Strona główna 0_Slider W Świdnicy i okolicy pobiegną Tropem Wilczym

W Świdnicy i okolicy pobiegną Tropem Wilczym

0

Co roku obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji dziewiąty raz w Polsce, a po raz czwarty w Żarowie odbędzie się „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Żarowski bieg zaplanowano na 15 sierpnia. Wydarzenie organizowane przez Gminne Centrum Kultury i Sportu odbędzie się w Parku Miejskim przy ulicy Zamkowej.

Zgłoszenia i zapisy do biegu przyjmowane będą w terminie 9-11 sierpnia na portierni krytej pływalni w Żarowie (25 pakietów). Pozostałe pakiety startowe wydawane będą w dniu zawodów w Parku Miejskim. Ilość pakietów startowych ograniczona – decyduje pierwszeństwo odbioru. Już dziś możemy zdradzić, iż osoby, które zapiszą się na bieg jako pierwsze otrzymają m.in. pamiątkową koszulkę, a na mecie medal. Start zaplanowano na godzinę 10:00. Do pokonania będzie dystans 1963 metrów jest to odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek – informują organizatorzy żarowskiego wydarzenia. Udział w biegu jest bezpłatny.

Program:
9-11 sierpnia 2021 – zapisy: portiernia krytej pływalni w Żarowie, ul. Piastowska 10B (w godzinach otwarcia basenu) – 25 pakietów.
15 sierpnia 2021 – Park Miejski w Żarowie, ul. Zamkowa
9.00 – wydawanie pakietów otwarcie biura zawodów, przyjmowanie zapisów
10.00 – odśpiewanie hymnu Polski, oficjalny start biegu
12.00 – zakończenie wydarzenia

Świdnica

Udział w biegu jest bezpłatny. Zgłoszenia i zapisy przyjmowane będą w dniu imprezy od godziny 10.00 w Biurze Zawodów w Bosmanacie. Pierwszych 350 osób otrzyma pakiety startowe z pamiątkową koszulką, a na mecie medal. Organizatorzy zapewnią także wodę i batona. Start zaplanowano na godzinę 12.00. Do pokonania będzie symboliczny dystans 1963 metrów. Wydarzeniem dodatkowym będzie program artystyczny przygotowany przez młodzież z Młodzieżowego Domu Kultury. Występy rozpoczną się o godzinie 11.00. Impreza ma charakter rekreacyjny i patriotyczny, głównym celem jest przekazanie treści historycznych oraz popularyzacja wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych. W 2011 roku ustanowiono świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych.

Organizatorem wydarzenia jest: Fundacja Wolność i Demokracja oraz Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne. Partnerami: Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Urząd Miejski w Świdnicy, Urząd Gminy Świdnica, Komenda Hufca ZHP Świdnica Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy, Nadleśnictwo Świdnica, Związki Kombatanckie i Żołnierskie, firma UNITRON. Koordynatorem projektu jest Tadeusz Grabowski (tel: 601 996 788). Patronat nad imprezą objął JE Biskup Świdnicki Marek Mendyk.

Kim byli żołnierze wyklęci, dlaczego pobiegniemy akurat 1963 metry?
Ideą przedsięwzięcia biegowo–edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Dystans 1963 metrów jest ściśle związany z roczną datą śmierci Józefa Franczaka pseudonim „Lalek”, ostatnim poległym w boju partyzantem ruchu poakowskiego w Polsce. „Lalek” został zastrzelony przez funkcjonariuszy ZOMO i SB podczas zasadzki w Majdanie Kozic Górnych koło Świdnika.

Program „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” Świdnica 2021 – 15.09.2021:

10.00-11.30 – zapisy do biegu (bosmanat, ul. Polna Droga), dla pierwszych 350 osób pakiet startowy: koszulka, medal, woda, baton

11.00 – program artystyczny Młodzieżowy Dom Kultury Świdnica

12.00 – odśpiewanie hymnu Polski, oficjalny start biegu

ok. 13.00 – zakończenie imprezy

Poprzedni artykułZakończył jazdę na dachu, dalej chciał iść pieszo. Kierowca był pijany
Następny artykułPonad 6,5 tys. mieszkańców Dolnego Śląska na kwarantannie. Najnowsze dane resortu zdrowia o zakażeniach