Strona główna 0_Slider W miejscu niebezpiecznego skrzyżowania ma powstać rondo. GDDKiA potwierdza plany przebudowy

W miejscu niebezpiecznego skrzyżowania ma powstać rondo. GDDKiA potwierdza plany przebudowy

1

W przyszłym roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chciałaby rozpocząć prace związane z przebudową skrzyżowania drogi krajowej nr 35 z powiatową trasą prowadzącą z Komorowa do Witoszowa Dolnego. Według świdnickiej policji jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych punktów na drogowej mapie powiatu. Podjęcie działań związanych z poprawą bezpieczeństwa na krzyżówce zapowiedziała również Służba Drogowa Powiatu Świdnickiego.

Na ruchliwym skrzyżowaniu krajowej „trzydziestki piątki” z drogą powiatową Komorów-Witoszów Dolny wielokrotnie dochodziło do wypadków i kolizji. Jedno z poważniejszych zdarzeń miało tam miejsce w marcu 2020 roku. Jeden z pojazdów uczestniczących w wypadku wypadł wówczas z drogi i uderzył w przystanek autobusowy, w wyniku czego poszkodowana została oczekująca tam kobieta. Z kolei w kwietniu 2021 roku doszło tam do zderzenia trzech aut osobowych. W następstwie tego wypadku do szpitala przetransportowano cztery osoby.

Wypadek z 12 kwietnia 2021 roku

Poprawę bezpieczeństwa na pechowym skrzyżowaniu mogłaby przynieść jego przebudowa, która rozważana jest w ramach planowanej przebudowy siedmiokilometrowego odcinka „trzydziestki piątki” między Świebodzicami a Słotwiną. W ramach prac projektowych zleconych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad opracowane zostały dwa warianty przebudowy DK35. Pierwszy z nich zakłada poszerzenie drogi do przekroju 2+1 (droga jednojezdniowa, dwupasowa z występującymi naprzemiennie dodatkowymi pasami ruchu do wyprzedzania), natomiast drugi przewiduje rozbudowę „trzydziestki piątki” do dwóch jezdni po dwa pasy ruchu (przekrój 2×2). W obu przypadkach zakłada się zachowanie obecnej szerokości drogi w Mokrzeszowie.

Schemat projektowanego skrzyżowania DK35 i DP2911D (mat. Lafrentz Polska/GDDKiA)

W obu wariantach opracowanych przez projektantów zaproponowano budowę ronda w miejscu skrzyżowania DK35 z drogą powiatową Komorów-Witoszów Dolny, a także przebudowę zatok autobusowych, budowę chodnika oraz wyznaczenie przejść dla pieszych. Ostatnio przekazano, że przebudowa skrzyżowania może zostać zrealizowana niezależnie od planowanej inwestycji drogowej obejmującej poszerzenie drogi krajowej nr 35.

Bezpieczeństwo ruchu na drogach krajowych stanowi dla GDDKiA priorytet podejmowanych w tym zakresie działań. Oddział stale monitoruje bezpieczeństwo ruchu na drogach krajowych będących w jego zarządzie oraz w miarę możliwości realizuje inwestycje drogowe. Jednak, ze względu na ograniczone środki finansowe nie wszystkie zadania planowane do realizacji mogą być szybko wykonane. Biorąc pod uwagę aktualnie niezadowalający poziom bezpieczeństwa oraz znaczne natężenie ruchu występujące na tym skrzyżowaniu, rozbudowę skrzyżowania w formie ronda zaplanowano do wykonania w pierwszej kolejności. Obecnie Oddział proceduje wprowadzenie zadania do planu, tak aby rozpoczęcie prac mogło nastąpić już w 2022 roku – poinformowała Lidia Markowska, dyrektor wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, odpowiadając na zapytanie złożone przez powiatową radną Barbarę Burak.

Podjęcie działań związanych z poprawą bezpieczeństwa na skrzyżowaniu zapowiedział również starosta świdnicki. – Na drodze powiatowej nr 2911D na dojeździe do drogi krajowej nr 35, w ramach poprawy bezpieczeństwa Służba Drogowa Powiatu Świdnickiego wprowadzi dodatkowe oznakowanie. Przygotowana zmiana polegać będzie na ustawieniu znaków A-30 z tabliczką T-14b na tle fluoroscencyjnym oraz wykonaniu na nawierzchni jezdni pasków wibracyjno-akustycznych. Nowa organizacja ruchu zostanie wprowadzona do końca sierpnia bieżącego roku – przekazał Piotr Fedorowicz.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Artur Ciachowski

Poprzedni artykułJednej seniorce ukradł torebkę, drugą okradł i poturbował. 74-letni rozbójnik-recydywista trafił na trzy miesiące do aresztu
Następny artykułWody Polskie szykują się do kolejnego remontu zapory zalewu Witoszówka [FOTO]