Strona główna Wydarzenia Świdnica Uczeń II LO laureatem wojewódzkiego konkursu. Wygrał wyjazd do Gruzji

Uczeń II LO laureatem wojewódzkiego konkursu. Wygrał wyjazd do Gruzji

1

„Gruzja – fascynująca podróż” to konkurs organizowany przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego. W tym roku w gronie laureatów znalazł się Bartosz Pasternak z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha w Świdnicy.

Dolny Śląsk ściśle współpracuje z Autonomiczną Republiką Adżarii w Gruzji już od ponad pięciu lat. Wtedy właśnie podpisano porozumienie, na mocy którego regiony wspólnie dzielą się wiedzą i doświadczeniami w zakresie gospodarki, turystyki, medycyny, kultury i edukacji, administracji samorządowej, a także szkolnictwa wyższego. W grudniu 2018 roku, podczas wizyty na Dolnym Śląsku Ingi Shamilishvili – minister edukacji, kultury i sportu Autonomicznej Republiki Adżarii – podjęto decyzję o współpracy w sektorze edukacji między dwoma partnerskimi regionami.

Ta współpraca obejmie wspólne przedsięwzięcia edukacyjne, wymianę informacji o systemach szkolnictwa, treściach kształcenia, drogach uzyskiwania kwalifikacji zawodowych, a także metodach pracy ze szczególnie uzdolnionymi uczniami – wyjaśniał wówczas wicemarszałek Marcin Krzyżanowski. Podczas spotkania omówiono także formułę wizyt studyjnych nauczycieli w krajach partnerskich, organizację szkoły letniej dla młodzieży w Gruzji i na Dolnym Śląsku, a także organizację dwustronnego konkursu wiedzy o kraju partnerskim.

W dniach 22-28 sierpnia 2021 roku laureaci drugiej i trzeciej edycji konkursu „Gruzja – fascynująca podróż” przebywali w Autonomicznej Republice Adżari w Gruzji na zaproszenie Ministerstwa Edukacji Kultury i Sportu. Wśród nich znalazł się Bartosz Pasternak z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha w Świdnicy.

W czasie pobytu uczniowie (w sumie 20 laureatów z roku 2021 i 2020) zwiedzili Batumi oraz znajdujące się w okolicy: twierdzę Gori, twierdzę Gonio wzniesiona przez Justyniana I z piękną kapliczką w ruinach twierdzy, ruchomy pomnik Ali i Nino, Park Narodowy Mitrala – przepiękny, gęsty gruziński las i malownicze widoki zamglonych gór, batumskie muzeum archeologiczne, posiadające wystawę złożoną z złotych skarbów starożytnych, stadion Dinamo Batumi.

Wyjazd do Adżarskiej Republiki Autonomicznej mogę uznać za bardzo udany. Pogoda bardzo dopisała a krajobrazy Gruzji takie jak zamglone góry schodzące wprost do morza zapierają dech w piersiach. Gruzińska kultura jest bardzo interesująca i posiada liczne przepiękne tradycje. Sami Gruzini są bardzo miłymi i przyjaźnie nastawionymi do Polaków ludźmi. Mogę szczerze polecić każdemu wyjazd w ten piękny region – opisuje Bartosz Pasternak.

/II LO Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułCo grają w kinie? [REPERTUAR CINEMA 3D]
Następny artykułCiekawe miejsce na spotkanie integracyjne? Wybierz noclegi w Mikołajkach