Strona główna 0_Slider Finał rewitalizacji Parku Młodzieżowego powinien nastąpić dzisiaj. Jest las słupków, prace trwają...

Finał rewitalizacji Parku Młodzieżowego powinien nastąpić dzisiaj. Jest las słupków, prace trwają [FOTO]

18

Rewitalizacja Parku Młodzieżowego w Świdnicy miała być zakończona już w połowie 2020 roku. Terminy przesuwano, a ostatnim, podawanym przez magistrat, był koniec września 2021. Dzisiaj wśród drzew przy ul. Armii Krajowej nadal jeździły maszyny budowlane i uwijali się robotnicy. Trwała także instalacja prawie 100 słupków, odgraniczających park od ulicy. Słupki wywołały konsternację.

Rewitalizacja rozpoczęła się od boju o drzewa w parku, który ma charakter leśny i jest objęty opieką konserwatorską. Dzięki staraniom społeczników decyzja o ogromnej wycince drzew została zmieniona. W oparciu o przygotowaną na nowo dokumentację wałbrzyska delegatura Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wyraziła zgodę na usunięcie 194 drzew (na podstawie decyzji z 1 lipca oraz 19 sierpnia 2020 roku), samosiewów o powierzchni około 4371m², a także na wykonanie cięć sanitarnych i wiązań linowych w koronach drzew, czy też odtworzenie zieleni na terenie parku – wraz z wprowadzeniem nowych nasadzeń.Na tej podstawie ogłoszone zostało zamówienie na realizację dalszych prac w Parku Młodzieżowym, obejmujące – oprócz wspomnianej wycinki – m.in. zasadzenie 149 nowych drzew, wykonanie nasadzeń krzewów i paproci, czy też wykonanie łąki kwietnej. Za kwotę około 2 mln 918 tys. złotych realizację tych robót powierzono konsorcjum firm FHU “Borowski” ze Świdnicy oraz “OGRODY” ze Świebodzic, które w styczniu 2021 roku przystąpiły do wykonania zleconych prac. W wielu miejscach istniejące runo zastąpiły zupełnie nowe rośliny. Zgodnie z umową prace powinny były  zakończyć się 2 września. Jak poinformowała rzeczniczka magistratu Magdalena Dzwonkowska, zakończyły się 1 września 2021.

Jeszcze wcześniej, bo do 31 sierpnia, powinno się zakończyć zadanie pn. “Rewitalizacja Parku Młodzieżowego w Świdnicy w zakresie remontu ciągów komunikacyjnych, budowy infrastruktury technicznej i małej architektury” za kwotę prawie 3,5 miliona złotych przez Zakład Robót Teletechnicznych „Telfa”. – Przyczyną wydłużenia o miesiąc terminu realizacji inwestycji była konieczność wykonania robót dodatkowych, nieujętych w projekcie, tj. remont murków kamiennych od strony ul. Armii Krajowej i ul. Spacerowej, przebudowa schodów wraz z montażem balustrad, poszerzenie jednej z alejek w celu umożliwienia dojazdu i późniejszej prawidłowej eksploatacji przez służby porządkowe, montaż dodatkowej latarni przy skrzyżowaniu alejek w rejonie obelisku, odszukanie, odkopanie i wyeksponowanie pozostałych słupków granicznych “Twierdzy Świdnickiej” – informowała 20 września Magdalena Dzwonkowska. Czy prace rzeczywiście się zakończyły, choć nadal widać maszyny i robotników, czy jest kolejne wydłużenie terminu? Czekamy na odpowiedź. Czekamy również na informację, jaki jest ostateczny koszt rewitalizacji Parku Młodzieżowego. – Całkowite koszty realizacji zadania będą znane po jego zakończeniu – podała rzeczniczka 20 września.

Kilka dni temu zaczął się montaż blisko 100 słupków wzdłuż parku, co wzbudziło duże kontrowersje i pytania świdniczan o cel tej instalacji. Dzisiaj na portalu społecznościowym urzędnicy miejscy odpowiedzieli:  W związku z pytaniami mieszkańców, informujemy, że w Parku Młodzieżowym od strony ulicy Armii Krajowej i Wałbrzyskiej montowane są słupki i łańcuchy, zabezpieczające teren, który dawniej był cmentarzem. Miasto chce zadbać o to miejsce w sposób specjalny, nie chcemy, by było ono zadeptywane. Z szacunku dla zmarłych. Zlikwidowano także niewielkie odcinki ścieżek, dziś przebiegających dokładnie nad miejscem pochówku. Wszystkie prace ujęte były w projekcie i realizowane są na podstawie prawomocnych decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Mieszkańcy nie mogą sprawdzić w dokumentach przetargowych, czy faktycznie słupki były ujęte od początku w projekcie. Wszystkie zakończone przetargi wraz z dokumentacją są usuwane z Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Miasta Świdnicy. Większość miast i gmin zachowuje archiwalne przetargi. Zwróciliśmy się do magistratu o udostępnienie dokumentów.

Słupki nie pojawiły się wyłącznie przy parku. Są zamontowane na wielu chodnikach w centrum Świdnicy, m.in. na Pułaskiego, Franciszkańskiej, Długiej, a także na ul. Grodzkiej.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułCztery Żywioły Słowa. Wśród gości Michał Rusinek
Następny artykułCo grają w kinie? [REPERTUAR CINEMA3D]