Strona główna Kultura Warsztaty Ikony zwieńczone wystawą

Warsztaty Ikony zwieńczone wystawą [FOTO]

0

W piątkowe popołudnie w gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej miał miejsce wernisaż wystawy prac, które powstały podczas XIII warsztatów ikony organizowanych przez świdnicką Parafię Prawosławną św. Mikołaja. W tym roku tematem był „Upadek Prarodziców w raju”.

– Ikona jest sztuką odpowiedzialną. Jest przepisywaniem Świętej Księgi, spisywaniem Świętej Historii, której jesteśmy uczestnikami, a której bohaterami są przedstawione na ikonie postaci. Jest to także świadectwo, że słowo ciałem się stało i zamieszkało między nami, zaś my sami zostaliśmy powołani do przekazywania go dalej – tłumaczą organizatorzy warsztatów.

Warsztaty, jak co roku, poprowadził Michał Bogucki, który uczestników uczył przede wszystkim zrozumieć język ikony, by nie stała się ona ckliwym, pseudoludowym obrazkiem. We wspólnej pracy nad ikoną zatytułowaną „Upadek Prarodziców w raju” wzięło udział dziewięć osób, a samo dzieło będzie można oglądać niebawem na stropie świdnickiej cerkwi znajdującej się przy ulicy Łukasińskiego.

Tegoroczna praca jest także kontynuacją tej zrealizowanej w zeszłym roku, kiedy to tematem było powstanie świata. Oprócz głównej ikony powstała również praca stałego uczestnika warsztatów – Stanisława Sekuły pod tytułem: „Deesis ze Świętym Jerzym”, która zawiśnie w świątyni w Ząbkowicach Śląskich.

/Tekst i foto: Artur Ciachowski/

Poprzedni artykułInny niż zwykle, ale nie mniej radosny. Festiwal Folkloru w Strzegomiu [FOTO/VIDEO]
Następny artykułSarna w potrzasku