Na początku września premierę miała druga książka świdnickiej dziennikarki i reportażystki. Agnieszka Dobkiewicz po raz kolejny sięgnęła do tragicznej historii, związanej z byłym niemieckim obozem Gross Rosen, który swoją główną miał w granicach obecnego powiatu świdnickiego. Na czytelników Swidnica24.pl czekały trzy egzemplarze “Dziewczyn z Gross-Rosen”, opatrzone autografem autorki. Dzisiaj podajemy, do kogo trafią.
Bohaterkami “Dziewczyn z Gross-Rosen” jest sześć kobiet, które podczas II wojny światowej były więźniarkami podobozów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. To już druga książka świdnickiej dziennikarki, współpracującej z Gazetą Wyborczą. W wydanej w 2020 roku “Małej Norymberdze” opisywała nieznane historie katów i więźniów obozu, którego główna siedziba znajdowała się w dzisiejszej Rogoźnicy w gminie Strzegom.
4 października zaprosiliśmy czytelników Swidnica24.pl do udziału w konkursie, w którym do wygrania były 3 egzemplarze książki „Dziewczyny z Gross-Rosen” z autografem autorki. Nagrody trafiają do osób, które w ocenie jury najciekawiej uzasadniły, dlaczego chcą przeczytać książkę Agnieszki Dobkiewicz:
Mam ogromną chęć przeczytać książkę Pani Agnieszki Dobkiewicz „Dziewczyny z Gross-Rosen”, ponieważ tematyka okresu wojennego, a w szczególności uwzględniająca autentyczne wydarzenia z udziałem kobiet, jest dla mnie niezwykle interesująca. Próba wiedzenia „normalnego” życia w obliczu toczącej się wojny i przymusowej pracy w obozach niszczyło plany i marzenia związane ze szczęśliwą przyszłością. Siła kobiet, ich wola walki, przetrwania, odwaga i spryt motywowały do działania. Chociaż nie wszystkim udało się przetrwać, żadna z dzielnych kobiet nie powinna zostać zapomniana. Od niedawna jestem mieszkanką powiatu świdnickiego, dlatego z miłą chęcią poznałabym historię Dziewczyn z Gross-Rosen, które lata temu, w niedalekiej okolicy toczyły życiową walkę o przetrwanie.
Paulina Rejkowicz
Chciałbym przeczytać książkę pani Dobkiewicz, aby dowiedzieć się czegoś więcej o postępowaniu Niemców wobec kobiet podczas drugiej wojny światowej na przykładzie tych sześciu bohaterek. Jak Niemcy-oprawcy próbowali tym kobietom odebrać wszystko co najcenniejsze? Niektóre z opisanych postaci nie przeżyły wojny – czy reszta zachowała nadzieję i godność w tamtych ponurych czasach? Chciałbym poznać odpowiedź na te pytania. Tylko poznając ich losy sprawimy, że bohaterki książki nie znikną na zawsze w mrokach niepamięci. A przecież m.in. o zatarcie pamięci chodziło katom…
Paweł Kukurowski