Strona główna 0_Slider Najlepsi twórcy nagrodzeni, pasjonaci z nową pracownią. Świdnickie święto modelarstwa zakończone!

Najlepsi twórcy nagrodzeni, pasjonaci z nową pracownią. Świdnickie święto modelarstwa zakończone! [FOTO]

0

Ponad 650 modeli przygotowanych przez uczestników Świdnickiego Biennale Modelarskiego 2021 można było podziwiać w weekend w świdnickim Klubie Bolko. W niedzielę twórcy miniaturowych dzieł sztuki zostali nagrodzeni. Tego samego dnia odbyło się uroczyste otwarcie nowej pracowni modelarskiej, która powstała w budynku dawnego gimnazjum na Osiedlu Młodych.

Do udziału w Świdnickim Biennale Modelarskim zgłosiło się w sumie 155 osób, w tym 26 młodzików, 24 juniorów oraz 105 seniorów. Uczestnicy przygotowali łącznie aż 657 modeli. – Oprócz szkutniczych i kolejowych modeli, można zobaczyć wszystko, co człowiek potrafi stworzyć. Poczynając od modeli lotniczych, przez pojazdy kołowe, gąsienicowe, cywilne, figurki, dioramy aż do klasy “R”, w której mieści się wszystko, co tylko da się wymyślić, łącznie z dinozaurami – wyliczał wcześniej Tomasz Kędzierski, prezes IPMS Świdnica. Wszystkie prace można było podziwiać w Klubie Bolko.

W niedzielne popołudnie nastąpiło uroczyste zakończenie Świdnickiego Biennale Modelarskiego 2021, podczas którego nastąpiło rozdanie nagród, medali i wyróżnień. Najlepszy model wystawowy otrzymał statuetkę prezydenta Świdnicy, a najlepszy model samolotu z czasów I wojny światowej – Richthofen Trophy. Zwycięzca w kategorii model Leoparda II RP w nagrodę odwiedzi 1. Warszawską Brygadę Pancerną, a twórca najlepszego modelu śmigłowca poleci prawdziwym helikopterem dzięki fundatorowi nagrody – świdnickiej firmie “BEST” Systemy Grzewcze.

W niedzielę odbyło się również uroczyste otwarcie modelarni społecznej IPMS Świdnica – Świdnickiego Stowarzyszenia Modelarzy Redukcyjnych, która powstała na II piętrze gmachu dawnego gimnazjum przy ulicy Kozara-Słobódzkiego. – Modelarnia przewidziana jest jako miejsce spotkań dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ma ona pomagać w krzewieniu kultury technicznej zarówno wśród młodych, jak i dorosłych. Zainteresowanie tworzeniem miniatur dotyczy bowiem nie tylko dzieci i młodzieży, ale również dorosłych. Jest to bardzo pożyteczne hobby, które jest wykonywane przez wielu ludzi na całym świecie. W Polsce mamy bardzo mocne fundamenty tego hobby i nasi modelarze są bardzo znani i cenieni – wskazywał Marcin Matejko, członek IPMS Świdnica.

Modelarnia powstała w ramach działań statutowych naszego stowarzyszenia. Jednym z naszych celów jest krzewienie modelarstwa i tworzenie modelarni dla potrzeb społecznych. Jest to więc zwieńczenie naszych działań – ponad roku starań i ośmiu miesięcy pracy związanej z zagospodarowaniem pomieszczenia, aby mogło ono spełniać funkcje, do których chcielibyśmy go wykorzystywać – mówił Matejko, dziękując następnie wszystkim osobom, dzięki którym modelarska pracownia mogła powstać.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński, mn

Poprzedni artykuł„Było, jest i będzie”. Sztuka ponownie opanowała pałac w Morawie
Następny artykułPimpuś do adopcji