Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Od średniowiecznych zmagań po targi zdrowej żywności. W nadchodzący weekend mieszkańcy powiatu świdnickiego i goście z dalszych stron będą mieli kilka okazji, by aktywnie i atrakcyjnie spędzić wolny czas. Przy okazji w kilku miejscach będzie się można zaszczepić bez wcześniejszej rejestracji.

XIV Targi Zdrowej Żywności „Zdrowie ma smak” i V Festiwal Piwa Rzemieślniczego w Świdnicy – 20-22 sierpnia (piątek-niedziela)

W programie targów przewidziano między innymi: prezentacje wystawców ze zdrową i naturalną żywnością. Sery, pieczywo, miody, wędliny, ryby, kiszonki, oleje, wina, soki, owoce do Świdnicy przywiezie 30 wystawców. Dodatkowo, w ramach V Świdnickiego Festiwalu Piwa Rzemieślniczego, będzie można skosztować doskonałego piwa z lokalnych browarów. Przewidziano także koncerty i zabawy dla dzieci.

Photo Day czyli Światowy Dzień Fotografii w Żarowie 20-21 sierpnia (piątek-sobota)

Warsztaty fotograficzne, happening w wykonaniu Teatru Bezdomnego, Galeria Bezdomna, a na deser muzyczny set w wykonaniu Dariusza Mizidar Miziarskiego. Tak zapowiada się żarowski PHOTO DAY czyli Światowy Dzień Fotografii.

20 sierpnia, godzina 17.00 park miejski w Żarowie

warsztaty fotografii otworkowej – ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy.

Uczestnicy poznają na czym polega i jak działa kamera otworkowa, własnoręcznie zbudują aparat , zrobią nim zdjęcia i wywołają je w ciemni fotograficznej.

Warsztaty adresowane są do wszystkich zainteresowanych fotografią otworkową i nie wymagają wiedzy i praktyki fotograficznej. Udział w zajęciach jest bezpłatny a mogą w nich wziąć udział dzieci i dorośli

21 sierpnia, godzina 11.00 warsztaty cyjanotypii – ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy.

Stwórz niepowtarzalne obrazy. Wykorzystaj najstarszą technikę fotograficzną. Do wykonania obrazów nie jest potrzebny aparat fotograficzny. Swoje “zdjęcia” będzie można nanieść na szkło, drewno, tkaninę lub papier. Po nałożeniu substancji światłoczułej materiał wystawiany jest na działanie promieni słonecznych.

Udział w warsztatach jest bezpłatny a mogą w nich wziąć udział dzieci i dorośli. Obowiązują zapisy.

Zapisy na warsztaty pod adresem mailowym: [email protected]

Warsztaty poprowadzi Marcin Trzpiot animator kultury, fotograf, jeden z założycieli i koordynatorów Fundacji Ładne Historie. Wychowanek żarowskiego Teatru Bezdomnego. Absolwent studiów pedagogicznych w Legnicy i Szkoły Fotograficznej „AFA” we Wrocławiu. Członek Stowarzyszenia fotograficznego Nowinart oraz Grupy fotograficznej Polish Obscura.

21.08, godzina 18.00 Galeria Bezdomna w parku miejskim w Żarowie

To będzie spontaniczna akcja. Chcemy, aby każdy miłośnik fotografii mógł swoje fotografie pokazać w Galerii Bezdomnej, w którą na jeden dzień zamieni się park miejski w Żarowie.

Wystawa w Galerii Bezdomnej nie ma jednego tematu i ma być różnorodna, bo taka jest idea galerii bezdomnej Organizator w przestrzeni parku miejskiego udostępni miejsca, gdzie fotografie będą mogły zostać wyeksponowane. To autor zdecyduje jak je zaprezentować publiczności.

21.08 godzina 20.00 muzyczny set w wykonaniu Dariusz Mizidar Miziarski

Piknik charytatywny  w Świdnicy 21 sierpnia (sobota)

Festyn charytatywny dla świdniczanina, Łukasza Tkaczyka, który doznał urazu czaszkowo-mózgowego po upadku z kilku stopni.

Miejsce: bosmanat nad zalewem Witoszówka w Świdnicy, 21 sierpnia godz. 10-18.

Obóz Średniowieczny w Nowicach (gmina Jaworzyna Śląska), 21 sierpnia (sobota)

Turnieje łucznicze, rycerskie, walki ciężkozbrojnych, nauka musztry – już w sobotę 21 sierpnia koziarnia w Nowicach zamieni się w arenę walk rycerskich. Przed nami kolejna edycja Obozu średniowiecznego. Początek od godz. 12.00. 21 sierpnia na terenie tzw. „Koziarni” ponownie powstanie średniowieczny obóz, w którym przez dwa dni będą mieszkali i bawili się członkowie grup rekonstrukcji historycznej zaproszeni przez gospodarzy – Rotę Św. Barbary – bractwo rycerskie, działające przy Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej.

W imprezie rekonstrukcyjnej zapowiedziało udział ponad 100 członków grup bractw, stowarzyszeń i grup rekonstrukcji historycznej.
Początek w sobotę, od godziny 12:00.
W programie:
12:30 Turniej łuczniczy i turniej lekkozbrojnych
13:15 Turniej na miecz i puklerz
14:00 – 17:00 Gry i zabawy dla wszystkich (drużynowy turniej Kubb, janczary, czyli ślepa furia, łowienie rybek). Blok dla dzieci, a w nim: strzelnica, malowanie tarcz, walka na chybotce, nauka musztry i fechtunku
17:00 Wielka Bitwa Dzieci na bezpieczne miecze piankowe
17:15 Turniej ciężkozbrojnych
18:00 Walki drużynowe o sztandary, mosty, kręgi
19:00 Wręczenie nagród i zakończenie imprezy
Podczas imprezy będzie można skosztować wyrobów gastronomicznych przygotowanych przez mieszkańców Nowic.
Dożynki w Milikowicach (gmina Jaworzyna Śląska) 21 sierpnia (sobota)

Uroczysta msza święta, misterium chleba, stoiska z pysznym swojskim jedzeniem, dmuchańce dla dzieci i mnóstwo dobrej zabawy – sołectwo Milikowice zaprasza na dożynki wiejskie, które odbędą się już w najbliższą sobotę 21 sierpnia. Podczas dożynek będzie okazja do zaszczepienia się przeciwko COVID-19 jednodawkowym preparatem Johnson&Johnson.

Obrzęd dożynkowy rozpocznie się o godz. 14.00 mszą świętą, po zakończeniu której Ludowo-Estradowy Zespół Mokrzeszów zaprezentuje program „Misterium Chleba”. W czasie trwania wydarzenia nie zabraknie dobrego jedzenia i mnóstwa atrakcji dla dzieci. O godz. 19.00 rozpocznie się zabawa z zespołem „Have Fun”. Przez cały czas trwania dożynek będzie można zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Zabawa dożynkowa odbędzie się w parku wiejskim.
Podczas weekendu można skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko COVID-19
Szczepienia będą przeprowadzane jedno dawkowym preparatem firmy Johnson&Johnson. Z akcji szczepień w mobilnym autobusie mogą skorzystać zarówno mieszkańcy gminy Świdnica jak również przyjezdni turyści. Nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja. Wystarczy dowód osobisty.
  • 21.08.2021 sobota Milikowice gmina Jaworzyna Śl. (dożynki gminne) w godz. 14:00 – 19:00
  • 22.08.2021 niedziela, Witoszów Dolny (parking przy kościele) gmina Świdnica w godz. 8:00 – 11:30
  • 22.08.2021 niedziela, Świdnica Rynek w godz. 12:00 – 17:00

Strzegom Summer Tour Ośrodek Stragona w Morawie 20-22 sierpnia (piątek-niedziela)

Na strzegomskich arenach zobaczymy jeźdźców z 15 krajów na ponad 250 koniach. Rozegrane zostaną cztery konkursy międzynarodowe w krótkim formacie od poziomu jednej do czterech gwiazdek oraz pięć konkursów krajowych, w tym Mistrzostwa Dolnego Śląska w WKKW. W rywalizacji wezmą udział, m.in. Japończyk Yoshiaki Oiwa, podwójny złoty medalista Igrzysk Azjatyckich, Holenderka Merel Blom, drużynowa brązowa medalistka Światowych Igrzysk Jeździeckich oraz Niemiec Andreas Dibowski, złoty medalista olimpijski klasyfikacji drużynowej.

Zawody ruszają w piątek. Pierwszego dnia rozegrane zostaną próby ujeżdżenia. Cross i skoki przez przeszkody zaplanowane są na sobotę i niedzielę. Relacje live będą transmitowane na stronie internetowej zawodów: www.eventing.strzegomhorsetrials.pl, na Clipmyhorse.tv oraz na Facebooku. Wstęp na zawody jest bezpłatny. Szczegółowy rozkład jazdy pod linkiem: https://www.eventing.strzegomhorsetrials.pl/images/2021/02/Timetable_-_16.08.pdf

/opr. asz/

Poprzedni artykułSytuacja epidemiczna w powiecie świdnickim, na Dolnym Śląsku i w kraju
Następny artykułOsy znów zagnieździły się nad chodnikiem przy ul. Wrocławskiej