Strona główna Artykuł sponsorowany Nowoczesne lampy do pokoju dziecięcego – na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Nowoczesne lampy do pokoju dziecięcego – na co zwracać uwagę podczas zakupu?

0
O tym jak ważnym elementem każdego pomieszczenia jest oświetlenie, wie każdy. Wpływa ono na przyjazną atmosferę oraz komfort oczu. Również w przypadku sypialni dla dziecka odgrywa ono niezwykle ważne znaczenie. Dlatego w trakcie jej urządzania dobrze jest dokładnie zastanowić się nad tym, gdzie umieścić lampy. Ich odpowiednia ekspozycja wpłynie Na samopoczucie oraz odpoczynek maluszka. Poniższym artykule podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy zakupie lampy do pokoju dziecięcego. Przeczytaj i poznaj wskazówki ekspertów!

Jakie lampy do pokoju dla dziecka?
Światło w pomieszczeniach wpływa na nasze samopoczucie. Dlatego też tak ważne jest to, by w pokoju dziecka używać odpowiednich lamp. Światło w pokoju dziecięcym nie powinno być zbyt intensywne. W wielu przypadkach wystarczy subtelne oświetlenie, które delikatnie rozgoni półmrok. Dla lepszego efektu warto jednak również sięgnąć po dodatkowe oświetlenie, np w postaci małych lampek nocnych. Dobrze jest również zastanowić się nad tym, w których strefach pokoju będzie potrzeba więcej światła. Takim miejscem jest z pewnością stanowisko do przewijania niemowlęcia. O światło warto także zadbać nad biurkiem dziecka, co poprawi jego koncentrację w trakcie nauki. Nie zapominaj jednak i tym, by nie było ono zbyt ostre. Źle dobrane oświetlenie wpływa na rozwój psychiczny dzieci.

Światło a rozwój dziecka
Z badań Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że światło wpływa na nasz rozwój. Żle dobrane sztuczne oświetlenie staje się przyczyną wielu zaburzeń wzroku, w tym krótkowzroczność. Zwłaszcza w okresie zimowym dzieci spędzają w domu znaczną większość swego czasu. Dobre oświetlenie wpływa na ich koordynację psycho-ruchową. Barwa światła ma ogromne znaczenie na szybkość naszego widzenia. Co więcej, sztuczne światło wpływa również na to, w jaki sposób rozpoznajemy kolory i kształty.

Oświetlenie do pokoju dziecięcego – ogólne czy miejscowe?
Sposób, w jaki oświetlisz pokój dziecka, będzie miał wpływ na jego samopoczucie. Dlatego warto zadbać o to, by było ono odpowiednie o różnej porze dnia. W tym celu poza oświetleniem ogólnym, zalicza się także zastosowanie lamp punktowych. Modele stojące sprawdzą się na biurku oraz przy łóżku dziecka. Taka nocna lampka sprawi, że nocne czytanie stanie się jeszcze przyjemniejsze. W tym miejscu najlepiej zrezygnować z lamp o ostrym, białym świetle. Znacznie korzystniej będzie postawić na żarówki o ciepłej barwie. Znakomicie w tej roli poza modelami stojącymi na szafce, będą prezentować się także kinkiety. Można je zawiesić nad łóżkiem,  bądź po bokach lustra. Z kolei w kąciku zabawy warto postawić lampy podłogowe na długich nóżkach. Staną się one również eleganckim elementem wystroju pokoju dziennego, czy salonu. Celnym wyborem są także abażury wiszące, które świetnie sprawdzają się w roli oświetlenia ogólnego. Ozdobione modnymi kropkami lub innymi zdobieniami staną się modnym dodatkiem do pokoju dla dziecka. Przede wszystkim jednak zapewnią one dziecko równomiernego oświetlenie w trakcie zabawy. W pomieszczeniach o niższych sufitu znakomicie sprawdzą się także modne plafony.

Oświetlenie na biurko dziecka
Światło wpływa na koncentrację oraz zdolność przyswajania informacji. Dlatego też jest ono tak bardzo ważne w przypadku przestrzeni przeznaczonej dla dziecka do nauki. Ważniejsza by nie przesadzić z mocą światła. Zbyt intensywnie lampy będą powodować ból oczu. Ważne jest również, by zachować bezpieczną odległość pomiędzy blatem biurka, a lampą. Powinna wynosić ona od 30 do 50 cm. Dzięki temu światło lampy nie będzie razić w oczy.

Nowoczesne lampy do pokoju dziecięcego
Aranżując pokoik dla dziecka, warto postawić na lampy, które swoim ciekawym designem lub wzorem, będą nawiązywać do świata dzieci. Świetne w tej roli sprawdzą się m.in. lampy z abażurami w chmurki, gwiazdki, samochody lub inne, kolorowe motywy. Ważne jest, by budziły one swoim designem przyjemne skojarzenia. Nie należy jednak pamiętać o tym, by oświetlenie do pokoju dla dziecka wybierać modele funkcjonalne. Kupując lampę dla dziecka, upewnij się również, czy została solidnie wykonana. Dzięki temu lampa będzie mogła posłużyć nawet przez kilka kolejnych lat. Najlepszym wyborem są modele, z których będzie można używać niezależnie od planujących trendów w aranżacjach wnętrz. Dlatego dobrym wyborem będzie lampa stojąca z jednolitym abażurem.

Lampka nocna w pokoju dziecka
Wybierając lampy do pokoju dla dziecka, przede wszystkim zwróć uwagę na jej funkcjonalność. Kolejnym ważnym elementem jest to, by wydobywające się z niej światło miało ciepłą barwę. Nie powinna ona być równie intensywna, co światło główne. Dopiero na końcu warto pomyśleć o tym, jak lampa powinna wyglądać. Nie oznacza to jednak, że musi być ona nudna! Wielu producentów lamp oferuje w swoim asortymencie nowoczesne i designerskie modele produktów do pokoju dziecięcego. Zawsze zadbaj o to, by lampa roztaczała ciepłe i przyjemne dla oczu światło. Kinkiety naścienne oraz lampy stojące warto umieszczać na takiej wysokości, by zapewniały wystarczającej ilości światła w trakcie czytania przed snem. Światło żarówki nie musi być jednak na tyle intensywne, by docierać do naszych zakamarków pokoju. Panujący w pomieszczeniu półmrok, będzie sprzyjał szybszej regeneracji w trakcie snu.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułWaldemar Woźniak wciąż walczy z dzikimi wysypiskami [FOTO]
Następny artykułSynopotycy ostrzegają przed burzami z gradem