Tynki zazwyczaj dzieli się na te stosowane na zewnątrz oraz na wewnątrz. Można również podzielić je ze względu na to, jaki materiał wykorzystano do ich stworzenia – i tutaj wyróżniamy tynki cementowe, cementowo-wapienne, mineralne, wapienne, gipsowe, silikonowe, akrylowe i inne.
Warto jednak wiedzieć, że tynk nie jest stosowany tylko na elewacji budynku lub na ścianach pomieszczeń. Używa się go również jako warstwę podkładową pod elementami w budynku, w sytuacjach, gdy dana konstrukcja wymaga gładkiego podłoża. Wtedy zazwyczaj wykorzystujemy tynk cementowy, cementowo-wapienny i gipsowy. Elementy, przy których jest to niezbędne, to między innymi gres i płytki ceramiczne, ale również płyty styropianowe.
Część osób podczas wybierania tynku, który wykorzystany zostanie na elewacji budynku, kieruje się jego kolorem. To jednak jedna z mniej istotnych cech tynku. Kluczowe jest to, żeby odpowiednio dobrać jego technologię, typ i strukturę, po to, by odpowiednio chronić budynek od zewnątrz.
Jakie w takim razie są najlepsze metody na to, by w bezpieczny i sprawdzony sposób wykończyć ściany z użyciem nowoczesnych metod? Dobrym wyborem w przypadku chęci zabezpieczenia, jak i ozdoby ścian wewnętrznych jest użycie tynku cementowo-wapiennego. Co istotne, ten typ tynku sprawdzi się nawet w przypadku pomieszczeń wilgotnych, a także mokrych. Warto podkreślić też to, jak bezpieczny jest skład chemiczny tynku cementowo-wapiennego – opiera się on głównie na cemencie, piasku, wapnie oraz wodzie.
Tynki zazwyczaj wykonuje się jako jednowarstwowe (uznawane za surowe, jedynie lekko wyrównane, na przykład do zastosowania w garażu lub zamykające, jako ostatnia warstwa na elewacji budynku), dwuwarstwowe lub trójwarstwowe.
Gdy przyjrzymy się technikom i jakości wykończenia powierzchni – można wyodrębnić tynki zwykłe, szlachetne, z zapraw plastycznych i specjalne.
Na koniec pozostaje jeszcze rozróżnienie ze względu na sposób wykonania – ręczny lub mechaniczny.
Mimo tego, że zastosowanie tynków jest znane od lat, obecnie marka Weber zdołała zaproponować całkowicie innowacyjną generację popularnych tynków cementowo-wapiennych. Nie bez powodu wzbudziły one sensację na rynku. Wyróżniają się nie tylko znacznie większą trwałością, ale są do tego jeszcze szybsze i prostsze w przygotowaniu, a także w aplikacji na ścianie. Bezpieczne i uszlachetniające dodatki sprawiają, że czas eksploatacji takiego tynku jest dłuższy, a także charakteryzuje się on większą wytrzymałością – zarówno na uszkodzenia chemiczne, jak i mechaniczne.
Więcej o tynkach cementowo-wapiennych Weber: https://www.pl.weber/tynki-cementowo-wapienne
Jakie produkty znajdują się teraz w bogatej ofercie Weber Polska?
weber TP541 – obrzutka tynkarska (tj. szpryc do elewacji),
weber IP PLUS – lekki tynk cementowo-wapienny, zarówno do stosowania wewnątrz jak i na zewnątrz budynku,
weber IP 18 – podkładowy tynk cementowo-wapienny (szczególnie do pomieszczeń wilgotnych),
weber IP INTER – lekki tynk cementowo-wapienny – o podwyższonej przyczepności.
/Artykuł sponsorowany/