Strona główna Kultura Zagrają i zaśpiewają dla wielkiej orędowniczki i znawczyni folkloru

Zagrają i zaśpiewają dla wielkiej orędowniczki i znawczyni folkloru

0
Koncert „Dziękujemy Ci, Janeczko” w najbliższą sobotę (07.08) o godz. 19.00 w hali widowiskowo-sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu będzie najważniejszym punktem tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu.Zostanie poświęcony pamięci Janiny Kalicińskiej, ekspert Polskiej Sekcji CIOFF, jurorce i etnochoreografce, która zmarła w ubiegłym roku w wieku 99 lat.
Janina Kalicińska była wybitną specjalistką z zakresu folkloru krakowskiego i prezentacji folkloru na scenie, konsultantem, członkinią komisji artystycznych przeglądów i festiwali regionalnych i międzynarodowych. Całe swoje życie poświęciła dla tańca. Niestrudzenie kształciła wiele pokoleń instruktorów i choreografów, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem. Od lat współpracowała z Zespołem Folklorystycznym „Kostrzanie”. Przeniosła do naszego zespołu folklor krakowski, realizując tak bardzo lubiany przez „Kostrzan” i strzegomską publiczność program „Kraków Brzeski” – podkreśla burmistrz Zbigniew Suchyta, wieloletni lider festiwalu w Strzegomiu.

Pani Janeczka – jak często o niej mówiono w środowisku folklorystycznym – wniosła nieoceniony wkład w rozwój Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w
Strzegomiu. Po raz pierwszy zasiadła w jury festiwalu w 1993 r., aby przez kolejne lata wspomagać swoją wiedzą i doświadczeniem, i być wsparciem dla zespołów, zarówno tych z Polski, jak i z zagranicy.
W jury Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu zasiadała aż 18 razy, po raz ostatni w 2011 r. W sierpniu 2016 r. podczas XXV edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu przyznałem jej tytuł honorowy „Zasłużony dla Ziemi Strzegomskiej”. Nigdy tego tytułu nie odebrała twierdząc, że odbierze go osobiście w Strzegomiu podczas jej pobytu na kolejnej edycji strzegomskiego festiwalu. Z wielką wdzięcznością przekażę ten tytuł rodzinie pani Janeczki podczas sobotniego koncertu – informuje burmistrz i zaprasza mieszkańców Strzegomia do udziału w koncercie.
/opr. red./
Fot. Archiwum GOK Mogilany
Poprzedni artykułZa dotację dla „gmin górskich” ruszył remont kamienic w sercu Świdnicy [FOTO]
Następny artykułSparingowe derby dla biało-zielonych [FOTO]