Strona główna Wydarzenia Świdnica Endometrioza. Odczarować chorobę, pomóc kobietom

Endometrioza. Odczarować chorobę, pomóc kobietom

0

„Miej świadomość endometriozy i niepłodności” – pod takim hasłem Fundacja Endomama zorganizowała otwarte spotkanie w Galerii Świdnickiej, poświęcone chorobie, która ze względu na brak właściwego diagnozowania i leczenia prowadzi w Polsce do bezpłodności i chorób wielu kobiet. W akcji uczestniczyli przedstawiciele kliniki Invicta.

O kobiety, które zlekceważone i niezdiagnozowane cierpią przez lata, upomniały się m.in. dziennikarki stacji TVN, które przygotowały reportaż „Taka twoja uroda”, poświęcony endometriozie. Skala problemu jest ogromna. Na endometriozę może w Polsce cierpieć nawet 3 miliony kobiet.

W Świdnicy od stycznia działa Fundacja Endomama. – Coraz więcej o tej chorobie słychać, całe szczęście. Jesteśmy młodą fundacją, ale staramy się działać bardzo prężnie. Realizowałyśmy program „Przecież kobiecość nie może boleć”. Efektem tego programu jest m.in. doprowadzenie do operacji dwóch dziewczyn. Są właśnie w szpitalu i czekają na zabiegi związane z endometriozą. Wcześniej, gdy chodziły do swoich ginekologów, nie wiedziały, że mają guzy w granicach 5 cm – mówi Anna Gromek, współzałożycielka fundacji i dodaje, że mają ogromne, merytoryczne wsparcie Filipa Kubiaczyka, lekarza kierującego oddziałem ginekologiczno-położniczego w szpitalu w Świdnicy, a także specjalistów z kliniki Invicta.

– Jeżeli nasza służba zdrowia dostrzeże, jaka jest skala problemu i jego waga, wówczas będzie można mówić o szansach na poprawę. To bardzo agresywna choroba, która – tak jak w moim przypadku – prowadzi do bezpłodności. Straciłam jajowody, część jelita grubego. Gdybym zwlekała i nie została zdiagnozowana, endometrioza pewnie zaatakowałby płuca, a może nawet oczy czy mózg – dodaje pani Anna.

Fundacja stara się docierać do jak najszerszego grona pań i uświadamiać, czym jest endometrioza oraz pomagać w dotarciu do specjalistów. – W tej chwili mamy jeszcze do dyspozycji bezpłatne bony na badania CA 125 (istotny marker, pomagający w stawianiu diagnozy przy endometriozie i mianach nowotworowych jajnika). Można z nich skorzystać! W połowie listopada wspólnie z kliniką Invicta będziemy organizować warsztaty psychologiczne. Opieka psychologa przy chorobie i bezpłodności jest niezwykle ważna – mówi Anna Gromek.

Podczas spotkania w Galerii Świdnickiej rozdawana była ulotka, informująca, czym jest endometrioza, jak można ją leczyć, jakie znaczenie ma dieta. O kolejnych działaniach można dowiadywać się poprzez profil fundacji na facebooku. Społeczniczki zapraszają do kontaktu telefonicznego, mejlowego i poprzez messenger.

Agnieszka Szymkiewicz
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułCo z przebudową wejścia na basen letni i budową sanitariatów? Oferty ponownie znacznie powyżej zakładanego budżetu [FOTO]
Następny artykułCo grają w kinie? [REPERTUAR CINEMA3D]