Strona główna 0_Slider Nie będzie punktów szczepień w świdnickich podstawówkach. „Bardzo niewielkie zainteresowanie”

Nie będzie punktów szczepień w świdnickich podstawówkach. „Bardzo niewielkie zainteresowanie”

0

W tym tygodniu w szkołach na terenie kraju rusza akcja szczepienia uczniów w wieku powyżej 12 roku życia przeciw COVID-19. Decyzję o tworzeniu szkolnych punktów szczepień uzależniono od zainteresowania wyrażonego w formie deklaracji składanych przez rodziców.

W ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 już od czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie w punktach populacyjnych i powszechnych dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Obecnie w Polsce szczepienia przeciw COVID-19 nastolatków w wieku od 12 do 17 lat można realizować jednym z dwóch preparatów: Comirnaty (Pfizer-BioNTech) lub Spikevax (Moderna).

Od 1 września dyrektorzy szkół zbierali deklaracje od rodziców, którzy chcieliby, by ich dzieci były zaszczepione w punktach szczepień organizowanych na terenie szkół. Towarzyszyła temu akcja informacyjna w szkołach na temat szczepień skierowana do uczniów, rodziców i nauczycieli. W tym tygodniu, zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji i Nauki, mają ruszyć szczepienie w szkołach, tam gdzie będą chętni do zaszczepienia. – W pierwszym tygodniu nauki wychowawcy przekazali uczniom i rodzicom informacje na temat szczepień. Dodatkowo w miejscach widocznych zostały wywieszone dostępne materiały edukacyjne. Do ubiegłego tygodnia rodzice składali deklaracje na szczepienia – potwierdza Magdalena Dzwonkowska, rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Jakie więc było zainteresowanie szczepieniami w świdnickich placówkach? W Szkole Podstawowej nr 1 złożono 5 deklaracji, w Szkole Podstawowej nr 2 było ich 9, w Szkole Podstawowej nr 4 – 10, w Szkole Podstawowej nr 6 – 8, w Szkole Podstawowej nr 8 – 3, w Szkole Podstawowej nr 105 – 7, natomiast w Szkole Podstawowej nr 315 nie złożono ani jednej deklaracji. – W związku z bardzo niewielkim zainteresowaniem szczepieniami dzieci, w szkołach nie zostaną zorganizowane punkty szczepień. Osoby chętne mogą zgłosić się do punktów szczepień w przychodniach zdrowia – przekazała Dzwonkowska.

Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia z 13 września 2021 roku, w całym kraju w grupie wiekowej 12-17 zaszczepiono dotychczas 1,4 mln osób. W Świdnicy zaszczepionych co najmniej jedną dawką zostało 1426 mieszkańców w wieku od 12 do 19 roku życia.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułAwansowali do mistrzostw Polski
Następny artykułBardzo pracowity weekend młodzików