Strona główna 0_Slider Dzień Dziecka Utraconego. Uroczysty pochówek na świdnickim cmentarzu

Dzień Dziecka Utraconego. Uroczysty pochówek na świdnickim cmentarzu

1

15 lat temu została prawnie uregulowana kwestia pochówku dzieci martwo urodzonych lub z poronień. Wciąż jednak nie wszyscy rodzice znają swoje prawa lub mają dość siły na pożegnanie. Co roku z myślą o osobach, które przeżyły osobisty dramat, obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. W tym roku w Świdnicy 15 października w uroczystej oprawie do grobu zostaną złożone szczątki dzieci ze świdnickiego szpitala.

Grobowiec i pomnik dziecka nienarodzonego we Wrocławiu (zdjęcie ilustracyjne, fot. Fundacja Evangelium Vitae)

– Dzieci utracone to nazwa, która przyjęła się w Polsce,  a ich święto coraz częściej w różny sposób jest obchodzone w naszym kraju. Po raz pierwszy w Świdnicy odbędą się diecezjalne obchody tego święta. Fundacja Małżeństwo Rodzina, Diakonia Życia Ruchu Światło-Życie oraz Wydział Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Świdnickiej zapraszają mieszkańców Świdnicy i okolicznych miejscowości na ceremonię pochówku dzieci ze świdnickiego szpitala oraz mszę świętą w Kościele pw. św. Andrzeja Boboli w ich intencji – informuje Paweł Dochniak.

– Tu chodzi przede wszystkim o osoby,  które często nagle przeżywają dramat – tracą dziecko, doświadczają bólu i cierpienia- zostają osieroconymi rodzicami.  Otoczyć opieką duchową, modlitwą, wesprzeć, nie umniejszać cierpienia i pomóc przeżyć żałobę to główne cele wydarzenia – tłumaczy.

Na mocy znowelizowanych w 2006 roku rozporządzeń ministra zdrowia, za zwłoki uważa się ciała dzieci martwo urodzonych bez względu na czas trwania ciąży. Rodzice mają prawo do uzyskania karty zgonu i pochówku.

Jak dodają organizatorzy, często w tej trudnej sytuacji rodzice z różnych przyczyn nie decydują się indywidualnie pochować swojego dziecka.  Dla nich,  ale również ich najbliższych 15 października o godz. 12 odbędzie się ceremonia pogrzebowa na cmentarzu komunalnym przy ulicy Słowiańskiej, rozpoczęcie przy kaplicy cmentarnej.  Udział w takiej uroczystości może być próbą pogodzenia się,  pożegnania, przejścia pewnego etapu żałoby.  O godz. 18:30 odbędzie się również msza św. w kościele pw. Św. Andrzeja Boboli w intencji dzieci utraconych i ich rodziców.

Świdnicki szpital każdego rodzica, który utracił dziecko w wyniku poronienia lub martwego urodzenia, jest informowany o prawnych aspektach pochówku. Zwłoki dziecka można pozostawić w placówce.

Na mocy podpisanej ze świdnickim szpitalem umowy odbiorem dzieci martwo narodzonych, których rodzice nie zdecydowali się na indywidualny pochówek, zajmuje się Zakład Pogrzebowy Ostatnia Posługa w Świdnicy. Dzieci są chowane raz w roku we wspólnej mogile oznaczonej NN.

/opr. asz/