Strona główna 0_Slider Pierwsze dzieci w strażackich mundurach. Niesamowita sala edukacyjna otwarta

Pierwsze dzieci w strażackich mundurach. Niesamowita sala edukacyjna otwarta [FOTO]

0

Klasa II a ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Świdnicy jako pierwsza założyła specjalne, uszyte dla dzieci mundury strażackie i wzięła udział w zajęciach w dostosowanej do potrzeb najmłodszych sali edukacyjnej. Na pomysł nauki o zasadach bezpieczeństwa i zachowaniu się podczas pożaru w atrakcyjny dla dzieci sposób wpadli świdniccy strażacy. Jest już kolejka chętnych do skorzystania z takiej formy edukacji.

Na salę edukacyjną została przeznaczona część poddasza siedziby Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy przy alei Niepodległości. Na realizację swojego pomysłu strażacy pozyskali wsparcie od gmin powiatu świdnickiego. Dzisiaj dzieci powitał mł.bryg. Łukasz Grzelak, zastępca komendanta PSP w Świdnicy, który podkreślał, że i dla strażaków jest to debiut. dzieci z zapałem przebrały się w strażackie stroje i na czerwonych pufach usiadły przed ekranem, by obejrzeć filmy, przygotowane specjalnie dla nich. Animacje mają pomóc w przyswojeniu zasad bezpieczeństwa, a także pokazać, jak należy zachować się, gdy wybuchnie pożar.

W kolejnym pomieszczeniu młodzi odwiedzający zapoznali się ze strażackim wyposażeniem, przećwiczyli prawidłowy sposób zgłaszania niebezpiecznych sytuacji dzwoniąc na numery alarmowe, a także poznały zasady udzielania pierwszej pomocy. – Są czynności, które mogą wykonać nawet małe dzieci, a które mogą pomóc. Będziemy się starali to wszystko pokazać – mówi Łukasz Grzelak.

Następnie uczestnicy zajęć edukacyjnych organizowanych w świdnickiej komendzie odwiedzili specjalnie przygotowane pomieszczenie, które wygląda tak, jakby wybuchł w nim pożar. Znajdują się w nim nadpalone meble i wersalka, a także spalone sprzęty. – Myślę, że to pomieszczenie robi największe wrażenie. Staraliśmy się je przygotować w taki sposób, aby wpłynąć na wyobraźnię dzieci i ukazać skutki zaprószenia ognia – podkreśla Grzelak. Na koniec dzieci obejrzały z bliska wozy strażackie oraz ich wyposażenie.

— To jest doskonały pomysł, brakowało nam takiej propozycji. W ubiegłym roku mieliśmy przyjemność spotkać się z policjantami, dzieci były zachwycone, więc mam nadzieję, że spotkanie ze strażą pożarną to będzie takie dopełnienie wiadomości dzieci na temat pomocy, jakiej udzielają służby – mówi Elżbieta Rasiewicz, wychowawczyni pierwszych gości w nowej sali edukacyjnej. Dzieciom towarzyszyła zaproszona przez komendanta powiatowego PSP Alicja Synowska, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Świdnicy. – Jest t bardzo dobra inicjatywa i wszystkie szkoły z powiatu powinny odwiedzić to miejsce. Te ćwiczenia pomogą utrwalić zachowania, jakie powinny towarzyszyć w sytuacji zagrożenia. Dzieci będą wiedziały nie tylko, jak wezwać pomoc, ale też jak sobie radzić, zanim strażacy przyjadą – podkreśla Alicja Synowska.

Salę edukacyjną mogą odwiedzać grupy zorganizowane dwa razy w tygodniu. – Spotkanie trwa około1,5 godziny i w wyznaczone dni organizujemy dwie takie sesje. W tej chwili zapisanych jest już 11 grup, kalendarz jest wypełniony do października – mówi zastępca komendanta.

Agnieszka Szymkiewicz
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułBurmistrz funduje nagrody za szczepienia w szkole
Następny artykułLimboski zagra i zaśpiewa dla Świdnickich Recenzji Muzycznych