Strona główna 0_Slider Istniejąca jeden dzień fundacja dostała miejską dotację. Będzie kontrola konkursu

Istniejąca jeden dzień fundacja dostała miejską dotację. Będzie kontrola konkursu

8

Komisja rewizyjna świdnickiej Rady Miejskiej zajmie się sprawdzeniem zasadności i prawidłowości przyznania dofinansowania dla Dolnośląskiej Fundacji Onkologicznej w Świdnicy, która znalazła się wśród beneficjentów miejskiego konkursu dla organizacji pozarządowych. Istniejąca zaledwie jeden dzień fundacja dostała od miasta 7,5 tysiąca złotych dotacji.

Przypomnijmy, konkurs dla organizacji pozarządowych wiceprezydent  Świdnicy Jerzy Żądło ogłosił 11 stycznia 2021 roku. Wtedy Dolnośląskiej Fundacji Onkologicznej jeszcze nie było. Wpis do Krajowego Rejestru Sądowego pochodzi z 2 lutego. Termin składania wniosków do miejskiego konkurs upływał 3 lutego. Zarejestrowana dzień wcześniej Dolnośląska Fundacja Onkologiczna zdążyła i otrzymała środki w ramach Konkursu nr K-7/2021 na realizację zadania publicznego w 2021 r. z zakresu ochrony i promocji zdrowia pod nazwą “Działania mające na celu wspieranie osób chorych, niepełnosprawnych, w wieku senioralnym i ich rodzin oraz promocję zdrowego stylu życia”. W puli było 57 500  złotych. 2 tysiące złotych otrzymało Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Świdnicy, po 4 tysiące złotych Polski Związek Niewidomych koło w Świdnicy oraz Świdnickie Stowarzyszenie Amazonki. 40 tysięcy złotych otrzymało Towarzystwo Przyjaciół Chorych “Hospicjum”. Wszystkie te organizacje działają od wielu lat. Istniejąca jeden dzień Dolnośląska Fundacja Onkologiczna otrzymała 7 500 złotych. Jednym z warunków konkursu jest doświadczenie wnioskodawcy oraz baza do przeprowadzenia zadania, na które pozyskuje dotację.

Zgodnie z zapisem w KRS, Dolnośląska Fundacja Onkologiczna została zarejestrowana pod adresem pl. Michała Drzymały 10/4 w Świdnicy, a jej prezesem jest Krzysztof Słodkowski, prywatnie mąż wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej z PO Joanny Gadzińskiej. To świdnicki przedsiębiorca, właściciel firmy zajmującej się elektroinstalatorstwem, wypożyczaniem podnośnika i koparki. Podobnie jak żona jest członkiem TPC “Hospicjum”, ale wg uzyskanych przez nas informacji, od kilku miesięcy oboje nie włączają się aktywnie w działania Hospicjum. Joanna Gadzińska przez kilka lat była prezesem Towarzystwa Przyjaciół Chorych “Hospicjum”, aktywnie uczestniczyła w sądowej batalii o spadek po hojnym darczyńcy.

Dolnośląska Fundacja Onkologiczna otrzymała 7,5 tys. zł na poradnictwo psychoonkologiczne oraz poradnictwo pielęgniarskie. W przypadku braku doświadczenia, a dotyczyć to może nowych organizacji, czy też tych z większym stażem, ale nierealizujących przedsięwzięć w danej dziedzinie, brane jest pod uwagę doświadczenie osób zaangażowanych w wykonywanie zadania – tłumaczyła w lutym Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka świdnickiego Urzędu Miejskiego. Nie wyjaśniała jednak, kim jest osoba, która w przypadku Dolnośląskiej Fundacji Onkologicznej ma ów doświadczenie. – Celowość wydatkowanych kwot jest sprawdzana przez pracowników urzędu w trakcie realizacji działań, jak też po ich zakończeniu. W przypadku źle wydatkowanych kwot, dotacja zwracana jest w całości – zaznaczała Dzwonkowska.

O przeprowadzenie przez komisję rewizyjną kontroli problemowej dotyczącej sprawdzenia zasadności i prawidłowości przyznania dotacji dla Dolnośląskiej Fundacji Onkologicznej w Świdnicy wystąpili członkowie klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Wnioskiem w tej sprawie Rada Miejska zajęła się podczas poniedziałkowego posiedzenia. – Jako przewodniczący komisji rewizyjnej chciałbym odnieść się do tej kwestii. Abstrahując w swojej wypowiedzi od jakiegokolwiek sugerowania, czy kontrola jest zasadna czy też niezasadna, każdy z członków komisji rewizyjnej otrzymał pełną dokumentację, a szczególnie opinię podpisaną przez zastępcę prezydenta Jerzego Żądło. W mojej ocenie ta opinia w pełni wyczerpuje jakiekolwiek wątpliwości. Jako przewodniczący komisji rewizyjnej będę jednak głosował za kontrolą, gdyż nie chcę, aby zarzucono mi, że czegoś unikam. Zobaczymy, jak będzie przebiegała kontrola – mówił radny Wiesław Żurek.

Za zleceniem komisji rewizyjnej przeprowadzeniem kontroli opowiedziało się 18 radnych (Bokszczanin, Cygan, Dzięcielski, Gadzińska, Grudziński, Jaśkowiak, Lewandowski, Makowski, Nowaczyńska, Ora, Paluszek, Podgórski, Rumiancew-Wróblewska, Skowrońska-Wiśniewska, Struzik, Wach, Wiercińska, Żurek), 4 było przeciw (Fasuga, Kuc, Morańska, Wołosz).

/mn/

Poprzedni artykułKawalerowie maltańscy z Biberach z darami
Następny artykułW kolejnym turnieju najlepsi Wymiatacze