Strona główna Kultura Festiwal Filmowy Spektrum. Pełna lista filmów

Festiwal Filmowy Spektrum. Pełna lista filmów

0

Blisko 60 filmów, w tym 35 krótkich metraży, 9 nagród, 7 sekcji tematycznych i wiele więcej. Znamy pełny program 7. Edycji Świdnickiego Festiwalu Filmowego Spektrum. W tym roku widzowie i festiwalowi goście spotkają się w Świdnicy w dniach 24-30 października by wspólnie przeżywać filmowe emocje. W końcu na żywo, na dużym kinowym ekranie zagości wyjątkowy repertuar.

W konkursie SPEKTRUM o nagrodę powalczy 5 pełnometrażowych filmów z Polski oraz 5 produkcji zagranicznych, a jedynym jury będzie festiwalowa publiczność. W tegorocznym konkursie widzowie zobaczą m.in. triumfatorów festiwalu w Gdyni „Moje wspaniałe życie” (nagroda za reżyserię dla Łukasza Grzegorzka), czyli historię Joanny, w tej roli fenomenalna Agata Buzek, troskliwej córki, wyluzowanej matki, lubianej nauczycielki, żony, która prowadzi podwójne życie i ma tajemnicę, którą nie dzieli się z nikim); „Wszystkie nasze strachy” („Złote lwy” dla najlepszego filmu, najlepsze zdjęcia) to oparta na faktach, przejmująca historia wychowanego na wsi artysty, mocno zaangażowanego w działalność Kościoła katolickiego; czułe „Piosenki o miłości” (najlepszy film w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych) z debiutującą na dużym ekranie Justyną Święs z zespołu The Dumplings; wybuchowego laureata Złotej Palmy w Cannes – „Titane”, gdzie przeplatają się losy Alexii, posiadaczki tytanowych płytek w skutek wypadku z dzieciństwa, złych wspomnień i niezwykle ponętnego ciała, które nie ulega korozji, nie pozwala się lubić i nie daje się nie kochać; głośny, nominowany do Oscara film Jasmili Žbanić „Aida” przybliżający szczegóły masakry w Srebrenicy, gdzie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, mężczyzn i chłopców, zostało zamordowanych przez Serbów na oczach żołnierzy międzynarodowych sił pokojowych.

W nowej sekcji konkursowej Bliżej/Closer znalazły się pełnometrażowe narracje o najbliższych relacjach i otoczeniu. Intymne pejzaże wsi, miasteczek, dzielnic. Wkroczenie w rzeczywistość niewielkich wspólnot i przyjrzenie się rządzącej w nich dynamice. Widzowie przeniosą się m.in. do francuskiego nadmorskiego miasteczka w „Lato ‘85” François Ozona, poznają tajemnice drzemiące w islandzkich bezdrożach w „Lamb” Valdimara Jóhannssona czy poznają historię włoskich „Truflarzy” w poruszającym dokumencie o starszych panach, którzy latami zbierali najcenniejszą, białą odmianę trufli i u schyłku życia nie wyobrażają sobie, że mogą robić coś innego. Nagrodę przyzna festiwalowa publiczność!

Jak co roku Spektrum zaprezentuje również zestaw najciekawszych filmów dokumentalnych sezonu. się W sekcji Oko na dokument m.in. głośny film o młodej aktywistce na rzecz klimatu Grecie Thunberg „Jestem Greta”, który będzie jednocześnie filmem zamykającym 7. edycję festiwalu czy przebój tegorocznego festiwalu w Sundance „Ogniem pisane” (nagroda publiczności oraz nagroda specjalna jury konkursu World Cinema Documentary) o grupie mieszkanek Uttar Pradesh w Indiach, które wbrew stereotypom i uprzedzeniom, na przekór kastowemu systemowi w Indiach i kryzysowi dziennikarstwa tworzą niezależną gazetę. Film pokazuje ich osobiste historie oraz codzienną pracę w redakcji i poza nią.

Spośród ponad 600 nadesłanych filmów w 4 kategoriach konkursu Okiem Młodych (Fabuła, Dokument, Animacja, Amatorski) znalazło się 35 tytułów z 14 państw, między innymi z Polski, Francji, Szwajcarii, Litwy, Rumunii, Rosji, Wietnamu czy USA. W każdej z konkursowych sekcji Okiem Młodych swojego faworyta wybiera trzyosobowe jury, w którego skład wchodzą przedstawiciele świata filmu i sztuki. Oprócz jury głównego, filmy ocenia również jury lokalne: fabuły oglądają uczestnicy terapii zajęciowej w Mokrzeszowi, dokumenty skład złożony z osadzonych w Areszcie Śledczym w Świdnicy, a produkcje amatorskie przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Świdnica.

Filmem otwarcia 7. edycji Spektrum będzie najnowszy przebój polskich kin z Dawidem Ogrodnikiem w roli głównej – „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” (reż. Mateusz Rakowicz). To komedia akcji, która łączy pokolenia, inspirowana prawdziwą historią Zdzisława Najmrodzkiego, gwiazdy przestępczego półświatka i legendarnego króla ucieczek, który 29 razy wymknął się organom ścigania PRL. Kobiety go kochały, a mężczyźni podziwiali. Brawurowe wyczyny Najmrodzkiego śledziła w latach 70. i 80. cała Polska, a już 24 października uczestnicy festiwalu zobaczą je na pokazie otwarcia Spektrum w Świdnicy.

Nie zabraknie też czegoś dla najmłodszych. W niedzielny poranek festiwalowy zostanie pokazany film „Czarny Młyn” – polski film przygodowy, jakiego w Polsce jeszcze nie było, na motywach najsłynniejszej powieści mistrza polskiej literatury dziecięcej i młodzieżowej Marcina Szczygielskiego. To wzruszająca opowieść o akceptacji i tolerancji, do której dzieci muszą dojść własną drogą. Iwo wraz z grupą przyjaciół mieszkają w małym miasteczku, w którym przeżycie czegoś ekscytującego graniczy z cudem. Z każdym dniem coraz bardziej zaczynają ich fascynować górujące nad okolicą ruiny ogromnego fabrycznego młyna, zwanego przez miejscowych Czarnym Młynem. Kiedy mimo ostrzeżeń wchodzą na zakazany teren, w sielankowym dotąd miasteczku rozpoczyna się seria niesamowitych zdarzeń, które wystawią na próbę ich przyjaźń.

Konkurs SPEKTRUM

Aida” / reż. Jasmila Žbanić / Bośnia i Hercegowina, Austria, Rumunia, Holandia, Niemcy, Polska, Francja, Norwegia, Turcja / 2020

Amatorzy” / reż. Iwona Siekierzyńska / Polska / 2020

Mała mama” / reż. Céline Sciamma / Francja 2021

Moje wspaniałe życie” / reż. Łukasz Grzegorzek / Polska / 2021

Noc królów” / reż. Philippe Lacôte / Francja, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kanada, Senegal / 2020

Nowy porządek” / reż. Michel Franco / Meksyk, Francja / 2021

Piosenki o miłości” / reż. Tomasz Habowski / Polska / 2021

Titane” / reż. Julia Ducournau / Francja, Belgia / 2020

Wszystkie nasze strachy” / reż. Łukasz Ronduda, Łukasz Gutt / Polska / 2021

Zupa nic” / reż. Kinga Dębska / Polska / 2021

Konkurs Bliżej/Closer

Czarny Jezus” / reż. Luca Lucchesi

Lamb” / reż. Valdimar Jóhannsson / Islandia, Polska, Szwecja / 2020

Lato ’85” / reż. François Ozon / Francja / 2020

Truflarze” / reż. Michael Dweck, Gregory Kershaw / Grecja, USA, Włochy / 2020

Sekcja Oko na dokument

Jestem Greta” / reż. Nathan Grossman / Szewcja / 2020

Ogniem pisane” / reż. Rintu thomas, Sushmit Ghosh / Indie / 2021

Ściana cieni” / reż. Eliza Kubarska / Niemcy, Polska, Szwajcaria / 2020

Konkurs Okiem Młodych – Fabuła

Atrapa” / reż. Laurynas Bareiša / Litwa / 2020

Bądź gotów’ / reż. Pham Thien An / Wietnam / 2019

Dobre, eleganckie chłopaki” / reż. Marek Ułan-Szymański / Polska / 2020

Dustin” / reż. Naïla Guiguet / Francja / 2020

Pokazałam mu Covid-19” / reż. Karolina Gliniewicz / Polska / 2021

Pozdrawiam z Nigerii” / reż. Peter Hoferica / Słowacja / 2020

Psylo” / reż. François Robic / Francja / 2020

Równoważnik” / reż. Daniel Howlid / Polska / 2020

Stephanie” / reż. Leonardo van Dijl / Belgia / 2020

Zanim zasnę” / reż. Damian Kosowski / Polska / 2020

Konkurs Okiem Młodych – Dokument

Café de Kinema’ / reż. Sol Miraglia / Argentyna / 2020

Hydebank” / reż. Ross McClean / Wielka Brytania / 2019

Mecz’ / reż. Roman Hodel / Szwajcaria / 2020

Mikrokosmosy” / reż. Dorota Ros / Polska / 2021

Nie jesteśmy przyjaciółkami” / Alicja Sokół / Polska / 2020

Obcy, ratunku!” / reż. Sophie Bösker / Austria / 2020

Opus magnum” / reż. Filip Bojarski / Polska / 2020

Tysiąc prób oceanicznych” / reż. Wang Yuyan / Francja / 2021

Żarty się skończyły” / reż. Hannah Currie / Wielka Brytania / 2019

Konkurs Okiem Młodych – Animacja

Ja i moja gruba dupa” / reż. Yelyzaveta Pysmak / Polska / 2020

Kołysanka” / reż. Paul Muresan / Rumunia / 2020

Między koronami” / reż. Filip Diviak / Czechy / 2020

Owca, wilk i filiżanka herbaty” / reż. Marion Lacourt / Francja / 2019

Pewnego razu w Izraelu” / reż. Weronika Szyma / Polska / 2021

Pilar” / reż. Yngwie Boley, J.J. Epping, Diana van Houten / Holandia / 2020

Trona Pinnacles” / reż. Mathilde Parquet / Francja / 2020

Trzy skoki do szczęścia” / reż. Artur Hanaj / Polska / 2020

Konkurs Amatorski Okiem Młodych

Błąd systemu” / reż. Piotr Kaźmierczak / Polska / 2020

H8” / reż. Michał Cygan / Polska / 2021

Hobo” / Alexander Ivanov / Rosja / 2020

Głowy duże, głowy małe” / reż. Kalina Gawrysiak / Polska / 2021

Nie ucieka” / reż. Urszula Taraszka / Polska / 2020

Ruth i Nick – słodka opowieść” / reż. Carter Rostron / USA / 2021

Sztuczna rewolucja” / reż. Elyas Masrour / USA / 2021

Zespół eksplodującej głowy” / reż. Kacper Wiącek / Polska / 2021

Niedzielny poranek filmowy

Czarny młyn” / reż. Mariusz Palej / Polska / 2020

Film otwarcia 7. Świdnickiego Festiwalu Spektrum

Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” / reż. Mateusz Rakowicz / Polska / 2021

Film zamknięcia 7. Świdnickiego Festiwalu Spektrum

Jestem Greta” / reż. Nathan Grossman / Szewcja / 2020

***

7. edycja Świdnickiego Festiwalu Filmowego Spektrum odbędzie się w tym roku w dniach 24-30 października w Świdnicy.

Pełny program Spektrum jest dostępny na oficjalnej stronie festiwalu www.spektrumfestival.pl. Karnety (130 PLN) już w sprzedaży, a bilety na pojedyncze wydarzenia (10 PLN) będą dostępne od 15 października. Zakup karnetów i biletów możliwy stacjonarnie w kasach Świdnickiego Ośrodka Kultury oraz internetowo za pośrednictwem oficjalnej strony ośrodka: www.sok.com.pl i festiwalu: www.spektrumfestival.pl.

Świdnicki Festiwal Filmowy SPEKTRUM jest organizowany przez Wrocławską Fundację Filmową oraz Świdnicki Ośrodek Kultury i finansowany ze środków miasta Świdnica. 7. edycja po raz kolejny została objęta mecenatem miasta Świdnica, a w tym toku również Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Wałbrzycha.

Poprzedni artykuł3000 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Jaka sytuacja w powiecie świdnickim?
Następny artykułNauczyciele i dyrektorzy ze szkół powiatowych nagrodzeni