Strona główna Sport Pływanie Leci na Igrzyska Paraolimpijskie pod okiem trenerki Neptuna Świdnica

Leci na Igrzyska Paraolimpijskie pod okiem trenerki Neptuna Świdnica

0

Opadają już powoli emocje związane z Igrzyskami Olimpijskimi Tokio 2020, ale przed nami kolejna dawka sportowych wrażeń. Od 24 sierpnia do 5 września w stolicy Japonii odbędą się bowiem Igrzyska Paraolimpijskie. Nie braknie tam na miejscu naszych świdnickich akcentów, między innymi w pływaniu. Trenerką Oliwii Jabłońskiej, srebrnej medalistki z Londynu (2012 rok – 100 metrów stylem motylkowym) i brązowej medalistki z Rio de Janeiro (2016 rok – 100 metrów stylem motylkowym) jest Beata Pożarowszczyk-Kuczko, która na co dzień opiekuje się pływakami Neptuna Świdnica.

Beata Pożarowszczyk-Kuczko jest trenerką pływania II klasy PZP. W latach 2013-2016 była trenerką pływania w klubie START Wrocław, a od 2015 roku opiekuje się pływakami z Klubu Sportowego Neptun Świdnica. To również między innymi trenerka wicemistrzyni paraolimpijskiej, mistrzyni oraz rekordzistki świata – Oliwii Jabłońskiej. Jest magistrem fizjoterapii, doktorem nauk medycznych i nauk o zdrowiu, trenerką przygotowania motorycznego oraz instruktorką ratownictwa wodnego i instruktorką pływania osób niepełnosprawnych. Przez 17 lat była zawodniczką startującą w barwach m.in. Śląska Wrocław i Juvenii Wrocław. W tym czasie sięgnęła wielokrotnie po mistrzostwo Polski, była rekordzistką Polski juniorów, wielokrotną mistrzynią kraju w ratownictwie morskim, czy reprezentantką Polski na zawodach międzynarodowych.

Od wielu lat szkoleniowcem pływaków Neptuna jest oczywiście również Sławomir Kuczko, trener pływania II klasy PZP. Przez 10 lat związany był z klubem AZS AWF Warszawa jako zawodnik, a od 2013 roku jako trener, współpracujący m.in. z mistrzem świata Radosławem Kawęckim i wspomnianą Oliwią Jabłońską. Jest ratownikiem WOPR, kierownikiem wypoczynku dzieci i młodzieży i specjalistą od stylu klasycznego. Sławomir Kuczko to zdobywca wielu medali zawodów międzynarodowych, a w jego kolekcji znajdują się: dwa złote medale mistrzostw Europy seniorów (Triest 2005, Budapeszt 2006), złoty krążek Letniej Uniwersjady (Izmir 2005). To także dwukrotny srebrny medalista mistrzostw Europy seniorów, piąty zawodnik mistrzostw świata (Montreal 2005), wielokrotny mistrz Polski i rekordzista Polski w stylu klasycznym, a także uczestnik Igrzysk Olimpijskich (Londyn 2012).

Neptun Świdnica zaprasza jednocześnie do udziału w treningach w nowym sezonie 2021/2022 – http://ksneptun-swidnica.pl/mozliwosc-zapisu-na-zajecia/

/MDvR/