Strona główna 0_Slider „Dbajcie o siebie i badajcie się!” Amazonki zachęcały do profilaktyki raka piersi...

„Dbajcie o siebie i badajcie się!” Amazonki zachęcały do profilaktyki raka piersi [FOTO]

0

Świdnickie Amazonki po raz kolejny przekonywały jak ważna, dla każdej kobiety, niezależnie od wieku, jest profilaktyka raka piersi. Regularne samobadanie i cykliczna wizyta u lekarza może uratować życie. Rak to nie wyrok i wczesne jego wykrycie daje szansę na całkowite wyleczenie. Piątkowe pogadanki, wykłady i wernisaż stanowiły gorące zaproszenie dla każdej kobiety, dziewczyny – matki, córki, przyjaciółki, by w ferworze zajęć i obowiązków nie zapominały o własnym zdrowiu. Akcji towarzyszyła wystawa niezwykłych fotografii „amazonek”, przedstawiających piękno kobiecego ciała – mimo przeciwności losu i trudnych doświadczeń związanych z chorobą nowotworową. Ze zdjęć powstał również wyjątkowy kalendarz.

Świdnickie Amazonki na co dzień są zaangażowane zarówno w popularyzację profilaktyki raka piersi, jak i w pomoc i wsparcie dla kobiet, które musiały zmierzyć się z nowotworem. Ponownie też i z niesłabnącą determinacją, w związku z „Różowym Październikiem – a więc Miesiącem Świadomości Raka Piersi”, na zorganizowanym spotkaniu w Miejskim Centrum Wspierania Inicjatyw Społecznych, zachęcały mieszkanki Świdnicy do profilaktycznych badań.

Trzeba się badać i należy się też nauczyć samobadania piersi. Szybkie wykrycie bowiem oznacza życie. Nie prawda, że rak to wyrok. Jeśli szybko go wykryjemy, to mamy szansę na długie i fajne życie – mówiła Kazimiera Zając, prezes Świdnickiego Stowarzyszenia Amazonki.

W ramach wydarzenia przeprowadzone zostały wykłady, mające uwrażliwić kobiety, a także wspierających je partnerów na kwestie ochrony własnego zdrowia i życia – przed rakiem piersi – poprzez właśnie cykliczne badania. Prelegentką była m.in. położna Anna Kuczyńska, Certyfikowany Doradca Laktacyjny, która mówiła o problemach z laktacją i o tym, jak je odróżnić od potencjalnych zmian nowotworowych. Natomiast o guzach piersi – objawach i leczeniu opowiedziała uczestnikom wydarzenia pielęgniarka onkologiczna Krystyna Jankotowicz. Pogadanki dopełniały warsztaty edukacyjne, w trakcie których na specjalnych fantomach panie mogły nauczyć się prawidłowego badania piersi, a także przekonać się – w jaki sposób odróżnić i wyczuć guzki oraz zmiany w piersiach.

Sercem spotkania była wystawa fotograficzna „Amazonki w obiektywie”, która powstała w ramach projektu „Rak nie pyta o wiek”. Jego współtwórcami są – inicjatorka przedsięwzięcia i członkini Świdnickiego Stowarzyszenia Amazonki – Katarzyna Legiejew oraz fotografowie Katarzyna i Piotr Ziemianowicz z „Mocno Fotografia”.

Wszystko zaczęło się od konkursu, który stworzyliśmy na naszym fanpage’u. Był on skierowany do młodych kobiet, a jego zadaniem było przedstawienie pomysłu na sesję fotograficzną. Jedną z jego uczestniczek była Kasia Legiejew, która chciała pokazać silną kobietę po mastektomii, nie bojącą się choroby. Opowiedzieć o tym, co ją spotkało w postaci zdjęć. Gdy zobaczyliśmy to zgłoszenie – to wiedzieliśmy, że chcemy się tym zająć. Gdy zjawiła się na sesji z energią i uśmiechem – zainspirowała nas też do stworzenia większego projektu – wyjaśniał autor zdjęć Piotr Ziemianowicz.

Wystawa przedstawia 13 wyjątkowych zdjęć, których bohaterkami stały się mieszkanki Świdnicy, Dzierżoniowa i Bielawy – życiowe amazonki. Kadry przedstawiają bowiem siłę i odwagę kobiet, które zmagały się lub wciąż zmagają z nowotworem. Obrazy ukazują również piękno kobiecego ciała i wolę walki o własne zdrowie oraz życie, a w swym wydźwięku mają przede wszystkim dodać otuchy kobietom, których dotknęły podobne doświadczenia.

Jedno ze zdjęć się wyróżnia i jest czarno-białe. Ze względu na pandemię, która pokrzyżowała nasze plany związane z sesją fotograficzną – jedna z naszych modelek – Ewa – odeszła. Nie zdążyła zapozować do fotografii. Chcieliśmy jednak uhonorować jej osobę, pokazując ją wśród zdjęć amazonek – dodał fotograf.

Zachorowałam w 2019 roku w trakcie karmienia piersią. Rak więc nie pyta o wiek i nie patrzy na okoliczności. Dodam więcej – rak nie pyta też o płeć, bo mało kto o tym wie, ale na raka piersi potrafią zachorować również mężczyźni. Jest to rzadkość, ale zdarza się i jest równie niebezpieczny jak u kobiet. Chorują także małe dziewczynki, dlatego tak ważna jest profilaktyka – przekonywała inicjatorka przedsięwzięcia Katarzyna Legiejew i jak podkreślała coraz więcej młodych kobiet choruje na raka piersi. – Najtańszą i najskuteczniejsza formą profilaktyki jest samobadanie, które nie boli i nie jest trudne. Gdy będziemy regularne w tym co robimy, to jesteśmy w stanie wykryć zmiany. Nie jesteśmy w stanie uchronić się przed zachorowaniem, bo są rożne przyczyny – mutacje genetyczne, obciążenie rodzinne, czynniki środowiskowe. Natomiast sama systematyczność i prawidłowe badanie potrafią uchronić nas przed rozwojem choroby i zagwarantować to, że możemy znaleźć ewentualnego raka piersi na wczesnym etapie. Wczesne wykrycie ratuje bowiem życie i daje szansę. […] Dbajcie o siebie i badajcie się – zachęcała do profilaktyki.

Z tych wyjątkowych zdjęć stworzono kalendarz na rok 2022. Dochód z jego sprzedaży wesprze działalność świdnickich Amazonek. Stowarzyszenie ma przeznaczyć środki m.in. na swoje działania edukacyjne, w tym chociażby prowadzone w szkołach rodzenia – dla przyszłych mam i zachęcające je, by dbały o siebie i nie pomijały badań. Kalendarze można zakupić bezpośrednio w Świdnickim Stowarzyszeniu Amazonki. Natomiast wystawa zostanie wkrótce przeniesiona do świdnickiej biblioteki. Fotografie będzie można zobaczyć jeszcze przez miesiąc w jej głównym holu.

Tekst: Agnieszka Nowicka
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułKto sięgnie po wygraną w derbowym hicie kolejki?
Następny artykułPonad 6 tysięcy nowych zakażeń. Raport ministra zdrowia