Strona główna 0_Slider W Świdnicy pandemii nie ma? Prawie nikt nie nosi maseczek

W Świdnicy pandemii nie ma? Prawie nikt nie nosi maseczek [VIDEO]

0

W wypełnionym pasażerami niemal po brzegi autobusie linii nr 60 tylko jedna osoba miała zasłonięte maską ochronną usta i nos. – To nie była sytuacja wyjątkowa. Tak jest codziennie, a przecież pandemia nie zniknęła – mówi jedna z mieszkanek Świdnicy i pyta, dlaczego nikt nie panuje nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa.

Według podawanych przez ministerstwo zdrowia danych, od co najmniej dwóch tygodni systematycznie przybywa zakażeń koronawirusem. W tej chwili w szpitalach przebywa ponad 4200 osób.Dzisiaj w powiecie świdnickim odnotowano 13 (najwięcej tej jesieni) przypadków zakażenia oraz jeden zgon z powodu COVID-19.

20 października podczas konferencji prasowej w Legnicy minister zdrowia Adam Niedzielski mówił, że „mamy do czynienia ze swoistą eksplozją pandemii.” – I wczoraj i dziś mamy wzrosty z tygodnia na tydzień odpowiednio 85 proc. i ponad 100 proc., czyli mamy z tygodnia na tydzień podwojenie wyników. To jest sytuacja, która – jeżeli się utrzyma – zaburzy wszystkie prognozy, którymi do tej pory dysponowaliśmy – stwierdził szef MZ. Mimo że każdy kolejny dzień przynosi coraz gorsze informacje, ministerstwo nie rekomenduje rządowi wprowadzenia obostrzeń. Cały czas obowiązują zasady bezpieczeństwa, wprowadzone ustawą i systematycznie przedłużane kolejnymi rozporządzeniami. Zgodnie z nimi w pomieszczeniach zamkniętych takich jak klatki schodowe, środki transportu masowego, kina, teatry, sklepy, targowiska, galerie handlowe, banki, poczta, szkoła, uczelnia, przychodnia zdrowia, kościół obowiązuje nakaz zasłaniania za pomocą maseczki nosa i ust, dezynfekcja rąk oraz dystans społeczny. Tych zasad jednak już niemal nikt nie przestrzega. – Mamy uzgodnienie z policją takie, że polityka upomnień czy zwracania uwagi zmienia się w politykę wystawiania mandatów, czyli ta proporcja mandatów do upomnień będzie rosła – zapowiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Pod szczególnym nadzorem mają być środki transportu zbiorowego.

Rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz podał 21 października, że tylko jednej doby w Polsce policja skontrolowała 2700 autobusów i tramwajów, pouczyła 4000 tysiące osób i wystawiła 1400 mandatów.

Interwencję czytelniczki trafiła do MPK w Świdnicy. – Maila z sygnałem od czytelniczki portalu Swidnica24.pl przekazaliśmy do Straży Miejskiej, gdyż jako spółka nie mamy uprawnień do egzekwowania obowiązujących obostrzeń przeciwepidemicznych. Ograniczamy nasze działania do informowania: w autobusach jest odtwarzany specjalny komunikat oraz rozklejone zostały nowe infografiki przypominające o nakazie noszenia maseczek. Wiemy też, że 15 października policjanci z KPP Świdnica w naszych autobusach prowadzili kampanię przypominającą o obowiązujących obostrzeniach, podobne akcje były prowadzenie podczas poprzednich kumulacji zachorowań – odpowiada Witold Tomkiewicz, rzecznik prasowy miejskich spółek.

– Policjanci ze świdnickiej komendy podejmują działania kontrolne, ale trzeba pamiętać, że stanowią one część zadań funkcjonariuszy – mówi Magdalena Zabek z KPP w Świdnicy. – 19 października przeprowadzili 78 interwencji, wylegitymowali 331 osób, zatrzymali 1 osobę poszukiwaną oraz zatrzymali 8 osób na gorącym uczynku popełnionych przestępstw. Funkcjonariusze przeprowadzili 101 kontroli pojazdów, 46 kontroli bagaży oraz 46 kontroli osobistych. Policjanci ujawnili 27 wykroczeń zakończonych w postępowaniu mandatowym, w tym 3 związane z nieprzestrzeganiem przepisów sanitarnych. Pouczonych zostało 68 osób, w tym 17 osób za nieprzestrzeganie przepisów sanitarnych.

Jak dodaje policjantka, 20 października funkcjonariusze przeprowadzili 110 interwencji, wylegitymowali 282 osoby, zatrzymali 5 osób poszukiwanych oraz zatrzymali 4 osoby na gorącym uczynku popełnionych przestępstw. Funkcjonariusze przeprowadzili 83 kontrole pojazdów, 35 kontroli bagaży oraz 34 kontrole osobiste. Policjanci ujawnili 46 wykroczeń zakończonych w postępowaniu mandatowym w tym 8 związane z nieprzestrzeganiem przepisów sanitarnych. Pouczone zostały 52 osoby, w tym 35 za nieprzestrzeganie przepisów sanitarnych.

– W związku z rosnącą liczbą zachorowań policjanci z naszej jednostki na pewno będą prowadzili wzmożone kontrole, także wspólnie z sanepidem. Takie działania już są podejmowane – uzupełnia Magdalena Ząbek.

Za brak maseczki można dostać mandat w wysokości do 500 złotych.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Poprzedni artykułCzyja zguba? [Aktualizacja]
Następny artykułZagrają w uzdrowisku o przełamanie