Strona główna Artykuł sponsorowany Wynajem agregatu prądotwórczego – o czym należy pamiętać?

Wynajem agregatu prądotwórczego – o czym należy pamiętać?

0
Agregaty prądotwórcze kojarzą się nam zwykle z urządzeniami będącymi na wyposażeniu firm budowlanych i wykończeniowych lub specjalizujących się w organizacji imprez plenerowych. Bywają instalowane także przy domkach letniskowych i na campingach. Rzeczywiście w takich okolicznościach widujemy je najczęściej. Ale ilość sytuacji, w których znajdują zastosowanie, jest znacznie większa. Sprawdź w jakich przypadkach warto wynająć generator prądu. Dowiedz się jakie są rodzaje generatorów i w jakich okolicznościach poszczególne z nich lepiej się sprawdzają. I wreszcie – jak wybrać model o parametrach dopasowanych do Twoich potrzeb.

Co to jest agregat prądotwórczy?

Agregaty prądotwórcze to urządzenia służące do wytwarzania prądu elektrycznego. Zbudowane są z prądnicy, rozdzielnicy i silnika spalinowego oraz zespołu urządzeń służących do kontroli i pomiaru parametrów pracy.

Kiedy niezbędny jest agregat prądotwórczy?

Generator prądu, czyli agregat prądotwórczy, to urządzenie, którego zadaniem jest zapewnienie nieprzerwanych dostaw energii elektrycznej w przypadku, gdy nastąpi awaria sieci elektrycznej spowodowana zerwaniem napowietrznych linii przesyłowych w czasie burzy lub złamania zbyt blisko rosnącego drzewa. Przerwy w dostawie energii są nie tylko uciążliwe, ale czasem wręcz uniemożliwiają mieszkańcom normalne funkcjonowanie.

Generator może się jednak przydać także wtedy, gdy w danej lokalizacji  w ogóle nie ma przyłącza do sieci, na przykład w domku letniskowym czy na placach budowy – to doskonałe rozwiązanie nie tylko dla firm budowlanych i wykończeniowych, ale także dla inwestorów, którzy samodzielnie zmagają się z trudami budowy domu.

Agregat prądotwórczy niezbędny bywa więc wszędzie tam, gdzie potrzebny jest nieprzerwany dostęp do energii elektrycznej, a albo nie ma przyłącza, albo nastąpiła przerwa w dostawie prądu.

Jaki agregat wynająć – na co zwracać uwagę?

Wynajmując agregaty prądotwórcze różniące się szeregiem parametrów, klient często ma problem z podjęciem decyzji który z nich wybrać. Trzeba bowiem wiedzieć, że oferty najmu agregatów są bardzo obszerne – mamy do wyboru urządzenia na benzynę, ON i LPR, jednofazowe i trójfazowe oraz o różnej mocy.

Jakie agregaty prądotwórcze są najlepsze? Czym różnią się między sobą w praktyce? Jakie najlepiej sprawdzą się w dużym domu, na działce, biwaku czy w warsztacie? Dlaczego to takie ważne, aby starannie dobrać rodzaj urządzenia? Spróbujemy Wam nieco rozjaśnić to zagadnienie, bowiem od tego, jaką decyzję podejmiecie, będzie zależało Wasze zadowolenie i niezawodna praca agregatu oraz zasilanych przez niego sprzętów.

Podział agregatów prądotwórczych – jednofazowe i trójfazowe

Generatory prądotwórcze (agregaty) podzielić można ogólnie na jednofazowe i trójfazowe – to ważne, aby wiedzieć jaki układ ma zostać przyłączony do agregatu. W instalacji jednofazowej mamy bowiem napięcie 230 V i przesył o maksymalnej mocy 6 kW, w trójfazowej (to tak zwana „siła”) natomiast napięcie wynosi 230/400 V, a przesył powyżej 6 kW.

To, czy z zadaniem dostarczenia energii poradzi sobie agregat jednofazowy, czy też lepiej zdecydować się na trójfazowy, zależeć będzie więc w głównej mierze od ilości i mocy urządzeń, które generator będzie zasilać. W firmach, dużych gospodarstwach domowych, domach ogrzewanych elektrycznie lub takich, w których korzysta się z dużej ilości sprzętów – najlepszym wyborem będzie układ trójfazowy.

Benzyna czy diesel?

Agregaty prądotwórcze, choć same są jednostkami prądotwórczymi, mają silnik, który musi być zasilany za pomocą paliwa. Rodzaj zasilania będzie miał wpływ na koszty eksploatacji agregatu oraz na jego moc. Na rynku dostępne są generatory prądu z silnikiem benzynowym, na olej napędowy oraz na gaz. Jaki rodzaj paliwa wybrać do domu jednorodzinnego?

Napędzane silnikiem benzynowym agregaty prądotwórcze z silnikami dwusuwowymi i czterosuwowymi są wydajne i osiągają dużą moc. Ich wadą jest natomiast wysoki koszt eksploatacji. O połowę mniej paliwa spalają agregaty prądotwórcze zasilane silnikami diesla, są także mniej awaryjne i zapewniają nieprzerwaną pracę.

Natomiast agregaty z silnikiem napędzanym gazem płynnym (LPG) zużywają najwięcej paliwa – jeszcze kilka lat temu gaz był wyraźnie tańszy od innych rodzajów paliw, dzięki czemu użytkowanie agregatów zasilanych nim opłacało się, teraz to się niestety zmieniło.

Paliwo do zasilania – w jakich warunkach sprawdzą się poszczególne agregaty prądotwórcze?

Różne modele agregatów prądotwórczych, w zależności od rodzaju paliwa używanego do ich zasilania, mogą różnić się między sobą tak zwaną kultura pracy oraz przeznaczeniem i mocą. Do zastosowania na zewnątrz idealnie nadaje się agregat na benzynę, która jest odporna na niskie temperatury – zimą łatwiej uruchomić silnik benzynowy niż diesla. Agregaty prądotwórcze na benzynę to stosunkowo lekkie urządzenia o niewielkich wymiarach i łatwiej je przenieść z miejsca na miejsce – ten aspekt warto brać pod uwagę.

Dla porównania – silnik na olej odznacza się wysoką sprawnością, ale koszt jego zakupu (a więc i wynajmu) będzie wyższy. Agregaty prądotwórcze z silnikiem diesla sprawdzą się przede wszystkim na dużych imprezach plenerowych, w obiektach użyteczności publicznej, na budowie oraz w dużych gospodarstwach domowych, czyli wszędzie tam, gdzie liczy się długi czas pracy.

Agregaty na gaz natomiast korzysta w głównej mierze przemysł, ale nie tylko. Są to urządzenia ciche, a gaz wykazuje bardzo małą wrażliwość na zmiany temperatury, można go więc bez problemu odpalić w każdych warunkach.

Inne cechy użytkowe agregatu

Jakie inne cechy warto brać pod uwagę przy wynajmie agregatu? Ważna będzie nominalna moc prądnicy podana przez producenta w specyfikacji technicznej urządzenia. Parametr ten określa maksymalną moc, jaką jest w stanie osiągnąć prądnica urządzenia.

 To, jakiej mocy urządzenie będzie potrzebne, zależeć będzie przede wszystkim od ilości i rodzaju sprzętów i instalacji, które agregat będzie musiał obsłużyć. Zanim więc wybierzesz konkretny model i moc, skontaktuj się z profesjonalną firmą https://dinamo.pl/

Gdzie postawić agregat?

Agregaty prądotwórcze to sprzęty, które koniecznie należy chronić przed bezpośrednim wpływem niesprzyjających warunków atmosferycznych, a zwłaszcza wilgoci. O ile agregaty do zasilania domowych urządzeń – komputerów, pieców, lodówek, itp. – możemy przechowywać (ale nie użytkować) w domu, o tyle na biwaku czy budowie może to stanowić pewien problem. Zawsze jednak należy przygotować odpowiednie miejsce na sprzęt. Może to być garaż samochodowy, jeśli agregatu używamy na działce i zasilamy nim elektronarzędzia.

Na czas pracy agregaty prądotwórcze zawsze należy umieszczać na zewnątrz budynków ze względu na emisję spalin i ryzyko zatrucia się nimi. W czasie deszczu należy osłonić sprzęt chowając go pod daszkiem.

Agregaty prądotwórcze sprawdzają się zawsze wtedy, gdy musimy zapewnić ciągłość pracy sprzętów w domu i na działce – instalacji alarmowych, komputerów, urządzeń grzewczych, sprzętów kuchennych, maszyn ogrodowych i wielu innych. Zanim wypożyczysz konkretny model agregatu, skonsultuj się z firmą oferującą wynajem – specjaliści określą Twoje potrzeby i wymagania i dobiorą najlepszy sprzęt dla Ciebie.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułLimboski zagra i zaśpiewa dla Świdnickich Recenzji Muzycznych
Następny artykuł25% karetek nie wyjechało do pracy. Jaka sytuacja w Świdnicy?