Strona główna 0_Slider Chciała sprzedać dziecięcy bujaczek, a straciła 1,5 tysiąca złotych

Chciała sprzedać dziecięcy bujaczek, a straciła 1,5 tysiąca złotych

2

Mimo ostrzeżeń oszuści nabierają kolejne osoby i wykorzystują metodę związaną z jedną z platform sprzedażowych i popularnym komunikatorem. Chwila nieuwagi oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, może skończyć się utratą oszczędności na rachunku bankowym. Wczoraj do świdnickiej komendy zgłosiła kolejna osoba oszukana na portalu ogłoszeniowym. 39-latka wystawiła na portalu ogłoszeniowym do sprzedaży  chodzik dziecięcy oraz bujaczek, chciała zarobić,a w efekcie straciła swoje pieniądze.

Mechanizm przestępstwa polega na tym, że oszuści udają osoby zainteresowanie zakupem przedmiotów wystawionych na serwisach internetowych. Istotne, że kontakt ze sprzedającym nawiązują najczęściej za pośrednictwem popularnego komunikatora, a nie samej platformy sprzedażowej. By sprawić wrażenie bardzo zainteresowanych zakupem towaru, często prowadzą obszerną korespondencję, szczegółowo wypytując o sprzedawany produkt. Finalizując transakcję podsyłają spreparowany link, który ma służyć do przyjęcia płatności przez sprzedającego. Link przenosi nas na stronę, gdzie wymagane jest podanie kompletnych danych karty płatniczej i jej posiadacza lub proszą o autoryzowanie transakcji kodem otrzymanym z banku. Jeśli to zrobimy, oszust wejdzie w posiadanie wszystkich naszych danych, które są mu niezbędne do wykonywania transakcji na naszym rachunku bankowym – opisuje policja.

I tak też było w tym przypadku. Na jednym z komunikatorów odezwała się osoba chętna, by kupić wystawiony do sprzedaży bujaczek i chodzik dziecięcy – zaproponowała płatność przez stronę internetową. Link do niej przesłała w komunikatorze. Wydawał się na tyle wiarygodny, że sprzedająca zdecydowała  się go otworzyć, a to dało przestępcom dostęp do jej konta bankowego oraz zgromadzonych tam pieniędzy. Gdy już po całej transakcji 39-latka zalogowała się na swoje konto, okazało się, że ktoś wykonał przelewy na kwotę 1500 złotych

Świdniccy policjanci apelują o rozwagę w trakcie operacji bankowych:

  • Zawsze miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
  • Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal, przelewem lub gotówką przy odbiorze. Unikaj podejrzanych pośredników płatności i linków przesyłanych przez drugą stronę transakcji.
  • Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. za pośrednictwem komunikatorów. Zobacz instrukcje płatności na najpopularniejszych platformach sprzedażowych.

/Źródło KPP w Świdnicy, opr. red./

Poprzedni artykułSzklana mozaika – gdzie się ją stosuje?
Następny artykułMistrz parkowania. Przebił wszystkich [FOTO]