Strona główna 0_Slider Ile kosztują lekcje religii? Ponad miliard złotych na pensje dla katechetów

Ile kosztują lekcje religii? Ponad miliard złotych na pensje dla katechetów

30

Członkowie inicjatywy Świecka Szkoła przeprowadzili badania dotyczące kosztów organizacji lekcji religii w szkołach. Z zebranych danych wynika, że w roku szkolnym 2019/2020 na wynagrodzenia dla katechetów przeznaczono w całym kraju ponad miliard złotych. Nie wszystkie gminy i powiaty udzieliły odpowiedzi na pytania o koszty pensji dla nauczycieli religii, jednak szacuje się, że łączna kwota oscylowała w granicach półtora miliarda złotych.

W 2015 roku inicjatywa Świecka Szkoła zaangażowała się w zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o zakazie finansowania lekcji religii ze środków publicznych. W całej Polsce zebrano wówczas 150 tys. podpisów. – Nasza inicjatywa ma jeden fundamentalny cel: usunięcie religii ze szkół. Twardo uważamy, że szkoła to nie miejsce, gdzie powinna się mieszać wiara i nauka – podkreślał cytowany przez Onet Piotr Pawłowski, jeden z koordynatorów Świeckiej Szkoły oraz prezes fundacji Na Rzecz Humanizmu Racjonalizmu i Świeckości OMNIUM.

30 sierpnia zaprezentowane zostały wyniki badań przeprowadzonych przez członków inicjatywy Świecka Szkoła. Z pytaniami o koszt organizowania lekcji religii w roku szkolnym 2019/2020 zwrócono się do wszystkich polskich gmin (2477) i powiatów (380). Merytoryczne odpowiedzi nadeszły z 2011 gmin oraz 179 powiatów. Według zebranych danych, koszt lekcji religii w publicznych szkołach wyniósł ponad miliard złotych, a dokładnie 1 104 327 894,19 zł. – Należy zaznaczyć, że nie jest to pełna kwota, a uwzględniająca jedynie odpowiedzi z 81,2% gmin i 57% powiatów. Rzeczywista kwota jest jeszcze wyższa. Z dużych miast często nie otrzymaliśmy odpowiedzi – wskazywał Dawid Lewiński, uczestnik inicjatywy Świecka Szkoła.

Z zebranymi w ramach akcji informacjami dotyczącymi tego, ile poszczególne gminy i powiaty wydały na lekcje religii, można się zapoznać na stronie internetowej cenareligii.pl. Dostępne są tam również dane dla gmin z terenu powiatu świdnickiego, przy czym – podobnie jak w pozostałej części kraju – nie wszystkie samorządy przedstawiły wyliczenia, o które wystąpiła Świecka Szkoła. Zabrakło danych z gminy Dobromierz oraz ze Świdnicy.

W Świebodzicach na lekcje religii w roku szkolnym 2019/2020 przeznaczono ponad 465 tys. zł, w gminie Strzegom było to ponad 748 tys. zł (w całości z subwencji oświatowej), w gminie Świdnica – przeszło 449 tys. zł (blisko 286 tys. zł z subwencji oświatowej, ponad 163 tys. ze środków samorządu), w gminie Jaworzyna Śląska – niemal 322 tys. zł, w gminie Żarów – około 358 tys. zł, a w gminie Marcinowice – ponad 167 tys. zł (przeszło 139 tys. zł z subwencji oświatowej i blisko 28 tys. z samorządu).

Koszty lekcji religii w jednostkach samorządu terytorialnego w roku szkolnym 2019/2020 – wizualizacja zebranych danych (mat. Świecka Szkoła)

W styczniu 2021 roku z pytaniami dotyczącymi wynagrodzeń księży i katechetów, zatrudnionych na etacie, całkowitym lub niepełnym, w placówkach oświatowych prowadzonych przez gminy powiatu świdnickiego – za rok 2020 – wystąpiła również redakcja portalu Swidnica24.pl. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że w ubiegłym roku w gminie Jaworzyna Śląska łączne koszty na wynagrodzenia wyniosły blisko 322 tys. zł brutto, w gminie Marcinowice było to niemal 164 tys. zł, w gminie Świdnica katecheci oraz księża uzyskali w 2020 roku wynagrodzenia w kwocie ponad 499 tys. zł, natomiast w gminie Żarów było to blisko 323 tys. zł.

Wnioskowanych wyliczeń nie przedstawił Urząd Gminy Dobromierz, Starostwo Powiatowe w Świdnicy oraz Urząd Miejski w Świdnicy. – Urząd Miejski w Świdnicy nie prowadzi dokumentacji analitycznej w szczegółowości do kwot wynagrodzeń osobowych nauczycieli poszczególnych przedmiotów nauczania. O odpowiedź na zadane pytanie proszę zwrócić się do dyrektorów publicznych przedszkoli i szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasto Świdnica. Referat Księgowości Jednostek Oświatowych, ze względu na ochronę danych osobowych, nie ma wglądu w wynagrodzenia nauczycieli – tłumaczyła Magdalena Dzwonkowska, rzecznik świdnickiego magistratu.

Bezpośredni kontakt z dyrektorami poszczególnych placówek zaproponowała również sekretarz gminy Dobromierz, Monika Borysewicz. Z kolei w odpowiedzi udzielonej przez Piotra Dębka, rzecznika świdnickiego starostwa, wyjaśniano, że wysokość wynagrodzenia zależy od dyrektorów poszczególnych placówek oświatowych, w związku z czym starostwo nie ma wpływu na wysokość pensji oraz nie dysponuje stosownymi wyliczeniami.

/opr. mn/

Poprzedni artykułMobilny punkt szczepień kontynuuje trasę
Następny artykułZbliża się kolejny turniej pamięci Wiesia Kułakowskiego