Strona główna Artykuł sponsorowany Mińsk i zabytki miasta, które warto zobaczyć

Mińsk i zabytki miasta, które warto zobaczyć

0
Nasi wschodni sąsiedzi, podobnie jak Polska ma za sobą tyle długą, co skomplikowaną historię, która nie rzadko łączy się także z losami naszego kraju. Warto więc będąc w Mińsku, odwiedzić niektóre z nich, by wyjazd do tego pięknego miasta dostarczył wielu wspomnień czy może nawet refleksji.

Dość istotnym zabytkiem Mińska jest Archikatedra Najświętszego Imienia Najświętszej Maryi Panny. To głównie tam gromadzą się na modlitwie katolicy zamieszkujący białoruską stolicę. Inicjatorem procesu powstawania świątyni byli jezuici, którzy przybyli do Mińska w latach 50 XVII wieku. Konsekracja kościoła miała miejsce w 1709 roku. Pod względem architektonicznym, świątynia posiada elementy jońskie oraz korynckie, w którym wykonano choćby ołtarz w mińskim kościele. W świątyni znajdowało się wiele obrazów czy też relikwie świętego Felicjana. Przez kilkaset lat istnienia, świątynie dotykały niestety zniszczenia spowodowane pożarami. W czasie  II wojny oraz po niej kościół nie pełnił funkcji sakralnej. Służył między innymi jako garaż, a nawet należał do miejscowego klubu sportowego Spartak. Powrót nabożeństwa katolickich nastąpił dopiero na początku lat 90, gdy Mińsk uniezależnił się od komunistycznego dyktatu Moskwy.

Kolejnym cenny zabytek na mapie Mińska, jest zarazem silnie związany z historią Polski. Mowa tu o Dworze Wańkowiczów. Został on zbudowany w rejonie Mińska, zwanym Górnym Miastem. Budowla powstała w końcu XVIII stulecia. Została ona stworzona zgodnie z klasycystycznymi wzorcami. W domu zresztą często przebywało wielu zasłużeni twórców polskiej, jak i białoruskiej kultury. Byli wśród nich: pisarz Wincenty Dunin-Marcinkiewicz, czy nawet jeden z najsłynniejszych rodzimych kompozytorów, a więc Stanisław Moniuszko. Dom stanowił więc także swoiste centrum kulturalnej boghemy. Współcześnie w Pałacu mieści się muzeum poświęcone twórczości malarza Walentego Wańkowicza, jednego z mieszkańców budynku. Nadzór nad całością ekspozycji sprawuje Muzeum Literatury w Warszawie.

Ciekawym doświadczeniem może być również wizyta na Wyspie Łez. Pod tą nazwą kryje się tak naprawdę pomnik, zbudowany na sztucznej wyspie, znajdujący się właśnie w Mińsku. Monument ma za zadanie upamiętnić kilkuset białoruskich żołnierzy. Stali się oni ofiarami radzieckiej interwencji w Afganistanie, która przypadała głównie na lata 80 ubiegłego stulecia. Wizyta w tym miejscu może skłonić wielu zwiedzających do wielu przemyśleń czy zadumy nad ludzkim życiem.

Będąc zagranicą w tym przypadku w Mińsku, warto też zadbać o to, by mieć przy sobie gotówkę w tamtejszej walucie. Unikniemy dzięki temu ewentualnych problemów z płatnością kartą. Dobrym sposobem, by zakupić trochę białoruskich rubli, będzie kantor online. Nie wychodząc z domu, można bez przeszkód wymienić dowolną kwotę jaka będzie potrzebna. Pieniądze mogą być wysłane zarówno na adres domowy, jak i wskazany wcześniej punkt odbioru. Wystarczy podać go, przy wypełnianiu potrzebnych danych. Te innowacyjną funkcją wymiany waluty online oferujemy w naszym punkcie wymiany walut – kantor Katowice Tavex, gdzie posiadamy ponad 60 walut z całego świata dostępnych zawsze od ręki.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułTriumf naszego zachodniego sąsiada
Następny artykułPolska załoga na czele prestiżowych zawodów. Świdniczanin leci po puchar?