Strona główna 0_Slider Ceny wody pójdą w górę, czy pozostaną bez zmian? Wniosek taryfowy świdnickich...

Ceny wody pójdą w górę, czy pozostaną bez zmian? Wniosek taryfowy świdnickich wodociągów do ponownego rozpatrzenia

1

Czy w najbliższych latach świdniczan czeka wzrost cen za wodę i odprowadzanie ścieków? Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” ponownie zajęło się wnioskiem taryfowym złożonym przez Świdnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Wcześniej wniosek świdnickiej spółki wodociągowej spotkał się z odmową przyjęcia, jednak po złożonym przez ŚPWiK odwołaniu został on zwrócony do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu celem powtórnego rozpatrzenia.

Przypomnijmy, od 2018 roku wysokość stawek za wodę i odprowadzanie ścieków zatwierdza Państwowe Gospodarstwo “Wody Polskie”, a taryfy są przyjmowane na trzy lata. Obecnie, od 13 czerwca 2020 roku prowadzący gospodarstwa domowe świdniczanie płacą 4,58 zł brutto za 1 m³ wody i 5,93 zł brutto za odprowadzenie 1 m³ ścieków. Cennik ten miał obowiązywać do czerwca 2021 roku.

W lutym 2021 roku Świdnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji złożyło do Wód Polskich wniosek o zatwierdzenie nowej taryfy opłat, która zakłada podział na trzy, dwunastomiesięczne okresy taryfowe. To oznacza, że co roku miałaby następować podwyżka cen. Zgodnie ze złożonym wnioskiem, w pierwszym roku obowiązywania nowych stawek mieszkańcy prowadzący gospodarstwa domowe musieliby płacić 4,78 zł brutto/m³ wody oraz 6,20 zł brutto/m³ ścieków. W trakcie drugiego roku obowiązywania taryfy byłoby to 4,90 zł brutto/m³ wody oraz 6,47 zł/m³ ścieków, natomiast w trzeci rok wiązałby się z opłatami w wysokości 5,02 zł brutto/m³ wody oraz 6,61 zł brutto/m³ ścieków

Zgłoszony przez świdnicką spółkę wodociągową wniosek taryfowy został odrzucony przez Wody Polskie, o czym informowaliśmy w kwietniu. – 14 kwietnia została wydana decyzja odmawiająca zatwierdzenia taryfy – potwierdzała wówczas Anna Tarka, rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, wchodzącego w skład Państwowego Gospodarstwa Wodnego “Wody Polskie”. – W ocenie organu załączona dokumentacja nie uzasadniała zmiany obowiązujących taryf. Powodem negatywnej decyzji był argument nieprawidłowego zaplanowania usług wodnych i ujmowanie w taryfie wód przypadkowych – tłumaczyła rzecznik.

Jak dodała, Świdnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji nie złożyło nowego wniosku taryfowego, jednak nie zrezygnowało też z działań zmierzających do zatwierdzenia wcześniej zgłoszonych taryf. 5 maja 2021 roku do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wpłynęło odwołanie od decyzji odmawiającej zatwierdzenia taryfy. W tej sytuacji sprawa trafiła do prezesa Wód Polskich, który zajął się rozpatrzeniem odwołania. Właśnie poinformowano o wydanym przez niego rozstrzygnięciu.

Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie uchylił w całości zaskarżoną decyzję i przekazał sprawę dotyczącą Świdnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Świdnicy do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji – Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami organ regulacyjny oczekuje obecnie na zwrot akt, następnie będzie prowadził sprawę według wytycznych określonych w powyższej decyzji – informuje Jarosław Garbacz z RZGW we Wrocławiu.

Michał Nadolski
[email protected]

Tabele przedstawiające stawki opłat na podstawie wniosku o zatwierdzenie taryfy
(mat. Świdnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji)

Poprzedni artykułZbliża się święto świdnickich seniorów
Następny artykułDerbowy szlagier o ćwierćfinał Pucharu Polski [RELACJA LIVE/Aktualizacja]