Strona główna 0_Slider Skrzyżowanie śmierci bliżej przebudowy. Ruszyły prace projektowe

Skrzyżowanie śmierci bliżej przebudowy. Ruszyły prace projektowe

1

Do 2023 roku w miejscu niebezpiecznego skrzyżowania drogi krajowej nr 5 oraz tzw. łącznika autostradowego w Mielęcinie ma powstać rondo. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przystąpiła do realizacji pierwszego etapu prac – przygotowania projektu przebudowy krzyżówki. Po skompletowaniu dokumentacji oraz uzyskaniu wymaganych pozwoleń możliwe będzie ogłoszenie przetargu na realizację właściwych robót budowlanych.

fot. UM Żarów

Skrzyżowanie drogi krajowej nr 5 oraz drogi powiatowej D3396 w Mielęcinie uchodzi za jedno z najniebezpieczniejszych na terenie powiatu świdnickiego. W ostatnich latach doszło tam do kilkudziesięciu kolizji i wypadków, także śmiertelnych. Już kilka lat temu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapewniała, że w miejscu feralnego skrzyżowania powstanie rondo. Starania w tym zakresie prowadzili również radni Rady Miejskiej Żarowa oraz pracownicy Urzędu Miejskiego w Żarowie, wielokrotne monitując o poprawę stanu bezpieczeństwa tego miejsca. Za każdym razem otrzymywali jednak odpowiedź, że możliwość rozpoczęcia przebudowy jest uzależniona od pozyskania środków finansowych.

Na początku lutego, podczas ogłaszania krajowej listy inwestycji drogowych związanych z poprawą bezpieczeństwa, poinformowano, że wśród planowanych zadań znalazła się również przebudowa niebezpiecznej krzyżówki w Mielęcinie. 29 marca ogłoszony został przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem stosownych pozwoleń dla tej inwestycji. Pod koniec maja wyłoniony został wykonawca – firma Biprogeo Projekt, która zaoferowała przygotowanie projektu za kwotę ponad 254 tys złotych.

W związku z rozpoczęciem prac projektowych w zakresie tego zadania inwestycyjnego, firma Biprogeo Projekt Sp. z o.o. zwróciła się z prośbą do Urzędu Miejskiego o przygotowanie informacji dotyczących występowania na naszym terenie obszarów zdrenowanych, urządzeń wodnych i rowów melioracyjnych. Przygotowujemy dla wskazanej firmy dokumentację, a także mapy na temat lokalizacji i parametrów technicznych sieci. Przypomnę, że w pierwszym etapie prac ma zostać wykonana dokumentacja projektowa wraz z uzyskaniem decyzji na realizację inwestycji. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje, że nastąpi to w latach 2021-2022, a rozpoczęcie i zakończenie robót budowlanych w 2023 roku – mówi Przemysław Sikora, zastępca burmistrza Żarowa.

Jak ma się zmienić skrzyżowanie w Mielęcinie? – Zakres zadania obejmuje przebudowę skrzyżowania zwykłego czterowlotowego na skrzyżowanie typu rondo czterowlotowe z 1 lub 2 bypassami (wybór rozwiązania technicznego i parametrów skrzyżowania nastąpi na etapie prac projektowych). W ramach inwestycji planuje się budowę odwodnienia drogi wraz z kanalizacją deszczową, wykonanie urządzeń ochrony środowiska (osadnik i separator), budowę kanału technologicznego. Skrzyżowanie będzie wyposażone w oświetlenie drogowe na potrzeby którego wybudowana zostanie linia kablowa zasilająca. Na skrzyżowaniu zostanie również wykonane oznakowanie drogowe i urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego – przekazano w komunikacie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

/mn, UM Żarów/

Poprzedni artykułTerapia uzależnień alkoholowych – jak przebiega leczenie alkoholizmu? Gdzie leczyć alkoholizm?
Następny artykułCzym są kontenery sanitarne?