Strona główna 0_Slider Sprawdzili zamożność samorządów. Jak wypadła Świdnica?

Sprawdzili zamożność samorządów. Jak wypadła Świdnica?

0

Kolejny rok z rzędu czasopismo samorządowe „Wspólnota” opracowało ranking najbogatszych województw, miast i gmin w Polsce. Autorzy zestawienia wzięli pod uwagę dochody jednostek samorządu terytorialnego w 2020 roku w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Jak wypadły miasta i gminy powiatu świdnickiego?

Metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak rok temu i w poprzednich latach. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd wysoko w rankingu. Jest to jednak awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu („zamożność”) – tłumaczą prof. Paweł Swianiewicz i dr Julita Łukomska, autorzy zestawienia.

Tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwane w środowiskach samorządowych janosikowe. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, aby porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej). Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków. Skorygowane w ten sposób dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej – wyjaśniają badacze.

Jakie są wyniki najnowszego rankingu najbogatszych samorządów? – Mówiąc najkrócej, nic nowego. Od niepamiętnych czasów (a przynajmniej przez całą minioną dekadę) liderami w swych kategoriach są: Warszawa wśród miast wojewódzkich, Sopot wśród miast na prawach powiatu, Polkowice wśród miast powiatowych i Kleszczów wśród gmin wiejskich. W kategorii miasteczek tylko raz, w 2017 roku, prowadzenie – na rzecz Dziwnowa – oddała Krynica Morska. Wśród województw Mazowsze jest liderem szósty raz z rzędu. Jedynie wśród powiatów stabilność rankingu jest nieco mniejsza – w ostatnich latach na prowadzeniu zmieniał się tegoroczny lider (powiat przysuski) oraz zeszłoroczny (powiat człuchowski) – wyliczają autorzy rankingu.

Jak wypadły miasta i gminy powiatu świdnickiego?

W kategorii miast powiatowych Świdnica zajęła 67 lokatę (dochód 3603,77 zł na mieszkańca). Rok temu miasto uplasowało się na 71 miejscu, a dwa lata temu na 56. Powiat świdnicki spadł w rankingu powiatowym z pozycji 166 i obecnie znajduje się na 186 miejscu (889,71 zł/mieszkańca).

Według rankingu najbardziej zamożną gminą powiatu świdnickiego jest gmina Dobromierz (4142,84 zł/mieszkańca), która w kategorii gmin wiejskich zajęła 146 miejsce. W tej samej kategorii gmina Świdnica uplasowała się na pozycji 281 (3771,05 zł), a gmina Marcinowice na miejscu 1114 (3193,05 zł). W kategorii „miasta inne” Żarów zajął 118 lokatę (3863,12 zł/mieszkańca), Strzegom – 134 (3764,99 zł), Świebodzice – 304 (3368,29 zł), a Jaworzyna Śląska – 431 (3200,38 zł).

Z pełnym rankingiem można się zapoznać pobierając publikację pisma “Wspólnota”.

/Wspólnota, opr. mn/