Strona główna Artykuł sponsorowany Kładka dla pieszych i rowerzystów. Jakie zalety wiążą się z jej użytkowaniem?

Kładka dla pieszych i rowerzystów. Jakie zalety wiążą się z jej użytkowaniem?

0

Czy wiesz, czym jest kompozytowa kładka dla pieszych i w jakich sytuacjach znajdzie zastosowanie? Jakie argumenty przemawiają za jej stosowaniem? Czym różni się od odpowiedników wykonanych z betonu, stali czy drewna? Odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście. Miłej lektury!

Czym jest kładka dla pieszych?
Kładka pieszo-rowerowa stanowi rozwiązanie tymczasowe i sprawdza się wszędzie tam, gdzie przeprowadzane są roboty drogowe. Na czas ich trwania miasto lub gmina mają obowiązek zapewnić przepustowość infrastruktury drogowej – zarówno dla pieszych, jak i dla rowerzystów. Sprawdzają się w przypadku świeżo rozpoczynanych projektów o charakterze deweloperskim czy urbanistycznym. Są też niezbędne podczas tworzenia nowych arterii, przejść i połączeń komunikacyjnych na obszarach silnie zurbanizowanych. Są one wykonane z solidnej i niezawodnej stali, która świetnie sobie radzi w zmiennych warunkach atmosferycznych. Kładka dla pieszych może być przerzucona pomiędzy dwoma brzegami wykopu, rowu, rzeki, nasypu kolejowego czy trasy szybkiego ruchu. Poza tym może mieć znaczenie techniczne i być wsparciem dla przewodów instalacji hydraulicznej, gazowej czy elektrycznej.

Kładki dla pieszych – projektowanie
Wyróżnia się dwa zasadnicze typy kładek pieszo-rowerowych. Pierwsze z nich są projektowane z myślą o użytku w określonym czasie i wykonywane ze stali. Muszą wówczas spełniać nomy Eurocode LM4 i wytrzymywać maksymalne obciążenie równe 500 kg/m2. Ich maksymalna szerokość wynosi 3 metry, długość natomiast – 67 metrów. Drugą spośród kategorii są kładki pieszo-rowerowe, odpowiednie do całorocznego użytkowania, dzięki którym ruch pieszych i rowerzystów odbywa się sprawnie i bezkolizyjnie z autami. Kładki stałe są wykonywane z wytrzymałego kompozytu, który charakteryzuje się dużą żywotnością. Tego typu rozwiązania, w przeciwieństwie do wariantów tymczasowych, nie mają ograniczeń co do szerokości. Ich długość może natomiast wynosić maksymalnie 30 metrów.

Kładka dla pieszych – jakie są jej zalety?
Oprócz wymienionej już trwałości i żywotności, stałe kładki dla pieszych wykonane z kompozytu mogą z powodzeniem zastąpić te ze stali, drewna czy betonu. Są równie komfortowe w użytkowaniu i znajdują coraz więcej zastosowań. Są cenione przez inwestorów, ekipy budowlane, projektantów i planistów z całej Europy. Dodatkowe akcesoria, takie jak schody, rampy, windy osobowe, ale też profesjonalny monitoring, systemy oświetleniowe i inne, pozwalają dopasować kładkę do warunków panujących w danym terenie, a także zwiększyć poziom bezpieczeństwa korzystających z niej mieszkańców. Na uwagę zasługuje też niższy koszt i bardziej ekologiczne warunki powstawania kładki kompozytowej – w porównaniu do jej odpowiedników wykonanych z innych materiałów.

Podsumowując, kładki pieszo-rowerowe stanowią wyjątkowo praktyczne rozwiązanie w wielu polskich miastach, ale też na terenach wiejskich. Są dopełnieniem infrastruktury drogowej, a za sprawą stosowania nowoczesnych, kompozytowych materiałów charakteryzują się dużą trwałością, wytrzymałością i estetycznym wyglądem.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułZaśpiewają z Terrazzino, ugotują z Polanem. II Gminna Senioriada już wkrótce
Następny artykułDolnośląscy naukowcy uratują planetę? Odnaleźli organizmy zjadające plastik