Strona główna 0_Slider Dwa remonty nawierzchni, a wodociąg modernizowany dopiero teraz. ŚPWiK wykopało dziurę na...

Dwa remonty nawierzchni, a wodociąg modernizowany dopiero teraz. ŚPWiK wykopało dziurę na ul. Długiej

4

Wykop przy kamienicach numer 68 i 70 na ul. Długiej to początek naszych działań modernizujących siec w tym rejonie Świdnicy. Z tego miejsca metodą wykopową położymy nowy odcinek wodociągu w kierunku ul. Westerplatte – informuje Świdnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Dokładnie w tym miejscu w ostatnich kilkunastu latach przeprowadzane były dwa gruntowne i jeden kosmetyczny remont ulicy.

Nad krótkim odcinkiem ulicy Długiej najwyraźniej wisi urzędnicze fatum. Fragment na wysokości numerów 66-70 został pominięty podczas wymiany nawierzchni na ulicy Długiej, nie dotarł tu także remont placu Wolności, który zatrzymał się kilka metrów za przejściem dla pieszych.

Przez lata odrywające się fragmenty starego asfaltu odrywały się i uderzały w pieszych i samochody. W 2016 roku dyrektor wydziału komunikacji Maciej Gleba mówił: W przyszłym tygodniu wykonana zostanie odkrywka, która pozwoli ocenić stan kostki pod tymi resztkami asfaltu. Jeśli okaże się, że nawierzchnia nie jest pofałdowana, kostka zostanie całkowicie odsłonięta. Jeśli pod spodem będą duże zniekształcenia – usuniemy kostkę i zastąpimy ją na tym krótkim odcinku nawierzchnią bitumiczną.

Z zapowiedzi nic nie wyszło, asfalt został wymieniony dopiero w 2018 roku. Wartość robót demontażowych oraz uzupełnienia nawierzchni to kwota 20 tys. zł. Prace realizowane były od 9 do 18 czerwca – poinformowała wówczas Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka prasowa UM w Świdnicy.

Na zdjęciu wymiana asfaltu na wysokości numerów 66-70 w 2018 roku:

Kilka dni temu Świdnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji na styku wymienionej w 2007 i 2018 roku nawierzchni wykonało wykop. – Wykop przy kamienicach numer 68 i 70 na ul. Długiej to początek naszych działań modernizujących siec w tym rejonie Świdnicy. Z tego miejsca metodą wykopową położymy nowy odcinek wodociągu w kierunku ul. Westerplatte – poinformowała miejska spółka. – Dlaczego dopiero teraz? Być może zasadne wyda się pytanie, dlaczego ta wymiana nie została zrobiona przy okazji remontu pl. Wolności, ale trzeba by je zadać ówczesnym decydentom. Remont małego fragmentu sieci wodociągowej w obrębie pl. Wolności wraz z wymianą przyłącza do kamienicy Długa 72 wykonywany jest niejako przy okazji remontu al. Niepodległości, tak by zminimalizować koszty (korzystamy z fragmentu gotowego wykopu)oraz zminimalizować uciążliwości na mieszkańców – mówi rzecznik miejskich spółek Witold Tomkiewicz.

Remont placu Wolności w 2007 roku został wykonany za prezydentury Wojciecha Murdzka, ul. Długa to czas działania prezydenta Adama Markiewicza, a ostatni fragment został wyremontowany za prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej. Dwie ostatnie naprawy łączy osoba odpowiedzialnego za drogi w mieście szefa najpierw referatu, a potem wydziału komunikacji Macieja Gleby.

Po wykonaniu prac nawierzchnia najpewniej zostanie załatana. Jak zapewnia rzecznik, odkrywka nie odsłoniła niczego niespodziewanego. Prace ziemne nadzoruje archeolog Dobiesław Karst.

Agnieszka Szymkiewicz