Trzy drużyny z Tauron Ligi – najwyższej klasy rozgrywkowej w naszym kraju, a także gospodynie reprezentujące MKS IgnerHome Volley Świdnica. Rozpoczęło się trzydniowe święto siatkówki rozgrywane na terenie hali sportowej na Zawiszowie im. Haliny Aszkiełowicz-Wojno. Memoriał siatkarski w Świdnicy poświęcony pamięci naszego znakimitego trenera – Tadeusza Ząbka odbywa się już po raz jedenasty.
Za nami uroczyste otwarcie turnieju, a także dwa pierwsze pojedynki. W pierwszym po znakomitym i wcale niełatwym pojedynku, #Volley Wrocław pokonał 3:0 w setach ekipę Energa MKS Kalisz. O ile pierwsza partia należała zdecydowanie do wrocławianek (25:17), to w pozostałych na parkiecie toczyła się zażarta walka o końcowy triumf. W obu więcej zimnej krwi zachowały siatkarki z Dolnego Śląska, wykorzystały błędy po stronie kaliszanek i zakończyły walkę w trzech setach. W drugim starciu drugoligowe przedstawicielki MKS-u IgnerHome Volley Świdnica miały okazję sprawdzić się na tle kolejnej ekipy z Tauron Ligi goszczącej na turnieju rozgrywanym w naszym mieście. Naszym przeciwnikiem był Joker Świecie, czyli jedenasty zespół sezonu 2021/2022, mocno przemeblowany w przerwie między rozgrywkami. To był pojedynek Dawida z Goliatem, podopieczne Macieja Leńskiego i Wojciecha Ząbka walczyły jednak niesłychanie dzielnie i momentami dotrzymywały kroku renomowanym przeciwniczkom. Tak było choćby w drugiej odsłonie. Biało-zielone prowadziły 12:10, ale na zagrywkę weszła Joanna Sikorska i Joker Świecie popisał się fantastycznym serialem punktowym, wychodząc na 20:12. Finalnie niespodzianki nie było, a faworytki zwyciężyły 3:0 w setach.
Wyniki I dnia turnieju:
#Volley Wrocław – Energa MKS Kalisz 3:0 (25:17, 25:23, 26:24)
MKS IgnerHome Volley Świdnica – Joker Świecie 0:3 (15:25, 15:25, 14:25)
Harmonogram turnieju:
Składy drużyn
MKS IgnerHome Volley Świdnica: Marcelina Karpińska, Kamila Toborek, Zuzanna Rut, Klaudia Kołodziejczak, Alicja Krusiewicz – kapitan, Julia Lubońska, Anna Andrukhova, Martyna Piszcz, Wiktoria Dynowska, Nina Zembowicz, Julia Krasoń, Paulina Węgrzyn, Wiktoria Gałązka – libero, Natalia Kwolek – libero. Maciej Leński – I trener, Wojciech Ząbek – II trener.
Joker Świecie: Judyta Gawlak, Angelika Wystel, Amelia Senica, Paulina Brzoska, Agata Michalewicz, Vangelyia Rachkovska, Natalia Skrzypkowska – kapitan, Agata Nowak, Joanna Sikorska, Sonia Kubacka, Luisa Maria, Paulina Zaborowska, Julia Twardowska, Monika Jagła – libero. Bulent Karsioglu – trener, Mikołaj Maraskin – asystent trenera, Grzegorz Sikorski – fizjoterapeuta, Filip Kamiński – statystyk.
#Volley Wrocław: Marta Wellna, Aleksandra Gromadowska, Magdalena Hawryła, Aleksandra Rasińska, Andrea Kossanyiova, Izabela Bałucka, Natalia Murek – kapitan, Adrianna Szady, Julia Pańko, Joanna Chorąża, Anna Kaczmar, Karolina Fedorek, Julia Stancelewska, Anna Bodasińska – libero, Agnieszka Adamek – libero. Dawid Murek – I trener, Mateusz Żarczyński – II trener, Bartosz Groffik – trener przygotowania motorycznego, Patryk Gosztyła – statystyk, Artur Hnida – fizjoterapeuta, Krystian Janisz – dyrektor organizacyjny, Patryk Kupis – manager zespołu.
Energa MKS Kalisz: Ewa Kwiatkowska, Karolina Drużkowska, Ewelina Żurowska – kapitan, Oriana Miechowicz, Justyna Łukasik, Monika Gałkowska, Emilia Mucha, Aleksandra Cygan, Kinga Wysokińska, Oliwia Bałuk, Aleksandra Dudek, Sylwia Kucharska, Natalia Gajewska. Jacek Pasiński – I trener, Adam Czekaj – II trener, Krzysztof Rosa – trener przygotowania motorycznego, Szymon Rachwalski – statystyk, Rafał Janiak – kierownik drużyny.
Tadeusz Ząbek urodził się we Lwowie 28 sierpnia 1931 roku. Do Świdnicy wraz z rodzicami przybył w roku 1946. W 1951 roku ukończył Liceum im. Jana Kasprowicza w Świdnicy. Po maturze ukończył Studium Nauczycielskie, które uprawniało go do nauczania przysposobienia wojskowego i wychowania fizycznego. Pracę zawodową podjął w Liceum Ekonomicznym w Świdnicy. Jako nauczyciel zorganizował sekcję siatkówki kobiet, do której wciągnął uzdolnioną sportowo młodzież z innych szkół. Początkowo zajęcia prowadził w sali gimnastycznej Zakładu Poprawczego, a następnie w sali II LO, którą przystosowano do potrzeb siatkówki. Formą naboru do sekcji była selekcja wśród dziewcząt ze szkół średnich. Dzięki takiemu podejściu już w roku 1957 ze swoimi dziewczętami zrzeszonymi w MKS zdobył 3. miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorek. Kolejnym krokiem było zdobycie w roku 1958 tytułu wicemistrza Polski juniorek. Sukces ten powtórzył trener Tadeusz Ząbek w roku 1959, ale już w sekcji piłki siatkowej przy Polonii. Systematyczna praca dała owoce w postaci tytułu mistrza Polski juniorek w roku 1960. Wyniki te zostały zauważone i w tych latach trener Tadeusz Ząbek został współpracownikiem trenera kadry narodowej, by następnie w latach 60-tych samodzielnie trenować kadrę Polski juniorek. W tym właśnie okresie, od 1968 roku zorganizował w Świdnicy klasy sportowe w szkołach podstawowych. Tak rozbudowane szkolenie zapewniało stały dopływ zawodniczek do wszystkich drużyn, jakie posiadała Polonia i nie tylko. Należy w tym miejscu przypomnieć, że w okresie największej świetności sekcji siatkówki klub Polonia posiadał sześć drużyn, a mianowicie: I ligę, II ligę, ligę okręgową, juniorki starsze, juniorki młodsze i młodziczki. Dla dziewcząt, które nie miały miejsca w drużynach Polonii, trener Ząbek zorganizował drużyny w innych klubach miejscowych. To dzięki tak zorganizowanej pracy klub odnosił sukcesy. W okresie pracy Tadeusza Ząbka, a szczególnie w latach 1961-1975 drużyna seniorek nieprzerwanie zaliczana była do czołowych drużyn ekstraklasy zdobywając dwukrotnie 3. miejsca w ekstraklasie. Drużyna juniorek w tym samym okresie zdobyła wielokrotnie tytuł mistrza Polski oraz wielokrotnie drugie i trzecie miejsca na podium. Karierę trenerską w Świdnicy Tadeusz Ząbek zakończył po 1975 roku, przenosząc się do Wrocławia, by tam kontynuować swą życiową pasję. Niedługo było dane Tadeuszowi Ząbkowi tam pracować. Śmierć zabrała go w 1980 roku, a więc w wieku 49 lat, kiedy jeszcze mógłby tak wiele zrobić.
/MDvR, FOTO: Artur Ciachowski/