Strona główna 0_Slider Po podwyżkach dla rządu i posłów policjanci czują się oszukani. Świdniccy związkowcy...

Po podwyżkach dla rządu i posłów policjanci czują się oszukani. Świdniccy związkowcy żądają działań, włącznie z akcją protestacyjną

13

Zarząd terenowy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Świdnicy podjął uchwałę i żąda, by zarząd wojewódzki oraz zarząd krajowy podjęły natychmiastowe działania, zmierzające do wyegzekwowania zapisów porozumienia z rządem z 2018 roku w sprawie podwyżek i uposażenia. Policjanci czują się oszukani po decyzji prezydenta Andrzeja Dudy, który podniósł pensje rządu i parlamentarzystów od 40 do 60%.

W 2018 roku policjantki i policjanci uczestniczyli w proteście, żądając podwyżek i nowych uregulowań w sprawie uposażeń. Oficjalnym działaniom, które mogły polegać tylko na oflagowaniu, towarzyszyła nieoficjalna akcja. Funkcjonariusze masowo szli na zwolnienia lekarskie, co powodowało poważne problemy w zapewnieniu ciągłości służby. 8 listopada 2018 roku minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński zawarł ze związkami zawodowymi służb mundurowych porozumienie, na mocy którego zostały wypłacone podwyżki. W 2019 roku było to 655 złotych, w 2020 500 złotych. Porozumienie zawierało również zapis o opracowaniu wieloletniego programu rozwoju formacji resortu na lata 2021-2024 ze szczególnym uwzględnieniem podwyżki uposażeń.

W podjętej 13 sierpnia tego roku uchwale zarząd terenowy NSZZP żąda podjęcia działań przez zarządy wojewódzki i krajowy, zmierzające do wyegzekwowania zapisu porozumienia, dotyczących podwyżek w 2021 oraz zrównania statusu policjantów przyjętych do służby po 1 stycznia 1999 roku z policjantami przyjętymi przed tą datą. Związkowcy przywołują decyzję prezydenta RP Andrzeja Dudy, który w swoim rozporządzeniu od 1 sierpnia 2021 roku zwiększa uposażenia od 40-60% wszystkim członkom rządu, Marszałkom, Prezesowi NBP, Prezesowi KRRiTV, Prezesowi NiK , Prezesowi IPN oraz posłom i senatorom.

– Informacja ta wywołała olbrzymie wzburzenie i niezadowolenie w środowisku policyjnym! Policjantki i policjanci dali temu wyraz pisząc mnóstwo negatywnych komentarzy na ten temat oraz wzywających związek zawodowy do podjęcia bardziej radykalnych i zdecydowanych działań w zakresie obiecanej nam przez rząd podwyżki uposażeń od 2021 roku!!! Wiadomość ta jest o tyle bulwersująca, że rząd zamroził podwyżki uposażeń dla całej sfery budżetowej na ten rok i jak wynika z projektu ustawy budżetowej również na rok przyszły. Dodatkowo policjantom i innym służbom mundurowym zabrano fundusz motywacyjny argumentując, że jest bardzo trudna sytuacja w budżecie w związku z Covid! – piszą związkowcy.

Obiecana nowa tzw. ustawa modernizacyjna miała być przedstawiona naszemu związkowi do końca 2019 roku, tak aby mogła wejść od 2021 roku. Od tego czasu jesteśmy oszukiwani, że prace nad nią trwają a w ostatnim czasie, że są już na ukończeniu jednak jak do tej pory nikt tej ustawy nie widział (jest jak Yeti-wszyscy o niej mówią a nikt jej nie widział). Taka sama sytuacja ma miejsce z tzw. art. 15 a. Sprawa dotycząca uregulowania kwestii zrównania statusu funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 01 stycznia 1999 ze statusem funkcjonariuszy przyjętych do służby przed tą datą, w zakresie art. 15 a ustawy miała zostać załatwiona do końca 2019 roku. Na dzień dzisiejszy czyli praktycznie III kwartał 2021 roku sprawa opisywanej nowelizacji utknęła w rządzie i nawet nie nadano jej tzw. numeru druku sejmowego – piszą policjanci ze Świdnicy.

– Uważamy, że związek zawodowy policjantów nie powinien poprzestać na ciągłym bezkrytycznym przyjmowaniu ustnych zapewnień przez stronę rządzącą, że ww. sprawy będą załatwione w najbliższym czasie. Powinniśmy jako związek wyznaczyć termin na ostateczne rozwiązanie powyższych spraw i jako Zarząd Terenowy wnosimy, aby był to 15 września 2021r. W przypadku niezrealizowania powyższego postulatu należy podjąć czynności do wszczęcia akcji protestacyjnej – kończą swoje pismo do zarządów. Jak informuje przewodniczący świdnickiego zarządu Dariusz Misiura, podobne uchwały podjęli również policyjni związkowcy w innych powiatach na Dolnym Śląsku. W tej sprawie dzisiaj zostało zwołane posiedzenie zarządu wojewódzkiego NSZZP we Wrocławiu. Dariusz Misiura przekazuje, że prezydium zarządu wojewódzkiego podjęło uchwałę podobną w treści do świdnickiej, ale czas na realizację postanowień porozumienia wyznacza na 30 września 2021 r.

– Mamy świetne rozpoznanie w środowisku policyjnym. Od kilku miesięcy próbuję wymusić na stronie rządowej  realizacje postulatów z 2018 roku. Cieszę się, że zaczęły się formalne kroki z terenu, które dają mi lepszą legitymację do konkretniejszego działania – mówi Rafał Jankowski, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZP. – Podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że policjanci jako grupa zawodowa otrzymali najwięcej, ale nie jest to żaden argument. Ustawa modernizacyjna wyszła z ministerstwa i utknęła. Będę jutro po raz kolejny rozmawiał z ministrem Wąsikiem (MSWiA), choć wiem, że on jest po naszej stronie i do niczego nie trzeba go przekonywać. Przekonać trzeba rząd, żeby podjął obiecane działania. Nie chcę powtórki z 2018 roku, ale jeśli postulaty nadal nie będą realizowane, nie wykluczam, że znów zapanuje psia grypa.

Zwróciliśmy się z pytaniami do MSWiA i Rady Ministrów z pytaniami, dlaczego wymieniane przez związkowców zapisy nie zostały zrealizowane.

/opr. asz/

Poprzedni artykułGdzie są rzeźby ze świdnickiego basenu letniego?
Następny artykułJaka sytuacja pandemiczna w powiecie świdnickim, na Dolnym Śląsku i w kraju?