Strona główna 0_Slider Budował słynne zegary. Doczeka się pomnika?

Budował słynne zegary. Doczeka się pomnika?

0

Pod koniec września, podczas Świebodzickiego Święta Zegarów – „Gustavów”, oficjalnie zainaugurował swoją działalność społeczny komitet budowy pomnika Gustava Beckera. – To niewątpliwie najwybitniejsza postać, jaka żyła i tworzyła w całej historii miasta Świebodzice. Ten wybitny zegarmistrz stworzył od podstaw cały przemysł zegarowy, który rozsławił nasze miasto na całym świecie – wskazują twórcy inicjatywy.

Gustav Becker urodził się 2 maja 1819 roku w Oleśnicy. Od początku swego życia pasjonował się zegarami. Zawodu uczył się od podstaw, a po uzyskaniu tytułu czeladnika odbywał obowiązkowe praktyki. Największy wpływ na jego zegarową edukację wywarła praktyka u mistrza Philipaa Happachera w Wiedniu. Potem praktykował jeszcze w Szwajcarii w La Chaux-de Fonds oraz we Frankfurcie, Dreźnie, Monachium i w Berlinie. Po przeprowadzce do Świebodzic 1 kwietnia 1847 roku w gazecie „Der Freiburger Amts Bote” zamieścił informacje o otwarciu warsztatu zegarmistrzowskiego, który znajdował się w domu mistrza murarskiego Paslera przy ulicy Dworcowej 257. Dzięki swojemu zaangażowaniu i zaradności początkowy niewielki zakład zegarmistrzowski stosunkowo szybko przeobraził się w manufakturę, a następnie w jedną jedną z największych fabryk zegarów na świecie.

Dzięki wysokiej specjalizacji robotnicy zatrudnieni w fabryce G. Beckera produkowali najwyższej jakości zegary. Gustav Becker okazał się znakomitym zegarmistrzem i był jednym z pierwszych osób w Niemczech, które uzyskały patenty dla swoich wynalazków. Z resztą tych patentów w sumie było kilkadziesiąt, a wszystkie dotyczyły naturalnie budowy mechanizmów zegarowych. Był także znakomitym managerem. W ciągu kilku lat firma znakomicie się rozwijała i zdobywała powoli nowe rynki zbytu. Dzięki wysokiej jakości i precyzji wykonania oraz nowoczesnej estetyce wyroby ze Świebodzic zostały docenione już w 1852 roku na wystawie przemysłowej we Wrocławiu. Był to dopiero początek zdobywania światowej sławy dla świebodzickich zegarów. Ta rozpoczęła się od wystawy przemysłowej w Londynie w 1962 roku. Następne najwyższe laury zegary ze Świebodzic zdobywały na wystawach światowych w Paryżu /1867/, Filadelfii /1872/, Wiedniu /1873/, Sidney /1879/, Melbouren i w Berlinie /1881/, Amsterdamie /1883/ oraz w Antwerpii /1885/.

Becker był także znakomitym nauczycielem. Jego uczniowie, a później pracownicy wzorując się na swoim mistrzu i widząc jego sukcesy, wielokrotnie po zdobyciu doświadczenia w zakładach Beckera zakładali własne fabryki produkujące zegary. W taki sposób z sennego niewielkiego miasteczka powstało prawdziwe zagłębie zegarowe na Śląsku. Przemysł związany z produkcją zegarów na ponad 150 lat zamienił oblicze Świebodzic. Jeszcze pod koniec XX wieku funkcjonowały w Świebodzicach fabryki związane pośrednio lub bezpośrednio z koncernem Gustava Beckera. Przed II wojną światową Świebodzice nazywano „Śląskim miastem zegarów” lub „Małą Szwajcarią”. W fabryce Gustava Beckera wyprodukowano około 3 milionów numerowanych zegarów wyższej klasy oraz nie znaną liczbę tańszych zegarów i mechanizmów zegarowych. Zakład jaki stworzył od podstaw Gustav Becker w swojej największej aktywności produkcyjnej zatrudniał ponad 1200 osób. Z tego wynika, że każdy świebodziczanin lub ktoś z rodziny musiał pracować u Beckera. Dziś zegary sygnowane Kotwicą dalej niezawodnie biją niemal w każdym domu w Świebodzicach. Są ozdobą wielu prywatnych kolekcji, a te najcenniejsze znajdują swoje zaszczytne miejsce w wielu muzeach na całym świecie.

Zmarł 14 września 1885 roku w Berchtesgaden w pensjonacie Moritz. Został pochowany w rodzinnym grobie na Cmentarzu Komunalnym w Świebodzicach przy ulicy Wałbrzyskiej.

Mając na celu upamiętniającego wybitnego świebodziczanina, 25 września oficjalnie zainaugurował swoją działalność Społeczny Komitet Budowy Pomnika Gustava Beckera w Świebodzicach. – Naszym celem jest właściwe uhonorowanie najsłynniejszego obywatela miasta. Chcemy, aby tak zasłużona i wybitna osoba, jaką był Gustav Becker, doczekała się należytego upamiętnienia. Nasz patron to nie tylko znakomity zegarmistrz, ale także przedsiębiorca, nauczyciel, wynalazca (posiadacz wielu patentów), społecznik i po prostu wzór do naśladowania. To przecież człowiek, który uratował mieszkańców Świebodzic od wielkiej biedy i stworzył na ponad 100 lat świebodzicki przemysł, rozsławiając nas na cały świat. Pragniemy w godny sposób upamiętnić jego działalność i pokazać wszystkim, że mieszkając w niewielkim miasteczku można zbudować wielkie rzeczy, zaczynając niemalże od zera i doprowadzając do światowego rozgłosu. Wystarczy być po prostu wizjonerem i dążyć z całych sił do realizacji własnych marzeń. Dzięki takim ludziom nam wszystkim będzie się lepiej żyło, podziwiając ich skończone dzieła i inspirując się samemu do działań na miarę naszych potrzeb i możliwości – tłumaczy dr Janusz Kujat, pomysłodawca i założyciel komitetu budowy pomnika.

Oprócz niego, w skład komitetu wchodzą: Adam Mroziuk – opiekun merytoryczny, Ireneusz Zyska – opieka prawna, Wojciech Magierski – współpraca merytoryczna, Maria Palichleb – sekretarz, red. Wiesław Tomaszewski – public relations.

Czas, w którym podjęliśmy się realizacji tego zamierzenia nie jest przypadkowy. To 200 rocznica urodzin tego wybitnego zegarmistrza, który swoją działalnością zbudował światową markę opartą na wspaniałej perfekcji wykonania i znakomitej jakości swoich wyrobów, rozsławiając własne nazwisko i nasze miasto. Dlatego też jesteśmy przekonani, że nasza inicjatywa zostanie zaakceptowana przez wszystkich osób ceniących sobie znakomite świebodzickie zegary – zaznaczają twórcy inicjatywy. – Liczymy, że uda nam się zgromadzić wystarczające środki finansowe, aby można było rozpisać konkurs na jego wykonanie wśród najlepszych polskich rzeźbiarzy. Pozwoli to nie tylko na propagowanie samej postaci Gustava Beckera, ale również uatrakcyjni turystycznie nasze miasto. Mając poparcie Burmistrza Świebodzic ufamy, że uda nam się znaleźć godną lokalizację dla naszego przedsięwzięcia. Sam pomnik ma być nie tylko dziełem sztuki, ale także stać się kolejną wizytówką miasta nad Pełcznicą, powielaną i promowaną w różnych formach. Naszym najlepszym ofiarodawcom chcielibyśmy przekazać miniaturę pomnika ze stosowną personalną dedykacją. Prosimy zatem o aktywne wsparcie naszej inicjatywy – dodają.

Informacje dotyczące inicjatywy oraz dane do wpłat dostępne są na stronie internetowej Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Gustava Beckera.

/UM Świebodzice, Społeczny Komitet Budowy Pomnika Gustava Beckera, opr. mn/

Poprzedni artykuł112 km/h na „pięćdziesiątce”
Następny artykułWystawa „Granice” w Galerii Fotografii