Strona główna 0_Slider Kolejna oszukana przy sprzedaży przez internet. Straciła tysiąc złotych

Kolejna oszukana przy sprzedaży przez internet. Straciła tysiąc złotych

2

Oszuści nie próżnują i co rusz wymyślają nowe metody, które mają służyć wyłudzeniu naszych pieniędzy. Od kilku miesięcy ofiarami oszustów padają użytkownicy popularnej platformy ogłoszeniowej Olx. Chwila nieuwagi oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy może skończyć się utratą oszczędności na rachunku bankowym. Do świdnickiej komendy zgłosiła się ostatnio 22-letnia mieszkanka powiatu świdnickiego, która na portalu ogłoszeniowym wystawiła do sprzedaży keyboard. Zamiast spodziewanego zysku kobieta straciła ze swojego konta pieniądze.

W ostatnim czasie mamy do czynienia z coraz częstszymi oszustwami związanym z jedną z platform sprzedażowych i popularnym komunikatorem. Chwila nieuwagi oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, może skończyć się utratą oszczędności na rachunku bankowym. Mechanizm przestępstwa polega na tym, że oszuści udają osoby zainteresowanie zakupem przedmiotów wystawionych na serwisach internetowych. Istotne, że kontakt ze sprzedającym nawiązują najczęściej za pośrednictwem popularnego komunikatora, a nie samej platformy sprzedażowej. By sprawić wrażenie bardzo zainteresowanych zakupem towaru, często prowadzą obszerną korespondencję, szczegółowo wypytując o sprzedawany produkt. Finalizując transakcję podsyłają spreparowany link, który ma służyć do przyjęcia płatności przez sprzedającego. Link przenosi nas na stronę, gdzie wymagane jest podanie kompletnych danych karty płatniczej i jej posiadacza lub proszą o autoryzowanie transakcji kodem otrzymanym z banku. Jeśli to zrobimy, oszust wejdzie w posiadanie wszystkich naszych danych, które są mu niezbędne do wykonywania transakcji na naszym rachunku bankowym – tłumaczy Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji.

Tak było w przypadku 22-latki, która ostatnio zgłosiła się do Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy. – Kobieta wystawiła na portalu ogłoszeniowym do sprzedaży keyboard. Na jednym z komunikatorów odezwała się do niej osoba chętna, by kupić wystawiony towar, która zaproponowała płatność przez stronę internetową. Link do niej przesłała w komunikatorze. Wydawał się na tyle wiarygodny, że sprzedająca zdecydowała się go otworzyć. To niestety spowodowało, że przestępcy uzyskali dostęp do jej konta bankowego oraz zgromadzonych tam pieniędzy. Gdy już po całej transakcji 22-latka zalogowała się na swoje konto, okazało się że ktoś wykonał przelew na kwotę tysiąca złotych – opisuje Ząbek.

Świdniccy policjanci apelują o rozwagę w trakcie operacji bankowych. – Zawsze miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów. Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal, przelewem lub gotówką przy odbiorze. Unikaj podejrzanych pośredników płatności i linków przesyłanych przez drugą stronę transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. za pośrednictwem komunikatorów. Zobacz instrukcje płatności na najpopularniejszych platformach sprzedażowych. Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce – radzi rzecznik świdnickiej komendy.

/KPP Świdnica, opr. mn/