Strona główna Wydarzenia Kapelan świdnickiej „Solidarności” odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Kapelan świdnickiej „Solidarności” odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

2

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych w Belwederze wręczono odznaczenia państwowe osobom duchownym. Wśród wyróżnionych znalazł się kapłan diecezji świdnickiej, działacz „Solidarności”, misjonarz i duszpasterz ks. Tadeusz Faryś – informuje tygodnik „Niedziela”.

fot. Krzysztof Gumul/Kancelaria Prezydenta RP

19 października obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Z tej okazji, w Belwederze odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych za wybitne zasługi dla niepodległości Polski, za działalność na rzecz przemian demokratycznych w kraju, a także za niesienie posługi duszpasterskiej.

Trzeba było niezwykłej, heroicznej nadziei, aby i w ukryciu, i jawnie, dobitnym słowem i śmiałym czynem tworzyć przestrzeń wolności dla gnębionych rodaków. Ci mężni kapłani katoliccy, ale też duchowni innych wyznań chrześcijańskich mieli szczególny udział w sukcesie przemian demokratycznych – których początkiem, istotą i główną siłą napędową był przecież stan serc i umysłów szerokich rzesz Polakównapisał do uczestników uroczystości prezydent Andrzej Duda. Odznaczenia w jego imieniu wręczyła Grażyna Ignaczak-Bandych, szef Kancelarii Prezydenta RP.

Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski został ks. kan. Tadeusz Faryś, duchowny diecezji świdnickiej. – Na przełomie lat ’70 i ’80 jako wikariusz w Wałbrzychu ściśle współpracował z działaczami opozycji demokratycznej z KOR, obejmował też opieką duchową tamtejszych górników. W czerwcu 1980 roku został skierowany do Nowej Rudy, gdzie wspierał tworzenie tamtejszych struktur „Solidarności”. Następnie w sierpniu 1982 r. rozpoczął posługę i pracę misjonarza. Przez 12 lat ksiądz Tadeusz Faryś pracował na Wybrzeżu Kości Słoniowej, później w latach 2004-2014 pełnił posługę kapłańską w Belgii. Po przejściu na emeryturę nadal prowadzi aktywną działalność duszpasterską w diecezji świdnickiej. Ściśle współpracuje z „NSZZ Solidarność” region Dolny Śląsk, organizuje działania wspierające ten ruch. Jest kapelanem Solidarności w Świdnicy i dyrektorem Referatu Misyjnego w Świdnickiej Kurii Biskupiej – przypomina życiorys duchownego tygodnik „Niedziela”.

/KPRM, Niedziela, opr. mn/

fot. Krzysztof Gumul/Kancelaria Prezydenta RP

Poprzedni artykułLicealiści ze Strzegomia odebrali nowe boisko
Następny artykułSamoobrona i warsztaty kulinarne. Pszenno zaprasza