Strona główna Wydarzenia Świdnica „Absolutny klejnot”. Ambasador zachwycony świdnickim Kościołem Pokoju

„Absolutny klejnot”. Ambasador zachwycony świdnickim Kościołem Pokoju [FOTO]

11
Dwadzieścia lat temu Kościół Pokoju w Świdnicy został wpisany na prestiżową listę światowego dziedzictwa UNESCO, obejmującą obiekty kulturowe i przyrodnicze o największej wartości, uznane za wspólne dobro ludzkości i objęte szczególną ochroną. W rocznicę tego wydarzenia w świdnickiej świątyni gościł ambasador Republiki Federalnej Niemiec.

13 grudnia 2001 roku w Helsinkach podjęto decyzję o wpisaniu Kościołów Pokoju w Świdnicy oraz Jaworze na listę światowego dziedzictwa UNESCO. “Wyjątkowe świadectwo tradycji budownictwa szkieletowego doprowadzonego do granic możliwości technicznych”, “wyjątkowy przykład współżycia sztuki barokowej i teologii luterańskiej”, “dzieło sztuki formą i treścią ściśle związane z sytuacją polityczną licznej i dynamicznej grupy ewangelików, ledwie tolerowanej przez władze” – takie były opinie specjalistów w czasie, gdy świdnicka świątynia aspirowała do grona najbardziej wyjątkowych obiektów na świecie. Opinie te podzielił ambasador Niemiec, który w czwartek gościł w Świdnicy.

Moja żona i ja, byliśmy pod ogromnym wrażeniem Kościoła Pokoju – absolutnego klejnotu – napisał w książce jubileuszowej dr Arndt Freytag von Loringhoven, ambasador Republiki Federalnej Niemiec, który wraz z żoną zwiedził Kościół Pokoju. Gościa zainteresował fenomen przetrwania kościoła na tle burzliwych dziejów Śląska oraz problemy związane z konserwacją świątyni i pozyskiwaniem na ten cel środków. Jako miłośnik Bacha usłyszał utwory mistrza z Lipska wykonane przez dra Macieja Batora na obu instrumentach organowych. Był także zainteresowany Festiwalem Bachowskim, codziennym życiem parafii oraz relacjami ekumenicznymi.

/Kościół Pokoju w Świdnicy, opr. mn/

Poprzedni artykułEko-torby w postaci bawełnianej sakwy na zakupy z nadrukiem. Poznaj nowe formy i żyj w zgodzie z naturą!
Następny artykuł10 sposobów na aranżację sypialni – poznaj efektowne dekoracje ścienne