Strona główna Kultura Symfoniczne organy Schlaga. Koncert profesora Haasa

Symfoniczne organy Schlaga. Koncert profesora Haasa [FOTO]

0

– Każdy głos w tych organach odpowiada brzmieniu instrumentów w orkiestrze symfonicznej – mówiła Zuzanna Bator, prezes Fundacji Dobra Muzyka, rozpoczynając pierwszy z czterech koncertów w Kościele Pokoju “Symfoniczne Organy Schlaga”. Dla świdnickiej publiczności na zagrał prof. Bernard Haas z Monachium.

Wielkie Symfoniczne Organy świdnickiej firmy Schlag&Söhne z 1909 roku są duszą Kościoła Pokoju w Świdnicy. Odwiedzających Kościół Pokoju zadziwia monumentalność instrumentu – blisko 4 000 piszczałek ułożonych w 62 głosy, m.in. skrzypce, wiolonczela, kontrabas, flet, róg, puzon, a także barokowe anioły grające na dwóch bębnach. Wszystkie te głosy obudził w piątkowy wieczór prof. Bernard Haas, na którego wizytę Fundacja Dobrej Muzyki czekała 2 lata. Znakomity muzyk wykonał utwory niemieckich, czeskich i francuskich kompozytorów.

 Profesor Bernhard Haas – niemiecki organista, pianista i klawesynista. Urodził się w 1964 roku, studiował grę na organach, fortepianie, klawesynie a także muzykę kościelną, kompozycję i teorię muzyki (Kolonia, Freiburg i Wiedeń). Ważnymi nauczycielami byli dla niego Wilhelm Precker, Ludger Lohmann, Peter Neumann, Michael Schneider, Jean Guillou, Zsigmond Szathmáry, Xavier Darasse i Albert Simon. Bernhard Haas jest zwycięzcą wielu konkursów organowych m.in. w Budapeszcie (1988). Był wykładowcą w Saarbrücken, Stuttgarcie a od 2013 roku naucza w Monachium. Jest aktywnym organistą koncertowym, jurorem konkursów i autorem nagrań organowych (dzieła Liszta, Regera, Strawińskiego czy Xenakisa) a także publikacji naukowych.

Kolejny koncert w ramach VI edycji Symfonicznych Organów Schlaga 1 października o godz. 18.30. Przed publicznością wystąpi Maciej Bator.

Na koncerty obowiązują bezpłatne wejściówki, do pobrania na stronie koncerty.fundacjadobrejmuzyki.pl. Pełen program znajduje się na stronie: www.fundacjadobrejmuzyki.pl.

Zdjęcia Dariusz Nowaczyński