Odlotowy weekend w ramach pikniku lotniczego w Świebodzicach, pachnące chlebem Siedlimowice podczas Festiwalu Mąki, dożynkowe świętowanie w czterech gminach powiatu świdnickiego, a może podziwianie motoryzacyjnych perełek w Świdnicy, Strzegomiu oraz Krzyżowej? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.
Piknik lotniczy i Puchar Polski Strongman w Świebodzicach
Prezentacja samolotów, śmigłowców i szybowców, wystawa pojazdów i sprzętu wojskowego, zawody Pucharu Polski Strongman i spotkanie z Mariuszem Pudzianowskim, a także szereg innych atrakcji czekać będzie na odwiedzających gminne lądowisko w Świebodzicach w dniach 28-29 sierpnia.
– W programie imprezy jest: przylot samolotu gaśniczego Dromader, samolotu An-2 Antek, samolotów ultralekkich, śmigłowców, szybowców. Na Gminne Lotnisko przyjadą: pojazdy wojskowe, amerykańskie radiowozy, odbędzie się także wystawa foteli katapultowych i będzie można podziwiać zawody spadochronowe, a także zobaczyć tresurę psów. Piknik Lotniczy jak co roku przyciąga wiele znanych osób, niedawno gościł na nim kosmonauta Mirosław Hermaszewski, a w sobotę 28 sierpnia będzie z nami Strongman Mariusz Pudzianowski, ośmiokrotny Mistrz Polski – Strongman, Sześciokrotny Mistrz Europy Strongman, Pięciokrotny Mistrz Świata Strongman. Mariusz Pudzianowski jest wielkim fanem awiacji i przyleci do nas samolotem – wyliczają organizatorzy.
Lądowisko w Świebodzicach odwiedzi także 10. Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, 16. Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej z Wrocławia, Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu, Stowarzyszenie „Grupa Militarno-Historyczna Berliner Mauer. – Ponadto podczas imprezy promującej awiację odbędzie się akcja charytatywna, zorganizowana dla chorego na białaczkę limfoblastyczną Adrianka Nowackiego. Z myślą o najmłodszych zostanie przygotowana strefa zabaw dla dzieci z zamkami dmuchanymi. Każdy kto odwiedzi Piknik Lotniczy może skorzystać z płatnego bufetu, gdzie będą serwowane ciepłe posiłki i orzeźwiające napoje. Jak co roku o transport na lotnisko zadba spółka ZGK Świebodzice, która zapewni bezpłatny autobus – dodają organizatorzy. Z rozkładem jazdy autobusu można się zapoznać na stronie Urzędu Miejskiego w Świebodzicach.
W ramach zawodów Pucharu Polski Strongman, które odbędą się w sobotę w godzinach 16.00-19.00, w sześciu ciężkich konkurencjach zmierzy się sześciu zawodników z całej Polski: Adam Żuchowski, Szczepan Krzesiński, Marcin Schabowski, Mariusz Pachut, Dariusz Wejer oraz Krzysiek Kacnerski.
Zabytkowe pojazdy zawitają do Świdnicy, Strzegomia i Krzyżowej (sobota)
Uczestnicy Międzynarodowego Rajdu Pojazdów Zabytkowych “Śladami polsko-niemieckiego pojednania” odwiedzą w sobotę trzy miejscowości powiatu świdnickiego, w których odbędzie się prezentacja zabytkowych pojazdów.
Celem rajdu, którego organizatorami są Jaworskie Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacji, Izerokarkonoski Klub Auto Retro oraz Strzegomska Grupa Miłośników Motoryzacji, jest popularyzacja walorów turystycznych i historii regionu, integracja międzynarodowa środowisk pojazdów zabytkowych, a także popularyzacja historii motoryzacji oraz zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Rozpoczęcie rajdu “Śladami polsko-niemieckiego pojednania” nastąpi w sobotę, 28 sierpnia o godz. 9.00 na Rynku w Jaworze. Właściciele zabytkowych pojazdów ruszą następnie do Strzegomia, Świdnicy oraz Krzyżowej. W niedzielę w Jaworze będzie miało miejsce uroczyste zakończenie rajdu.
V Festiwal Mąki w Siedlimowicach (sobota)
Warsztaty ceramiczne, stoiska ze zdrową żywnością od lokalnych wytwórców, rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy chleb domowego wypieku “Chlebowzięci”, spektakl w wykonaniu Teatru Bezdomnego, a także zwiedzanie młyna z przewodnikiem – to tylko niektóre atrakcje V Festiwalu Mąki w Siedlimowicach.
– Już w tę sobotę, 28 sierpnia zapraszamy do młyna w Siedlimowicach na piątą edycję Festiwalu Mąki. Na gości czekamy od godziny 14.00. Oczywiście jak co roku przygotowaliśmy kilka niespodzianek. Tradycją już jest, że głównym punktem programu Festiwalu Mąki jest konkurs na najlepszy chleb domowego wypieku “Chlebowzięci”. Na domowe chleby czekamy w dniu wydarzenia do godziny 15.00. Potem jury wybierze ten najsmaczniejszy. Piekarz otrzyma nagrodę specjalną i tytuł mistrza domowego wypieku chleba A.D. 2021 – mówi Tomasz Pietrzyk z Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.
– Festiwal Mąki to będzie uczta dla ducha i ciała. O Wasze kubki smakowe zadbają: Jagodowe pole z Kalna jednym słowem przepychota, Eko Aronia, kto jadł, ten na długo zapamiętał te smaki. Nie zabraknie też serów wędzonych ze Świdnicy. Dyniowy zakątek to marka, której miłośnikom dobrego, a przede wszystkim zdrowego jedzenia, nie trzeba przedstawiać. Koło Gospodyń Wiejskich z Imbramowic ma za sobą kilka wygranych kulinarnych konkursów, więc pań z Imbramowic w Siedlimowicach nie mogło zabraknąć. All Canna – to zdrowe produkty z konopi. Prawdziwe podpłomyki, a tym samym powrót do przeszłości zaserwuje nam, nie kto inny tylko, pani Iwona Markiewicz, żona właściciela młyna. Bo kto jak nie pani Iwona zna się najlepiej na mące i to w dodatku tej siedlimowickiej. Tak, ciasto marchewkowe też będzie. Tak, mąkę na miejscu też będzie można kupić – wyliczają organizatorzy.
– O doznania artystyczne zadbają: Pracownia kreatywności, Teatr Bezdomny, na warsztaty koronki klockowej zaprasza pani Elżbieta Struzik. Ponadto od 15.00 do 18.00 zapraszamy na warsztaty ceramiczne, które poprowadzi pani Agata Marcinkowska z MANOceramics – Nowoczesny Design – Tradycyjna technika ręcznego wytwarzania. Wiemy, też jak ciekawi jesteście historii młyna w Siedlimowicach, dlatego w tym dniu Waszym przewodnikiem będzie Bogdan Mucha z Żarowskiej Izby Historycznej – dodają.
Dożynki gminy Marcinowice – Biała (sobota)
W sobotę, 28 sierpnia dożynki gminy Marcinowice po raz pierwszy w historii zagoszczą w malowniczej miejscowości Biała u podnóża Ślęży. Część oficjalna rozpocznie się o godzinie 13.00 mszą świętą w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Białej, po której na boisko przejdzie uroczysty korowód dożynkowy. W części artystycznej wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Jubilat z regionalnymi tańcami oraz występem mażoretek. Na scenie zaprezentuje się również zespół ludowy Akacjowe Śpiewule. Tradycyjnie podczas Święta Plonów wręczone zostaną honorowe odznaczenia “Zasłużony dla rolnictwa” przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Muzyczną rozrywkę już od godziny 17.00 zapewnią artyści w trzygodzinnym programie z największymi przebojami muzyki disco polo. Zabawę taneczną do późnych godzin wieczornych zagwarantuje zespół Walter Band.
W malowniczej scenerii każdy znajdzie coś dla siebie. O podniebienia uczestników zadbają sołectwa, koła gospodyń wiejskich i stowarzyszenia z Gminy Marcinowice. Rozstrzygnięte zostaną również konkursy: „Wieniec dożynkowy”, „Najpiękniej zaaranżowane stoisko” oraz „Przydomowa dekoracja dożynkowa w Białej”. W strefie zabawy na dzieci czekać będzie siedem dmuchanych zamków i zjeżdżalni, stoisko z zabawkami, lody, gofry, a także stanowiska edukacyjne Nadleśnictwa Miękinia i Świdnica. Swój historyczny sprzęt rolniczy zaprezentuje Pan Zbigniew Walczak z Marcinowic, który udostępni do zwiedzania odrestaurowane ciągniki, w tym słynnego Lanz Bulldoga.
Dla rolników uruchomiona zostanie strefa agro, gdzie porad i konsultacji udzielać będą przedstawiciele Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Zaprezentują się również firmy z produktami branży rolnej.
Na miejscu wydarzenia stanie mobilny punkt szczepień, w którym każdy chętny będzie miał możliwość zaszczepienia się bez rejestracji jednodawkowym preparatem. Organizacją Mobilnego Punktu Szczepień zajmuje się Koło Gospodyń Wiejskich w Białej. Mieszkańcy Gminy Marcinowice będą mieli także okazję do skorzystania z Punktu Spisu Powszechnego, na którym pracownicy urzędu gminy pomogą dokonać wszelkich formalności.
Dożynki gminy Dobromierz – Szymanów (sobota)
Również 28 sierpnia dziękować za tegoroczne plony będą rolnicy z gminy Dobromierz. Dożynki gminne odbędą się w tym roku w Szymanowie i rozpoczynają się o godz. 14.00 Mszą Św. Polową, poprzedzoną przejściem barwnego korowodu z wieńcami dożynkowymi. Po zakończonej liturgii o godz. 15.45 nastąpi uroczyste otwarcie Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego. Tuż po tym wydarzeniu na scenie zaprezentuje się Ludowo-Estradowy Zespół Mokrzeszów, zespoły folklorystyczne DOBROMIERZANIE i ŚWIEBODZICZANIE oraz “Kabaret od 0 do 99”. Gwiazdą wieczoru będzie zespół B-QLL.
Imprezie towarzyszyć będą konkursy z nagrodami na “Najpiękniejszą dożynkową dekorację posesji” i “Dożynkowy wypiek” oraz zabawa taneczna przy muzyce zespołu WÓJCIKI. Sołectwo Szymanów wraz z Parafią Dobromierz zapraszają na degustację produktów lokalnych w tym m.in. ciast, pierogów, bigosu, czy dań z grilla. Nie zabraknie stoisk z rękodziełem, miodem prosto z pasieki, czy też atrakcji dla dzieci, gier i zabaw sportowych oraz dmuchanych zamków.
Dożynki gminy Jaworzyna Śląska (sobota)
W najbliższą sobotę, 28 sierpnia święto plonów obchodzić będą także mieszkańcy gminy Jaworzyna Śląska. Dożynki odbędą się na stadionie miejskim w Jaworzynie Śląskiej. Impreza rozpocznie się o godz. 14.00 polową mszą świętą w intencji rolników. Po mszy odbędzie się część oficjalna z udziałem władz gminy, zaproszonych gości oraz delegacji naszych miast partnerskich: Teplic nad Metui (Czechy) oraz Pfeffenhausen (Niemcy).
Tradycyjnie nie zabraknie przepięknych stoisk dożynkowych przygotowanych przez sołectwa, bogatych w wyroby gastronomiczne oraz ludowe rzemiosło. Rozegrany zostanie też tradycyjny Turniej Wsi, a komisja powołana przez organizatorów wyłoni najpiękniejsze stoisko dożynkowe i nagrodzi najsmaczniejsze oraz najciekawsze potrawy znajdujące się na dożynkowych straganach.
W programie zaplanowano także występy zespołów ludowych – zaprezentują się „Jaworzynianie” z Jaworzyny Śląskiej oraz „Goczałkowianie” z Goczałkowa. O godzinie 18:00 wystąpi na scenie „Lady Folk”, wokalistka wykonująca utwory disco-polo, między innymi o tematyce ludowej. Wieczorem dla spragnionych rozrywki rozpocznie się zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Stan Band”, która potrwa do północy. Do dyspozycji najmłodszych przygotowane zostaną urządzenia rozrywkowe, dmuchańce, euro-bunje, karuzela oraz specjalne zabawy i animacje.
„Muzyka Mi Leży”: koncert Natalii Widuto (sobota)
Ostatnia odsłona cyklu “Muzyka Mi Leży” zmienia lokalizację z dziedzińca Wieży Ratuszowej na salę teatralną Świdnickiego Ośrodka Kultury. Dzięki temu do sprzedaży trafiła dodatkowa pula biletów na sobotni koncert Natalii Widuto, który tak jak poprzednie, wyprzedane wydarzenia prezentujące świdnickich artystów, cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.
Natalia Widuto pracuje aktualnie nad solowym albumem. Pisze teksty, tworzy melodie oraz współtworzy muzykę w obszarze muzyki niezależnej i popu. Na „Muzyka mi leży” zagra w towarzystwie dwóch gitarzystów – Piotra Krakowskiego i Mateusza Widuto, którzy wspierają ją w tworzeniu debiutanckiego materiału. Będzie klimatycznie, melancholijnie, romantycznie. Na koncercie usłyszymy numery z nadchodzącej płyty WIDUTO, oraz kilka coverów w ciekawej odsłonie.
Wstęp do sali teatralnej ŚOK już od 19:30 a start o godzinie 20:10 (opóźniony 10 minut ze względu na zmianę miejsca). Obowiązują miejsca siedzące nienumerowane. Bilety w cenie 10 i 15 zł (przedsprzedaż / w dniu koncertu) dostępne są w kasach ŚOK oraz na stronie bilety.sok.com.pl.
IV Powiatowe Zawody Drezynowe (niedziela)
Chętni po raz kolejny będą mogli spróbować swoich sił w jeździe drezynami, a przy okazji aktywnie spędzić czas. Stowarzyszenie Miłośników Kolei oraz Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej zapraszają na IV Powiatowe Zawody Drezynowe.
Zawody odbędą się w niedzielę 29 sierpnia na terenie bocznicy kolejowej przy ul. Ceglanej w Jaworzynie Śląskiej. Chętni będą mogli wystartować w kategoriach kobiety open (2 osoby), mężczyźni open (2 osoby) oraz rodziny (do 4 osób, w tym minimum jedno dziecko w wieku powyżej 9 lat). Na pierwsze sto osób, które spróbują swoich sił na torze, będą czekać okolicznościowe medale z imprezy. Na najlepszych zaś dyplomy, puchary oraz nagrody w postaci przejazdu pociągiem po bocznicy Jaworzyna Śląska – Pastuchów.
Przejazdy turniejowe potrwają do godziny 18:00. Dodatkową atrakcją będą przejazdy organizowane przez SKMJ w godzinach od 15:00 do 18:00 na linii kolejowej Jaworzyna Śląska – Pastuchów.
Domino Streetball Cup (niedziela)
Tradycyjnie niezwykle interesująco zapowiada się kolejna edycja turnieju koszykówki ulicznej – Domino Streetball Cup. Tym razem cieszące się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem streetballowe święto w Świdnicy odbędzie się już po raz dziesiąty! Wydarzenie zaplanowano na niedzielę, 29 sierpnia, a areną zmagań będzie boisko na Zawiszowie przy Szkole Podstawowej nr 1.
Organizatorzy dziesiątej edycji Domino Streetball Cup zapraszają także całe rodziny na szereg imprez towarzyszących. Na uczestników czekać będzie bańkowe szaleństwo, czyli sztuka robienia baniek ogromnych, warsztaty chodzenia na szczudłach drewnianych, gry i zabawy ruchowe dla dzieci przy użyciu kolorowych zabawek (tunele, hula hop, maty animacyjne, konkursy sportowe) zwierzątka z baloników, fantazyjne malowanie twarzy lub tatuaży brokatowych, gry planszowe XXL (bierki, twister, węże i drabiny, kolko i krzyżyk, domino). Nie zabraknie też między innymi dmuchańców, food trucków, zabaw z glutami, zabaw w pianie, pokazów taekwondo, pokazów crossfit, świetnej muzyki, czy różnego rodzaju konkursów. Więcej pod linkiem: http://inspiracje.domino.pl/streetball/.
Dożynki gminy Świdnica w Jagodniku (niedziela)
W niedzielę, 29 sierpnia za tegoroczne plony dziękować będą rolnicy, sadownicy, ogrodnicy i pszczelarze z gminy Świdnica. Korowód dożynkowy rozpocznie się na 15 min przed Mszą św. polową na boisku sportowym w Jagodniku, której początek przewidziano na godz. 13.00.
Podczas dożynek nie zabraknie atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Na scenie wystąpią: Ludowo-Estradowy Zespół „Mokrzeszów”, „Mażoretki” z Pszenna, a na godz. 16.00 zaplanowano występ gwiazdy tegorocznego święta plonów – zespołu AFTER PARTY. Odbędą się także konkursy na najładniejszy wieniec dożynkowy i stragan dożynkowy.
Podczas Dożynek Gminnych w Jagodniku, w niedzielę 29 sierpnia do dyspozycji mieszkańców będą rachmistrzowie spisowi. Pracę rozpoczną po zakończeniu mszy świętej i dyżurować będą do godz. 17.00. Ponadto w godz. 13.00-17.00 podczas dożynek gminnych w Jagodniku prowadzone będą szczepienia przeciw COVID-19. Z akcji szczepień jednodawkową szczepionką firmy Johnson & Johnson mogą skorzystać zarówno mieszkańcy gminy Świdnica jak również przyjezdni turyści. Nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja. Wystarczy dowód osobisty.
Festiwal „Strzegom A Cappella” (piątek-niedziela)
Burmistrz Strzegomia oraz Strzegomskie Centrum Kultury zapraszają wszystkich miłośników muzyki klasycznej na trzydniowy festiwal “Strzegom A Cappella”. Wydarzenie zostanie zorganizowane w dniach 27-29 sierpnia w trzech miejscach.
W trakcie każdego dnia odbędą się aż trzy koncerty: o godz. 17.00 na terenie kamieniołomu Bazalt (ul. Niepodległości 22), o godz. 19.00 w Bazylice Mniejszej i o godz. 21.00 w kościele św. Jadwigi (ul. Szarych Szeregów 30).
Na koncerty w kamieniołomie i kościele św. Jadwigi obowiązują bezpłatne wejściówki – do odbioru w Strzegomskim Centrum Kultury (nr telefonu: 74 649 44 00), zaś na koncerty w bazylice w sprzedaży bilety w sektorze VIP po 20 zł (biletyna.pl/Strzegom) – pozostałe miejsca – wstęp wolny bez wejściówek.
7. Festiwal Krzyżowa-Music (do 5 września)
W Krzyżowej trwa siódma edycja Festiwalu Muzyki Kameralnej Krzyżowa-Music. Od 21 sierpnia kilkudziesięciu muzyków z Europy oraz Stanów Zjednoczonych bierze udział w warsztatach, doskonaląc swoje umiejętności. Przed publicznością zaprezentują je podczas koncertów, które odbywać się będą niemal codziennie aż do 5 września w Krzyżowej, Szczawnie-Zdroju, we Wrocławiu i Grodziszczu.
Udział we wszystkich koncertach jest bezpłatny, obowiązują jednak wcześniejsze zapisy. Wejściówki można zarezerwować za pośrednictwem strony pl.krzyzowa-music.eu/sommerkonzerte.
W Festiwalu Krzyżowa-Music bierze udział 50 instrumentalistów z całej Europy i zza oceanu oraz 30 śpiewaków, między innymi: pianiści – Andrea Lucchesini, Matthias Kirschnereit i Adam Golka, skrzypek Oliver Wille z Kuss Quartet, altowiolista Volker Jacobsen, członek-założyciel Artemis Quartet, wiolonczelista Konstantin Heidrich z Fauré Quartet oraz klarnecista David Orlowsky. Pochodząca z Polski Agata Szymczewska, Primaria Kwartetu Szymanowskiego, Krzysztof Chorzelski, altowiolista Belcea Quartet, perkusista Wojciech Herzyk, altowiolista Przemysław Pujanek, sopranistka Natalia Stawicka i waltornista Maciej Baranowski.
Szczegółowe informacje na temat koncertów, repertuaru i artystów dostępne są na stronie internetowej Festiwalu Krzyżowa-Music.
/opr. mn/