Strona główna 0_Slider 51 złotych więcej za pobyt dziecka w żłobku. Podwyżka od nowego roku

51 złotych więcej za pobyt dziecka w żłobku. Podwyżka od nowego roku

8

Od stycznia 2022 roku rodzice zapłacą więcej za pobyt dzieci w miejskich żłobkach. Większością głosów Rada Miejska w Świdnicy przyjęła uchwałę dotyczącą podwyższenia miesięcznej opłaty, na wysokość której dodatkowo wpłynie przyszłoroczny wzrost pensji minimalnej.

Miesięczna opłata za pobyt dziecka w prowadzonych przez miasto żłobkach uzależniona jest od ustalanej przez rząd wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i wynosi obecnie 10% minimalnej pensji. Oznacza to, że aktualnie rodzice muszą płacić 280 złotych miesięcznie za pobyt malucha w świdnickim żłobku, trwający do 10 godzin dziennie. Zgodnie z zaproponowaną przez władze Świdnicy zmianą, od nowego roku miesięczna opłata miałaby wynosić już nie 10%, a 11% minimalnego wynagrodzenia. Przyjęciem uchwały dotyczącej wysokości opłat za pobyt dzieci w miejskich żłobkach świdniccy radni zajęli się na ostatniej sesji Rady Miejskiej.

Niestety, ponoszone przez miasto koszty związane z funkcjonowaniem różnych naszych placówek, rosną z wielu względów niezależnych od nas. Dotyczy to nie tylko podwyższenia stawek minimalnych wynagrodzenia. Mamy sprawę inflacji, mamy Polski Ład, dlatego też wiele różnych podwyżek w wielu samorządach niestety ma miejsce. Wydaje nam się, że ta podwyżka nie jest wygórowana, ponieważ jest to 1% więcej od minimalnego wynagrodzenia. To się przekłada na 30 złotych miesięcznie, czyli łączna stawka pobytu dziecka wynosiłaby 330 złotych – mówił wiceprezydent Szymon Chojnowski. Przywołał przy tym wysokość opłat żłobkowych w okolicznych miastach. – Wałbrzych – 420 zł, Świebodzice – 336 zł, Żarów – 350 zł. Czyli nawet mniejsze miasta mają wyższe stawki. Legnica – 352 zł, Bielawa – 420 zł. Nasze stawki jeszcze stawki naprawdę nie są jeszcze wygórowane – wskazywał Chojnowski.

Pan prezydent nie powiedział, że w tej chwili najniższa krajowa jest 2800 zł i obecnie płatność za żłobek wynosi 10%, czyli 280 złotych. Od stycznia pensja minimalna wzrasta do 3010 złotych, a my jeszcze podnosimy o 1%. Czyli stawka zmieni się z 280 złotych do 331 złotych. Czyli nie tak jak powiedział pan prezydent o 30 złotych, tylko o 51 złotych [wzrośnie miesięczna opłata – przyp. red.] – korygowała wyliczenia wiceprezydenta radna Magdalena Rumiancew-Wróblewska. – Jest to jednak bardzo duża podwyżka dla osób, które mają dzieci w żłobku – wskazywała z kolei radna Zofia Skowrońska-Wiśniewska.

Za wprowadzeniem podwyżki zagłosowało 15 radnych (Bokszczanin, Dzięcielski, Fasuga, Grudziński, Jaśkowiak, Kempa, Kuc, Morańska, Paluszek, Podgórski, Rumiancew-Wróblewska, Wach, Wiercińska, Wołosz, Żurek), a przeciw było 7 (Cygan, Lewandowski, Makowski, Nowaczyńska, Ora, Skowrońska-Wiśniewska, Struzik). Nowa stawka obowiązywać będzie od 1 stycznia 2022 roku. Bez zmian pozostanie wysokość opłaty za wyżywienie. Według aktualnych stawek dzienny koszt wyżywienia malucha to 8 złotych, co w październiku oznacza dla rodziców wydatek rzędu 168 złotych.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułKolejna obszerna fotogaleria z 49. Rajdu Świdnickiego-Krause [68 ZDJĘĆ]
Następny artykułEmocje w Świdnicy, gospodarze w ścisłej czołówce