Strona główna 0_Slider Ostatni dzień spisu powszechnego. Za odmowę udziału grożą kary

Ostatni dzień spisu powszechnego. Za odmowę udziału grożą kary

0

Czwartek jest ostatnim dniem, aby wziąć udział w spisie powszechnym. Spis jest obowiązkowy, a odmowa wzięcia udziału w spisie wiąże się z karą w wysokości do 5 tys. złotych. Do wypełnienia formalności zachęcają lokalne samorządy. W kilku gminach powiatu świdnickiego wydłużono godziny pracy punktów spisowych.

fot. UM Świdnica

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rozpoczął się 1 kwietnia 2021 roku. Zebrane w jego ramach dane będą przez najbliższe 10 lat podstawą wiedzy statystycznej o Polsce. Powszechne spisy ludności przeprowadzane są raz na 10 lat, ostatni miał miejsce w 2011 roku. Udział w spisie jest obowiązkowy dla wszystkich mieszkańców Polski. Obowiązkiem spisowym objęte są „osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach nie będących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne nie mające miejsca zamieszkania”. Podlegają mu także „mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia nie będące mieszkaniami”.

Zakres informacji zbieranych w spisie to m.in. charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa, czy zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów, czy stanu majątkowego. Dokładna lista pytań dostępna jest na stronie internetowej przygotowanej przez Główny Urząd Statystyczny. Spis zakończy się 30 września. Odmowa wzięcia udziału w spisie wiąże się z karą w wysokości do 5 tys. złotych, natomiast podanie nieprawdziwych informacji grozi karą do dwóch lat pozbawienia wolności.

Przypominamy, że spisać się można: przez internet, telefonicznie – dzwoniąc pod numer 22 279 99 99 (opłata zgodna z taryfa operatora), w punkcie spisowym (wykaz punktów otwartych 30 września), w  mobilnym punkcie spisowym (informacje o ich działaniu dostępne są na stronach internetowych lokalnych mediów, wojewódzkich urzędów statystycznych i urzędów gmin), w ponad 300 salach obsługi klienta Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Warto skorzystać i przyjść do punktu spisowego nie czekając do ostatniej godziny. Zachęcamy wszystkich, którzy się jeszcze nie spisali do wybrania dla siebie dogodnego sposobu na wywiązanie się z obowiązku spisowego. Rachmistrzowie spisowi dzwonią z numerów: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Prosimy o odbieranie połączeń i udzielanie odpowiedzi zgodnych ze stanem faktycznym na dzień 31 marca 2021 r. Każda odpowiedź jest ważna. Każda odpowiedź się liczy. W ten sposób budujemy nasz wspólny zasób informacyjny – zachęcają przedstawiciele Głównego Urzędu Statystycznego.

W związku z ostatnim dniem spisu, w kilku gminach powiatu świdnickiego podjęto decyzję o przedłużeniu godzin pracy stacjonarnych biur spisowych. Gminne Biuro Spisowe w Urzędzie Gminy Świdnica pracować będzie do godz. 18.00. Punkt funkcjonujący w Urzędzie Gminy Dobromierz będzie czynny do godz. 16.00. Stanowisko spisowe w Urzędzie Miejskim w Jaworzynie Śląskiej przy ul. Powstańców 3 będzie dostępne do godz. 20.00 (na przeprowadzenie samopisu w urzędzie należy umówić się dzwoniąc pod nr tel. 74 8489319). Punkt Spisowy w Urzędzie Gminy w Marcinowicach wydłuża godziny pracy i otwarty będzie do godziny 20.00. W Urzędzie Miejskim w Żarowie spisać będzie można się do godz. 15.30 (pokój nr 14, I piętro). W Świebodzicach punkty do samospisu będą czynne do godz. 16.30 (budynek Urzędu Miejskiego w Świebodzicach ul. Rynek 1, budynek Urzędu Miejskiego w Świebodzicach, ul. Stefana Żeromskiego 27). Z kolei do godz. 15.00 rachmistrzowie spisowi będą dyżurować w Urzędzie Miejskim w Świdnicy, w pokoju 1 D na parterze.

Pierwsze wyniki spisu powszechnego zostaną ogłoszone w styczniu 2022 roku.

/GUS, opr. mn/

Poprzedni artykułOznaczenia substancji chemicznych – czym są piktogramy chemiczne?
Następny artykułNowoczesny magazyn