Strona główna 0_Slider Muzyczna podróż nad Morze Śródziemne na zakończenie XXII Festiwalu Bachowskiego

Muzyczna podróż nad Morze Śródziemne na zakończenie XXII Festiwalu Bachowskiego [FOTO]

0

Już po raz dwudziesty drugi w najpiękniejszych zabytkach Świdnicy i regionu, a także na tle malowniczych krajobrazów Dolnego Śląska zabrzmiała muzyka w wykonaniu artystów z polski i ze świata. W finale muzycznej uczty w świdnickim Kościele Pokoju wystąpiła międzynarodowy zespół L’Arpeggiata.

Od lat Festiwal Bachowski przyciąga do Świdnicy melomanów z całego kraju i świata. To jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych nie tylko w skali regionu, ale i całej Polski. Podczas tegorocznej edycji festiwalu odbywającego się pod hasłem „Pragnij przemiany” przewidziano – wraz z wydarzeniami powiązanymi poprzez współpracę z Capellą Cracoviensis – ponad czterdzieści koncertów.

Głównym punktem na mapie XXII edycji festiwalu był Kościół Pokoju. Jak przywoływał gospodarz ewangelickiej świątyni bp Waldemar Pytel, zdaniem Jana Tomasza Adamusa – dyrektora i pomysłodawcy muzycznego wydarzenia – Kościół Pokoju jest oczywistym sercem festiwalu i najbardziej niepowtarzalnym zabytkiem Europy. Do wpisanego na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO obiektu odnosić się może również festiwalowe motto o przemianie. – W tym roku zakończyliśmy kilkuletni projekt konserwatorski, dzięki któremu polichromie, loże, rzeźby, epitafia odzyskały utraconą urodę i blask. Piękno, przygaszone przez lata, lśni na nowo, a my mamy poczucie, że udało nam się uratować ten bezcenny obiekt przynajmniej w połowie – podkreślał proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Trójcy w Świdnicy, ciesząc się, że świątynia po raz kolejny stała się oprawą dla festiwalowych wydarzeń.

W niedzielę, na zakończenie XXII Bach Festival Świdnica, w Kościele Pokoju wystąpił znany już świdnickiej publiczności międzynarodowy zespół wokalno-instrumentalny L’Arpeggiata, powstały w 2000 z inicjatywy Christiny Pluhar, który specjalizuje się w łączeniu kompozycji XVII wieku, zwłaszcza włoskich, hiszpańskich, francuskich i neapolitańskich, z elementami współczesnej muzyki pop i jazzu.

/Świdnicki Ośrodek Kultury, materiały organizatorów, opr. mn/

Poprzedni artykułDarmowe kursy online – niech nic nie stanie ci na drodze twojego rozwoju
Następny artykułŁapka szuka kochającego domu