Strona główna Artykuł sponsorowany Pobiegli ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

Pobiegli ku pamięci Żołnierzy Wyklętych [FOTO]

0

Blisko 400 osób wzięło udział w wałbrzyskiej edycji Biegu Tropem Wilczym zorganizowanym przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną „INVEST-PARK”. Zwycięzcą w kategorii Open na 5 km został Jan Kaczor reprezentujący Invest Park Team. Najszybsza w kategorii kobiet okazała się zaledwie 12-letnia Aniela Magdziarczyk.

Była to już IX edycja ogólnopolskiego wydarzenia pn. „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Po raz drugi lokalnym organizatorem imprezy została Wałbrzyska Strefa. Bieg, wzorem roku ubiegłego, został zorganizowany w okolicach hali Lekkoatletycznej na Nowym Mieście oraz w Parku im. Jana III Sobieskiego.

Wydarzenie upamiętnia żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, którzy zginęli z rąk komunistów. Jest okazją do oddania hołdu bohaterom tamtych czasów oraz budowania postaw patriotycznych w duchu sportowej rywalizacji – podkreśla dr Paweł Kurtasz, wiceprezes Wałbrzyskiej Strefy.

W ramach wydarzenia odbyły się krótkodystansowe biegi dla dzieci, oraz rywalizacja na trasach liczących 1963 metry (symbolizująca datę śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego) oraz 5 km. Krótszy dystans najszybciej pokonał Karol Frelik z czasem 7 minut, 11 sekund. Na dłuższym bezapelacyjnym zwycięzcą okazał się Jan Kaczor, który uzyskał 18 minut, 37 sekund. W kategorii kobiet najlepsza na dystansie 1963 metrów była Joanna Nowacka (9:20), natomiast bieg na 5 km najszybciej ukończyła młodziutka Aniela Magdziarczyk z czasem 26:24.

Tropem Wilczym to bardzo specyficzne wydarzenie biegowe, które z jednej strony ma charakter sportowej rywalizacji, z drugiej – pikniku patriotycznego. W biegu startują zatem zarówno doświadczeni zawodnicy traktujący rywalizację bardzo poważnie, jak i amatorzy uprawiający ten sport czysto rekreacyjnie – tłumaczy Mariusz Piejko, dyrektor Departamentu Komunikacji i Marketingu WSSE. –  Impreza jest zatem również okazją do spędzenia czasu z rodziną i skorzystania z atrakcji towarzyszących – animacji dla dzieci oraz zabaw na świeżym powietrzu – wymienia inicjator wałbrzyskiej edycji.

Patronat nad wydarzeniem objął Poseł na Sejm ziemi wałbrzyskiej Michał Dworczyk, który jest również pomysłodawcą ogólnopolskiej akcji „Tropem Wilczym” oraz Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.