Strona główna Polityka Sejm przyjął nowelizację ustawy medialnej. Jak w sprawie tzw. „lex TVN” głosowali...

Sejm przyjął nowelizację ustawy medialnej. Jak w sprawie tzw. „lex TVN” głosowali posłowie z regionu?

21

Sejm przyjął w środę budzącą kontrowersje nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Za zmianami głosowało 228 posłów, 216 było przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu. – Decyzja Sejmu jest wprost wymierzona w TVN, stanowi także bezprecedensowy atak na wolność słowa i niezależność mediów. Będziemy zdecydowanie i konsekwentnie bronić TVN24 i pozostałych kanałów TVN Grupa Discovery – przekazano w oświadczeniu wydanym przez zarząd TVN S.A.

fot. Rafał Zambrzycki/Kancelaria Sejmu

Projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji został złożony przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości. Nowelizacja zmienia m.in. zasady przyznawania koncesji nadawcom radiowo-telewizyjnym należącym do kapitału zagranicznego. Nowelizacja zakłada, że koncesję może uzyskać podmiot z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza EOG. Zmiana ma zdaniem wnioskodawców przeciwdziałać przejęciu kontroli nad nadawcami telewizyjnymi przez „dowolne podmioty spoza Unii Europejskiej, w tym podmioty z państw stanowiących istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa”.

Ustawa nazywana została „lex TVN”, ponieważ zdaniem wielu dziennikarzy, ekspertów i polityków opozycji zmiana przepisów jest wymierzona w Grupę TVN, której właścicielem jest amerykański koncern Discovery. Z tego powodu propozycja zmian w ustawie medialnej wywołała sprzeciw opozycji, która zarzuciła Prawu i Sprawiedliwości kneblowanie niewygodnych dla rządu mediów, Komisji Europejskiej, która obawia się o wolność słowa w Polsce, a także Stanów Zjednoczonych, które ostrzegły, że planowane zmiany uderzają w podstawy demokracji. We wtorek w blisko stu miejscowościach w Polsce odbyły się protesty w związku z pracami nad ustawą medialną.

W środę wieczorem sejmowa większość przegłosowała przyjęcie zmian w ustawie o radiofonii i telewizji. Za nowelizacją opowiedziało się 228 posłów, 216 było przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu. Za zmianami głosowało 223 posłów klubu PiS, 3 posłów Kukiz’15 oraz 2 posłów niezrzeszonych. Wśród głosujących przeciw znaleźli się posłowie z klubów Koalicja Obywatelska, Lewica, Koalicja Polska, Polska 2050, Polskie Sprawy, a także 5 posłów z klubu PiS, 1 z klubu Kukiz’15 oraz 3 posłów niezrzeszonych.

Jak głosowali posłowie wybrani z okręgu wałbrzyskiego? Za nowelizacją ustawy opowiedzieli się Michał Dworczyk (PiS), Marcin Gwóźdź (PiS), Wojciech Murdzek (PiS) oraz Ireneusz Zyska (PiS). Przeciw byli Marek Dyduch (Lewica), Izabela Katarzyna Mrzygłocka (KO), Tomasz Siemoniak (KO) oraz Monika Wielichowska (KO).

Z wynikami głosowania można się zapoznać na stronie Sejmu.

Oświadczenie zarządu TVN:

Decyzja Sejmu w sprawie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji jest wprost wymierzona w TVN, stanowi także bezprecedensowy atak na wolność słowa i niezależność mediów. Będziemy zdecydowanie i konsekwentnie bronić TVN24 i pozostałych kanałów TVN Grupa Discovery.

Wynik dzisiejszego głosowania podważa prawo własności, powodując niepokój inwestorów zagranicznych w Polsce. Bez wątpienia godzi też w fundamenty polsko-amerykańskiego sojuszu zbudowanego w ostatnich 30 latach.

Apelujemy do Senatu oraz do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej o odrzucenie projektu w obecnym kształcie. Od tego zależy, czy Polska nadal będzie postrzegana na arenie międzynarodowej jako kraj demokratyczny i wiarygodny dla inwestorów.

/opr. mn/

Poprzedni artykułMedalista olimpijski powitany w Żarowie. Paweł Fajdek: ten medal na pewno nie jest ostatnim [FOTO/VIDEO]
Następny artykułBiuro wirtualne – kiedy warto w nie zainwestować?