Strona główna 0_Slider Czołowe polskie kluby zjadą do Świdnicy. Fantastyczna obsada turnieju im. Tadeusza Ząbka!

Czołowe polskie kluby zjadą do Świdnicy. Fantastyczna obsada turnieju im. Tadeusza Ząbka!

0

Tak mocnej obsady turnieju poświęconego pamięci Tadeusza Ząbka nie było od bardzo, bardzo dawna. W dniach 10-12 września Świdnica stanie się stolicą kobiecej siatkówki, a kibicom w hali sportowej im. Haliny Aszkiełowicz-Wojno na Zawiszowie zaprezentują się trzy drużyny z Tauron Ligi – najwyższej kobiecej klasy rozgrywkowej w naszym kraju!

Tegoroczna edycja turnieju jest naszym organizacyjnym spełnieniem marzeń. Fakt, że zespoły z najwyższej klasy rozgrywkowej w kraju zagoszczą na tym turnieju pokazuje to, że przez rok udało zbudować się markę z którą chętnie współpracują zespoły z Tauron Ligi. Niezmiernie cieszymy się, że święto siatkówki na tak wysokim poziomie odbywa się w naszym rodzinnym mieście. Z tego miejsca już teraz zapraszamy wszystkich kibiców siatkówki do wzięcia udziału w tym siatkarskim święcie – informuje zarząd MKS-u IgnerHome Volley Świdnica.

W zmaganiach oprócz gospodyń – drugoligowej ekipy IgnerHome Volley Świdnica zobaczymy w akcji drużyny Jokera Świecie, Energa MKS-u Kalisz i #Volley’a Wrocław prowadzonego przez znakomitego reprezentanta Polski, Dawida Murka. Dla wszystkich będzie to ważny test przed startem sezonu 2021/2022. Rozgrywki Tauron ligi z udziałem Jokera, @Volley’a i MKS-u rozpoczną się już dwa tygodnie później – w sobotę, 25 września. Nasze drugoligowe siatkarki zainaugurują rozgrywki 2 października, grając we własnej hali z zespołem SPS Panki.

Tadeusz Ząbek urodził się we Lwowie 28 sierpnia 1931 roku. Do Świdnicy wraz z rodzicami przybył w roku 1946. W 1951 roku ukończył Liceum im. Jana Kasprowicza w Świdnicy. Po maturze ukończył Studium Nauczycielskie, które uprawniało go do nauczania przysposobienia wojskowego i wychowania fizycznego. Pracę zawodową podjął w Liceum Ekonomicznym w Świdnicy. Jako nauczyciel zorganizował sekcję siatkówki kobiet, do której wciągnął uzdolnioną sportowo młodzież z innych szkół. Początkowo zajęcia prowadził w sali gimnastycznej Zakładu Poprawczego, a następnie w sali II LO, którą przystosowano do potrzeb siatkówki. Formą naboru do sekcji była selekcja wśród dziewcząt ze szkół średnich. Dzięki takiemu podejściu już w roku 1957 ze swoimi dziewczętami zrzeszonymi w MKS zdobył 3. miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorek. Kolejnym krokiem było zdobycie w roku 1958 tytułu wicemistrza Polski juniorek. Sukces ten powtórzył trener Tadeusz Ząbek w roku 1959, ale już w sekcji piłki siatkowej przy Polonii. Systematyczna praca dała owoce w postaci tytułu mistrza Polski juniorek w roku 1960. Wyniki te zostały zauważone i w tych latach trener Tadeusz Ząbek został współpracownikiem trenera kadry narodowej, by następnie w latach 60-tych samodzielnie trenować kadrę Polski juniorek. W tym właśnie okresie, od 1968 roku zorganizował w Świdnicy klasy sportowe w szkołach podstawowych. Tak rozbudowane szkolenie zapewniało stały dopływ zawodniczek do wszystkich drużyn, jakie posiadała Polonia i nie tylko. Należy w tym miejscu przypomnieć, że w okresie największej świetności sekcji siatkówki klub Polonia posiadał sześć drużyn, a mianowicie: I ligę, II ligę, ligę okręgową, juniorki starsze, juniorki młodsze i młodziczki. Dla dziewcząt, które nie miały miejsca w drużynach Polonii, trener Ząbek zorganizował drużyny w innych klubach miejscowych. To dzięki tak zorganizowanej pracy klub odnosił sukcesy. W okresie pracy Tadeusza Ząbka, a szczególnie w latach 1961-1975 drużyna seniorek nieprzerwanie zaliczana była do czołowych drużyn ekstraklasy zdobywając dwukrotnie 3. miejsca w ekstraklasie. Drużyna juniorek w tym samym okresie zdobyła wielokrotnie tytuł mistrza Polski oraz wielokrotnie drugie i trzecie miejsca na podium. Karierę trenerską w Świdnicy Tadeusz Ząbek zakończył po 1975 roku, przenosząc się do Wrocławia, by tam kontynuować swą życiową pasję. Niedługo było dane Tadeuszowi Ząbkowi tam pracować. Śmierć zabrała go w 1980 roku, a więc w wieku 49 lat, kiedy jeszcze mógłby tak wiele zrobić.

/MDvR/

Poprzedni artykułPo kolejnej przerwie szkoła rodzenia wznawia działalność
Następny artykułJoanna przegrała walkę z nowotworem