Strona główna Wydarzenia Dobromierz Mieszkańcy gminy Dobromierz podziękowali za plony

Mieszkańcy gminy Dobromierz podziękowali za plony [FOTO]

0

Dziękczynienie za zebrane plony, radość z owoców ciężkiej pracy, szacunek dla tradycji i chleba tworzą istotę tej prastarej uroczystości. W sobotę, 28 sierpnia na boisku sportowym w Szymanowie rolnicy z gminy Dobromierz, mieszkańcy oraz goście świętowali zakończenie żniw.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta Polowa w intencji rolników koncelebrowana przez biskupa pomocniczego diecezji świdnickiej ks. Adama Bałabucha, ks. dziekana Józefa Siemasza, ks. Andrzeja Walerowskiego, ks. Andrzeja Raczyckiego i ks. Sylwestra Kawę, poprzedzona przejściem barwnego korowodu dożynkowego. Ważnym elementem nabożeństwa było przekazanie dożynkowego chleba przez starostów dożynek Sylwię Kobylańską i Łukasza Ślęzaka.

Podczas części oficjalnej nie zabrakło refleksji nad codziennością polskiej wsi, trudem pracy na roli oraz słów podziękowań, które do rolników, sadowników, ogrodników i pszczelarzy skierował wójt Jerzy Ulbin. Kolejnym ważnym punktem sobotniej uroczystości było poświęcenie i otwarcie Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego w Szymanowie, podczas którego podsumowano cały proces realizacji budowy obiektu, możliwy do wykonania dzięki dofinansowaniu pozyskanemu w ramach umowy zawartej w 2019 roku z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Wartość inwestycji wyniosła 900 tys. zł, w tym ponad 450 tys. zł stanowiły środki unijne z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Na scenie wystąpiły zespoły folklorystyczne ,,Dobromierzanie” i ,,Świebodziczanie” oraz „Kabaret od 0 do 99”. Misterium chleba nawiązujące do symboliki chleba w tradycji, kulturze i obrzędowości polskiej zaprezentował Ludowo-Estradowy zespół Mokrzeszów. Gwiazdą sobotnich dożynek był zespół B-QLL.

Na laureatów konkursu na „Dożynkowy wypiek”, w którym I miejsce zajęła Anna Ślązak, II miejsce Elżbieta Kirklo, III miejsce Henryka Piotrowska, wyróżnienie Teresa Orynczak, czekały nagrody ufundowane przez wójta Jerzego Ulbina, wiceprzewodniczącego Rady Gminy Leszka Sokalskiego i wiceprzewodniczącą Rady Jolantę Brach.

W konkursie na „Najpiękniejszą dekorację posesji” nagrody przekazane przez prezesa Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Szlakiem Granitu” Krystiana Ulbina, przewodniczącego Rady Gminy Piotra Ruska, radnego Jaskulina Teodora Baloka za I miejsce powędrowały do Moniki Mazurczak, II miejsce Władysławy Filipczak i III miejsce Sylwii Madalińskiej. Prezenty przekazano też sołectwom, które przygotowały piękne wieńce dożynkowe.

Na najbardziej wytrwałych czekała zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Wójciki”.

/UG Dobromierz, opr. mn/

Poprzedni artykułMakabryczna zbrodnia na Francuskiej. 19-latek miał zamordować ojczyma zadając mu 11 ciosów nożem
Następny artykułRuszyli na pomoc sarnie, która spadła z urwiska [FOTO]