Strona główna Artykuł sponsorowany Dysk zewnętrzny – czym jest przenośny dysk danych i czym kierować się...

Dysk zewnętrzny – czym jest przenośny dysk danych i czym kierować się przy jego wyborze?

0

Każdy komputer stacjonarny, laptop, tablet czy smartfon ma wbudowany dysk wewnętrzny, odpowiedzialny za przechowywanie różnego rodzaju danych, plików czy aplikacji. W miarę użytkowania urządzenia jest on jednak coraz bardziej zapełniany, a sprzęt zaczyna działać wolniej. Aby tego uniknąć, warto zaopatrzyć się w dysk zewnętrzny.

Czym jest i do czego służy dysk zewnętrzny?
Dysk zewnętrzny to niewielkie urządzenie, które również służy do magazynowania danych, z tym że jest ono zewnętrznie podłączane do danego sprzętu. Dyski zewnętrzne mają bardzo szerokie zastosowanie, doskonale sprawdzą się jako urządzenia wspierające dla komputerów, laptopów i konsol – dzięki przesłaniu części danych na dysk zewnętrzny sprzęt zostanie znacznie odciążony, zacznie działać szybciej, sprawniej i ciszej. Innym zastosowaniem dysku zewnętrznego może być także transport danych z jednego komputera na inny, magazynowanie kopii zapasowej plików, a także zapisywanie filmów, seriali i programów telewizyjnych.

Dysk zewnętrzny 1 TB, czyli co nieco o pojemności i innych parametrach
Decydując się na zakup dysku przenośnego, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, które wpływają na jakość, efektywność i wydajność urządzenia. Do najważniejszych z nich należy:

  • Pojemność – jest to parametr pozwalający określić to, jaką ilość danych będziemy mogli magazynować na urządzeniu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli zarówno o mniejszej, jak i większej pojemności. Obecnie najbardziej uniwersalny jest dysk zewnętrzny 1 TB, umożliwiający przechowywanie dużej ilość plików, takich jak biblioteki zdjęć czy filmy w jakości 4K;
  • Technologia – możemy wyróżnić dwie technologie, w jakich tworzone są dyski zewnętrzne – HDD oraz SSD. Mówiąc krótko – dyski HDD są popularnym, stosunkowo tanim rozwiązaniem. Ich praca opiera się na wirujących wewnątrz dysków talerzach. Z uwagi na elementy ruchome urządzenia te są podatne na uszkodzenia. Dyski SSD to droższa, acz bezpieczniejsza alternatywa dla HDD. Są one odporne na wstrząsy, a niektóre modele, takie jak na przykład Samsung T5, również na upadki z większej wysokości. Zaletą dysków SSD jest także szybszy przesył danych i niemal bezdźwięczna praca;
  • Interfejs – interfejsem nazywamy sposób, w jaki dysk łączy się z komputerem lub innym urządzeniem. Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym przez producentów są porty USB. Coraz większą popularnością cieszą się dyski zewnętrzne z modułem Wi-Fi oraz do podłączenia sieciowego, które wybierane są przede wszystkim ze względu na wygodę i komfort użytkowania.

Dysk zewnętrzny a pendrive – które rozwiązanie jest lepsze?
Innym popularnym urządzeniem stosowanym do magazynowania danych są pendrive’y. Kiedy decydować się więc na dysk zewnętrzny, a kiedy na pendrive? Dysk zewnętrzny ma znacznie większą pojemność, a zatem pozwala na przechowywanie większej ilości plików o dużym rozmiarze. Sprawdzą się zarówno w przypadku użytku domowego, jak i w pracy czy podczas wycieczek. Pendrive natomiast, ze względu na swój niewielki rozmiar, doskonale sprawdzi się jako urządzenie doraźne, wykorzystywane na przykład podczas szkolnych prezentacji. Zastanawiając się, które urządzenie wybrać dla siebie, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim sposób, w jaki będzie ono wykorzystywane.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykuł„Bezpieczna droga do szkoły”. Odblaski dla najmłodszych mieszkańców gminy
Następny artykułKto zawalczy o „Gwiazdy Biznesu 2021”?