Strona główna Artykuł sponsorowany Czym jest stłuszczenie wątroby i jaką dietę na stłuszczenie wątroby warto zastosować?

Czym jest stłuszczenie wątroby i jaką dietę na stłuszczenie wątroby warto zastosować?

0
Nadmierne spożycie alkoholu, częste sięganie po wysokoprzetworzoną żywność czy otyłość to jedne z przyczyn stłuszczenia wątroby. Czym jest to schorzenie i w jaki sposób można sobie z nim poradzić?

Wątroba — naturalny system detoksykacji
Dlaczego zdrowie wątroby jest tak ważne? Ten niezwykle pracowity gruczoł pełni szereg istotnych funkcji, a jego głównym zadaniem jest pozbywanie się szkodliwych produktów przemiany materii, czyli detoksykacja organizmu. Oprócz tego odpowiada także za produkcję żółci, bez której niemożliwe byłoby trawienie tłuszczów, przekształca węglowodany w glukozę, wytwarza białka i stanowi magazyn witamin. Żaden inny organ nie zastąpi pracy wątroby, dlatego jej zdrowie powinno być nadrzędne.

Stłuszczenie wątroby — czym jest?
Gdy w komórkach wątrobowych w nadmiernych ilościach odkłada się tłuszcz, dochodzi do stłuszczenia wątroby. Choć schorzenie samo w sobie nie jest groźne, a dzięki odpowiednim zmianom w stylu życia możliwe jest jego cofnięcie, zbagatelizowane może doprowadzić do poważniejszych chorób i powikłań. Stłuszczenie wątroby przebiega zazwyczaj bezobjawowo, dlatego aby rozpoznać problem należy wykonać specjalistyczne badania, jak na przykład USG wątroby czy pobór krwi z oznaczeniem enzymów ALT, AST oraz GGTP. Sygnałem ostrzegawczym powinny być problemy ze snem, gorsze samopoczucie, osłabienie organizmu, częste zmęczenie czy powiększanie się wątroby.

Stłuszczenie wątroby — gdzie leży problem?
Choć stłuszczenie wątroby najczęściej kojarzone jest z nadmiernym spożyciem alkoholu, do problemów może przyczynić się także zbyt duża waga ciała, niezdrowy tryb życia, niedobór witamin A i E czy nadużywanie leków. W pierwszym przypadku mówi się o alkoholowym stłuszczeniu wątroby, natomiast pozostałe przyczyny odpowiadają za NAFLD, czyli niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby.

Stłuszczenie wątroby — konsekwencje
Nieleczone stłuszczenie wątroby niesie za sobą ryzyko rozwoju groźnych schorzeń, do których należy chociażby zapalenie wątroby czy jej marskość, dlatego problem należy potraktować poważnie. Dzięki regeneracyjnym zdolnościom tego organu, za pomocą odpowiedniego leczenia, w którym największą rolę odgrywa specjalna dieta, możliwe jest zahamowanie, a nawet odwrócenie całego procesu.

Stłuszczenie wątroby — leczenie
Leczenie stłuszczonej wątroby wymaga szeregu zmian w stylu życia. Przede wszystkim należy podjąć działania, które pomogą zredukować nadmierną wagę ciała, jeśli głównym powodem problemów jest otyłość. Nieodłącznym elementem powinna być zatem aktywność fizyczna, jak na przykład regularne, energiczne spacery, bieganie lub treningi pod okiem trenera. Największe zmiany powinny jednak zajść na talerzu — właściwie ułożona dieta na stłuszczenie wątroby pozwoli na jej regenerację i wyleczenie. Codzienne menu powinno obfitować w pełnowartościowe źródła białka, jak na przykład chude mięso, drób, ryby, jaja oraz chudy nabiał. Tłuszcze powinny być natomiast pochodzenia roślinnego — w kuchni powinna znaleźć się między innymi oliwa z oliwek, orzechy, nasiona i pestki. W przypadku węglowodanów, należy skupić się na pełnoziarnistych produktach zbożowych, do których zaliczają się płatki owsiane, kasze, razowy makaron czy pieczywo. Istotne będzie także dostarczanie warzyw oraz owoców o niskim indeksie glikemicznym, które zapewnią dawkę witamin i zadziałają przeciwzapalnie. A czego należy unikać? Przede wszystkim alkoholu, słodyczy i smażonych potraw. Co więcej, dieta na stłuszczenie wątroby powinna charakteryzować się mniejszą kalorycznością, dzięki czemu przyniesie efekty w postaci redukcji nadprogramowych kilogramów.

Zdrowa wątroba
Dobra kondycja wątroby to podstawa zdrowia, a w jej utrzymaniu pomoże przede wszystkim zmiana nawyków żywieniowych. O tym co jeszcze można zrobić w drodze po lepsze zdrowie, dowiesz się na stronie Zywieniemaznaczenie.pl.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPochodzący ze Świdnicy Sobel zaśpiewał na rozdaniu Fryderyków
Następny artykułCo grają w kinie? [REPERTUAR CINEMA3D]