Strona główna 0_Slider „Nadzieja jest wśród nas”. Mali mieszkańcy zasadzili żonkilowe Pole Nadziei

„Nadzieja jest wśród nas”. Mali mieszkańcy zasadzili żonkilowe Pole Nadziei [FOTO/VIDEO]

0

W symbolicznym geście dla chorych ich rodzin oraz po to, by promować ideę niesienia pomocy, z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum na placu Grunwaldzkim w Świdnicy znów posadzone zostało Pole Nadziei. – Każdego roku jest nas coraz więcej i mam nadzieję, że któregoś dnia ten plac będzie dla nas za mały – mówiła Gabriela Kaczkowska, prezes TPCh „Hospicjum”.

Ogólnopolska Kampania Pól Nadziei rozpoczyna się jesienią uroczystym tworzeniem pól, ogrodów lub kwietników żonkilowych w wielu miastach w Polsce. Żonkile są sadzone przez gości honorowych, wolontariuszy hospicyjnych oraz młodzież i dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjów czy liceów. Żonkile są symbolem nadziei w walce z chorobą nowotworową, symbolizują triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią. Co roku jesienią, w geście solidarności z osobami znajdującym się w terminalnym okresie choroby nowotworowej, w wielu miejscach na świecie, tysiące ludzi sadzi żonkile, propagując zasady opieki paliatywnej poprzez edukację społeczną oraz kwestując na rzecz hospicjów.

W Świdnicy akcja organizowana jest przez Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum, które od ponad 27 lat opiekuje się osobami w terminalnej fazie chorób nowotworowych w domach. Swoim zasięgiem obejmuje powiat świdnicki, zapewniając fachową pomoc pielęgniarską, lekarską, a także sprzęt medyczny. Hospicjum utrzymuje się z dotacji samorządów oraz z datków darczyńców.

W poniedziałek na placu Grunwaldzkim odbyła się czwarta edycja świdnickiej akcji Pola Nadziei, w której wzięli udział podopieczni Przedszkoli Miejskich nr 1, 3 oraz 14, przedszkola Radosny Delfinek, niepublicznego przedszkola Tęczowa Przystań, przedszkola Akademia Przedszkolaka, przedszkola Wesoła Piątka, prywatnego przedszkola Abracadabra, Szkół Podstawowych nr 1, 2 oraz 105 w Świdnicy, Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Bliżej Dziecka”, Niepublicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej Caritas Diecezji Świdnickiej, Społecznej Szkoły Podstawowej w Marcinowicach, Szkoły Podstawowej w Strzelcach, a także uczniowie szkoły w Pszennie. – Dzisiaj z inicjatywy Hospicjum w Świdnicy spotkaliśmy się na placu Grunwaldzkim. Przyszliśmy tu po to, żeby posadzić żonkilki. Wiosną spotkamy się przy ich zrywaniu i korowodem przejdziemy, jak w poprzednich edycjach, do naszego centralnego miejsca pod teatrem – mówiła Gabriela Kaczkowska, prezes TPCh „Hospicjum”

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułDlaczego warto postawić na własnoręcznie wykonane dekoracje świąteczne?
Następny artykułZdradziło ich nerwowe zachowanie. Kierowca i pasażer wpadli z narkotykami