Strona główna Polityka Wojciech Murdzek pozbawiony honorowego tytułu

Wojciech Murdzek pozbawiony honorowego tytułu

35

Wiceminister edukacji i nauki, poseł na Sejm z okręgu wałbrzyskiego i były prezydent Świdnicy stracił przyznany mu dziewięć lat temu honorowy tytuł „Przyjaciela Świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku”. Decyzję w tej sprawie uzasadniano ostatnimi działaniami polityka. – W czasie swojej prezydentury pomagał i wspierał nas. Nie możemy jednak milczeć i ignorować tego co robi – wskazuje Jan Starek z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Świdnicy.

Wojciech Murdzek był starostą świdnickim, radnym i przez 12 lat prezydentem Świdnicy, a także liderem stowarzyszenia Wspólnota Samorządowa Ziemi Świdnickiej. W 2015 roku startując z listy Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości zdobył mandat posła i wstąpił do klubu parlamentarnego PiS. W 2017 roku współtworzył Porozumienie Jarosława Gowina i przy poparciu lidera partii dostał się ponownie do parlamentu. Na krótko z ramienia tej partii został ministrem szkolnictwa wyższego, a po likwidacji resortu został wiceministrem w nowym Ministerstwie Edukacji i Nauki.

W związku ze sporem w rządowej koalicji dotyczącym m.in. sztandarowego programu PiS „Polski Ład”, 10 sierpnia ze stanowiska wicepremiera odwołany został Jarosław Gowin, w następstwie czego do dyspozycji premiera oddali się pozostali członkowie rządu z ramienia Porozumienia. Złożenie dymisji zapowiedział również wiceminister Murdzek, jednak niezależnie od tej deklaracji podczas odbywającego się 11 sierpnia posiedzenia Sejmu głosował on zgodnie z wolą klubu PiS, w tym w sprawie nowelizacji ustawy medialnej nazywanej też „lex TVN”. Podczas posiedzenia doszło do budzącej spore kontrowersje sytuacji. W czasie obrad opozycja wygrała głosowanie o odroczenie posiedzenia, jednak marszałek Sejmu Elżbieta Witek zarządziła reasumpcję głosowania, a w ponowionym głosowaniu Prawo i Sprawiedliwość uzyskało większość i odrzuciło wniosek o odroczenie. Działania rządzącej koalicji spotkały się ze stanowczą krytyką ze strony opozycji, zaś próby podbierania posłów w celu uzyskania większości określano jako kupczenie stanowiskami i korupcję polityczną.

Ówczesny prezydent Wojciech Murdzek oraz starosta Zygmunt Worsa uhonorowani tytułami przyjaciół Uniwersytetu Trzeciego Wieku (październik 2012 roku)

Ostatnio byliśmy świadkami rzeczy skandalicznej, urągającej uczciwości i przyzwoitości, a przy tym nie mającej nic wspólnego z przestrzeganiem prawa – mówi Jan Starek ze Świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który w piątek złożył wniosek o pozbawienie Wojciecha Murdzka tytułu „Przyjaciel Świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku”. Tytuł ten został nadany ówczesnemu prezydentowi Świdnicy w 2012 roku. – Żaden z nas nie chciałby, aby jego przyjaciel zachowywał się haniebnie i niezgodnie z prawem – wskazuje Starek, który już od 2015 roku obserwował działania podejmowane przez Murdzka w Sejmie, w tym – jak mówi – jego „ochocze” podpisywanie się pod często kontrowersyjnymi projektami ustaw.

20 sierpnia wniosek w sprawie odebrania tytułu Wojciechowi Murdzkowi został przyjęty zdecydowaną większością głosów podczas Walnego Zebrania Członków Świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Przeciw oddano tylko jeden głos.

/mn/

Poprzedni artykułNajnowsze dane resortu zdrowia o zakażeniach koronawirusem
Następny artykułWspierają Łukasza Tkaczyka. Festyn charytatywny nad świdnickim zalewem [FOTO/VIDEO]