Strona główna 0_Slider Przekonał do Żarowa przedsiębiorców z dalekiej Japonii. Burmistrz uhonorowany Orderem Wschodzącego Słońca

Przekonał do Żarowa przedsiębiorców z dalekiej Japonii. Burmistrz uhonorowany Orderem Wschodzącego Słońca

2

Nie mieli żadnych atutów, zachęt finansowych ani nawet wiedzy, ale udało im się do maleńkiego Żarowa skutecznie zaprosić cztery ważne japońskie firmy, a wkrótce stworzyć wzorcową podstrefę ekonomiczną, która stała się ratunkiem przed gigantycznym bezrobociem. – To ogromne wyróżnienie traktuję jako dowód uznania dla wszystkich, którzy angażowali się na drodze do pozyskania japońskich inwestorów i budowania wzajemnych dobrych relacji – podkreśla Leszek Michalak. Dzisiaj w Warszawie z rąk ambasadora Japonii Akio Miyajimy burmistrz Żarowa odebrał wysokie odznaczenie – Order Wschodzącego Słońca, Złote Promienie z Rozetą.

Order Wschodzącego Słońca jest trzecim w hierarchii ważności orderem po Orderze Chryzantemy i Orderze Kwiatów Paulowni, a przed Orderem Świętego Skarbu. Został ustanowiony 10 kwietnia 1875 przez cesarza Mutsuhito i początkowo był odznaczeniem wojskowym, ale po II wojnie światowej jest przyznawany osobom cywilnym za szczególne zasługi dla Japonii. Klasą IV – Złote Promienie z Rozetą, dotychczas odznaczono sześcioro Polaków, m.in. Krystynę Zachwatowicz-Wajdę, żonę znakomitego polskiego reżysera Andrzeja Wajdy.

– Burmistrz Michalak był prekursorem pozyskiwania inwestycji japońskich już odkąd objął stanowisko Zastępcy Burmistrza, działając aktywnie, a zarazem  starannie. Co więcej, dołożył wszelkich starań, aby w 2001 roku powstała w Żarowie podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W rezultacie  tych przedsięwzięć, w Żarowie swe fabryki wybudowały japońskie firmy takie jak AKS Precision Balls Polska, oraz Bridgestone, Daicel i Yagi, których  przedstawiciele są dzisiaj razem z nami.  W 2006 roku, Burmistrz Michalak zrezygnował z funkcji Zastępcy Burmistrza,  po czym objął stanowisko Dyrektora ds Inwestycji Wałbrzyskiej Strefy  Ekonomicznej, która obejmuje również podstrefę w Żarowie. Jako Dyrektor ds. Inwestycji Burmistrz Michalak zajmował się nie tylko nowymi inwestycjami, ale osobiście doradzał japońskim firmom, na czele z Toyota Motor Manufacturing Poland, i dołożył wszelkich starań, aby powiększyć japońskie inwestycje w strefie poprzez aktywne ulepszanie środowiska biznesowego, w tym infrastruktury transportowej. Następnie, od objęcia stanowiska Burmistrza miasta Żarów w 2010 roku,  występował z wieloma inicjatywami zmierzającemu ku wzmocnieniu polsko – japońskich relacji, jak integracja japońskich firm i lokalnych mieszkańców oraz  organizacja seminariów na temat japońskiej gospodarki.  Burmistrz Michalak wkłada również dużo starań w promocję japońskiej kultury oraz wymianę kulturową między oboma krajami. Na przykład, na corocznych „Dniach Żarowa” występowały lokalne zespoły tańca japońskiego. Z inicjatywy Burmistrza odbyły się również wydarzenia kulturalne, jak prezentacja japońskiej kuchni, dzięki czemu przyczynił się on do zacieśnienia przyjaźni między naszymi narodami – mówił w swoim wystąpieniu ambasador Japonii Akio Miyajima, który w imieniu japońskiego rządu wręczył podczas uroczystości w Warszawie odznaczenie.

– Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna Żarów rozpoczęła działalność w 2001 roku. W tym roku mija siedemnasta rocznica działalności naszej firmy, od jej założenia w 2004 roku. W tym czasie pan Michalak współpracował ze strony SSE z takimi firmami jak my i był naszym dobrym duchem. Od tego czasu, dzięki dobrej lokalizacji, stabilnej infrastrukturze i wsparciu ze strony SSE, jesteśmy w stanie bezproblemowo realizować misję i podtrzymywać tradycję Bridgestone – Służenie społeczeństwu z najwyższą jakością. Korzystając z okazji chciałbym podziękować Burmistrzowi Michalakowi oraz osobom zaangażowanym z Miasta Żarów – wznosząc toast mówił Masaru Ishibashi, prezes Bridgestone. – Dziękując za przyznane odznaczenie rządu japońskiego pragnę zapewnić, że odbieram je w imieniu wszystkich żarowian, deklarując dalszą współpracę dla dobra zakładów, naszych mieszkańców oraz całego środowiska – podsumował swoje wystąpienie burmistrz.

Gośćmi uroczystości byli m.in. Zofia Czernow i Cezary Grabarczyk, posłowie reprezentujący polsko-japońską grupę sejmową, przedstawiciele japońskich firm, ulokowanych w Żarowie – Masaru Ishibashi, prezes Bridgestone Diversified Products Poland, Atsushi Hotomoto, prezes Daicel Safety Systems Europe, Kenihiro Ito, wiceprezes Yagi Poland Factory, a także Dariusz Mikołajczyk, prezes Toyota Manufacturing Poland, Makoto Koshida, prezes Shokokai (Mitsui&Co.Deutschland Gmbh, oddział w Polsce).

Żarowska Podstrefa WSSE, fot. UM w Żarowie

Leszek Michalak przyznaje, że było mu miło, gdy dowiedział się o zgłoszeniu jego kandydatury do Orderu Wschodzącego Słońca, jednak absolutnie nie spodziewał się, że jednak otrzyma tak cenne wyróżnienie. – Jestem dumny i bardzo się cieszę – mówi burmistrz i podkreśla, że Japonia w historii jego miasta odegrała niezwykle ważną rolę. – 2001 rok to był rok, w którym upadłość ostateczną miały Dolnośląskie Zakłady Chemiczne. W tym samym roku w sądzie toczyło się postępowanie upadłościowe Polskiej Ceramiki Ogniotrwałej (w tym przypadku zakład wykupili państwo Klimowiczowie i produkcję udało się uratować). Dla budżetu gminy w ciągu jednego roku problemy dwóch filarów naszego przemysłu oznaczały spadek o 30 proc. dochodów, a w tym w tym czasie mieliśmy rozpoczęte duże inwestycje oświatowe i budowę oczyszczalni. Mieliśmy kolosalne problemy, by z tego wybrnąć. Gdyby nie wspaniała grupa osób, które zaangażowały się w poszukiwanie inwestorów, przychylność Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych i Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, nie wiem, co byłoby z Żarowem.

Zanim w Żarowie pojawiły się japońskie fabryki, udało się nawiązać współpracę z koncernem handlowo-produkcyjnym Mitsui, który podpisał umowę na utworzeniu w Żarowie parku technologicznego dla podwykonawców Toyoty. Mimo że projektu nie udało się zrealizować, Mitsui ma ogromne zasługi dla ulokowania tutaj czterech firm, które z powodzeniem rozwijają się do dzisiaj.

Japońskie firmy, a także kolejni inwestorzy z innych państw, od początku angażowali się w działania na rzecz lokalnej społeczności, a i sami żarowianie chętnie otwierali się na nowych mieszkańców. W mieście organizowano Japońskie Dni Żarowa, przez lata rozgrywane były mecze piłki nożnej polsko-japońskie. – Firmy z Japonii są również bardzo zaangażowane w działania proekologiczne i w tym zakresie bardzo mocno wspierają stowarzyszenia, szkoły czy koła gospodyń z naszej gminy – dodaje burmistrz. 18 września w Żarowie obchodzony będzie jubileusz 20-lecia podstrefy ekonomicznej i z tej okazji zostanie rozegrany mundial z udziałem dziecięcych drużyn piłkarskich. Japonię będą reprezentowały dzieci pracowników japońskich fabryk.

Kilkunastoletnia obecność japońskich firm to na równi sukcesy, radości i problemy. Dzisiaj wszyscy inwestorzy mają się dobrze i stale rozwijają swoją produkcję, prowadzą rozbudowy zakładów. – Na pewno obecnie poważnym problemem są trudności z pozyskiwaniem pracowników. Jako że systematycznie staramy się rozmawiać i pytać, co utrudnia funkcjonowanie, dowiedzieliśmy się, jak poważnym utrudnieniem są bardzo wysokie koszty energii elektrycznej. Rozwiązaniem będą farmy fotowoltaiczne. Jedna już powstaje, będzie kolejna, dedykowana zakładom strefowym – zapewnia Leszek Michalak.

– Japońskie przedsiębiorstwa uratowały Żarów – mówi burmistrz. –  Dzisiaj nikt nie pamięta, że bezrobocie może sięgać 25%, a to generowało gigantyczne problemy najpierw ekonomiczne, a potem wychowawcze. Przecież myśmy mieli taką sytuację, że w szkołach co czwarte dziecko miało rodzica za granicą. Impuls gospodarczy z Japonii był fundamentem naszego obecnego rozwoju.

Agnieszka Szymkiewicz
*Redakcja Swidnica24.pl dziękuje JE Ambasadorowi Japonii za zaproszenie na uroczystość oraz możliwość przygotowania relacji.

Poprzedni artykułŚwiętowali 30-lecie Straży Miejskiej w Świdnicy. Awanse, podziękowania i podsumowania [FOTO]
Następny artykułPrzegląd kampera po sezonie – na co zwrócić uwagę?