Strona główna 0_Slider O krok od czołowego zderzenia na łączniku autostradowym. Kierowcy ponownie apelują o...

O krok od czołowego zderzenia na łączniku autostradowym. Kierowcy ponownie apelują o poprawę bezpieczeństwa [VIDEO]

7

Już od kilku lat trwa dyskusja dotycząca poprawy bezpieczeństwa na tzw. łączniku autostradowym, czyli drodze powiatowej łączącej Świdnicę i Żarów z drogą krajową nr 5. Apele o podjęcie działań w tej sprawie kierowali w przeszłości mieszkańcy oraz samorządowcy. W ubiegłym tygodniu niewiele brakowało, aby na ruchliwej trasie doszło do kolejnego wypadku. Zdarzenie zostało zarejestrowane przez kamerę samochodową.

Od chwili otwarcia drogi powiatowej nr 3396D na alternatywnej względem ruchliwej drogi krajowej nr 35 trasie dojazdowej do Wrocławia doszło już do kilkudziesięciu wypadków i ogromnej liczby kolizji. Większość zdarzeń spowodowana była nieustąpieniem pierwszeństwa przez kierowców wyjeżdżających z dróg podporządkowanych. W 2020 roku doszło tam do trzech śmiertelnych wypadków.

Łącznik autostradowy, który powstał w 2011 roku przyniósł wiele korzyści. Jazda miała być bezpieczna i komfortowa. Niestety kierowcy nagminnie przekraczają tu prędkość, co skutkuje powiększaniem statystyk w policyjnych kartotekach o wypadkach, również tych śmiertelnych. Niebezpiecznych odcinków na łączniku jest bardzo wiele, do tych bardzo wrażliwych należy skrzyżowanie na wysokości miejscowości Nowice i Wierzbna. Mimo tego, że powiat zabezpieczył ten odcinek w postaci ustawienia znaków ograniczających prędkość do 60 km/h, zakazu wyprzedzania i przedłużeniu znaków poziomych – linie ciągłe – czynności te nie spowodowały zmniejszenia ilości kolizji i wypadków drogowych – wskazała w ubiegłym roku radna Zuzanna Urbanik. – Jestem rozczarowana faktem, że zarządca drogi w tak niebezpiecznych miejscach, nie wprowadza rozwiązań powodujących zwiększenie bezpieczeństwa i wyeliminowanie ryzyka kolizji drogowych. Do ilu wypadków musi jeszcze dojść, żeby zwrócić uwagę na ryzykowne odcinki łącznika?

Podobnych głosów było w przeszłości znacznie więcej, a od kilku lat zgłaszane są kolejne pomysły na poprawę bezpieczeństwa na tej trasie. W sierpniu 2013 roku starania o zamontowanie w newralgicznych punktach fotoradarów i sygnalizacji świetlnej podjęła poseł Anna Zalewska, jednak spełzły one na niczym. W lipcu 2017 roku starosta Piotr Fedorowicz zwrócił się do dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad o jak najszybszą budowę ronda na skrzyżowaniu w Mielęcinie, jednak w odpowiedzi usłyszał, że realizacja jest uzależniona od decyzji ministra infrastruktury i dostępnych środków. Zapewnienia te ponowiono w październiku 2019 roku, w odpowiedzi na zapytanie złożone przez Barbarę Zatoń, radną Rady Miejskiej w Żarowie. Z kolei w grudniu 2019 roku Główny Inspektorat Transportu Drogowego negatywnie odpowiedział na zapytanie radnego powiatowego Andrzeja Zadziorskiego, który wystąpił z wnioskiem o montaż fotoradaru w rejonie skrzyżowania Piotrowice Świdnickie – Żarów.

Aktualnie największe szanse na realizację ma pomysł budowy ronda u zbiegu „łącznika” i drogi krajowej nr 5 w Mielęcinie. Pod koniec maja 2021 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała firmę, która zajmie się wykonaniem prac projektowych związanych z przebudową skrzyżowania. Zgodnie z ogłoszonym przez GDDKiA wstępnym harmonogramem działań związanych z realizacją inwestycji, wykonanie prac projektowych wraz z uzyskaniem zezwolenia na realizację inwestycji drogowej ma nastąpić w latach 2021-2022, a rozpoczęcie i zakończenie robót budowlanych przewidziano na 2023 rok.

Na podjęcie innych działań na razie nie ma co liczyć. – Przyczyną wypadków komunikacyjnych na drodze powiatowej nr 3396D jest nieprzestrzeganie przez kierowców pojazdów istniejącego oznakowania poziomego i pionowego, tj. znaków zakazu wyprzedzania i ograniczenia prędkości obowiązujących na poszczególnych odcinkach tej drogi. Wprowadzenie zmian w oznakowaniu na drodze powiatowej nr 3396D Świdnica — (Żarów) na chwilę obecną nie przewiduje się – wyjaśniał pod koniec ubiegłego roku starosta świdnicki Piotr Fedorowicz.

Zobacz nagranie wykonane 7 sierpnia 2021 roku na łączniku autostradowym:

Przypominamy, Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu stworzyła na swojej stronie internetową specjalną sekcję „Stop agresji drogowej”. Nagrania dokumentujące rażące naruszenia przepisów ruchu drogowego, a także przejawy agresji ze strony uczestników ruchu drogowego można przesyłać na adres [email protected], wraz z informacją dotyczącą czasu i miejsca zdarzenia, danych pojazdu oraz danych kontaktowych zgłaszającego.

/mn/

nagranie nadesłane przez czytelnika Swidnica24.pl

Poprzedni artykułInstalacja fotowoltaiczna dla domu – kiedy to się opłaca?
Następny artykułNie tylko morze i góry. Ekstremalne atrakcje w różnych częściach Polski